Szczyt klimatyczny COP26: Zielone technologie będą tańsze? Na to wskazują plany nakreślone w Glasgow

Justyna Madan
Justyna Madan
Walka z kryzysem klimatycznym, to również zwiększenie dostępności zielonych technologii
Walka z kryzysem klimatycznym, to również zwiększenie dostępności zielonych technologii Unsplash.com
Udostępnij:
Podczas tegorocznej konferencji klimatycznej w Glasgow ustalony został plan koordynacji wprowadzenia czystych technologii na globalną skalę. Cel? Obniżenie kosztów. Takie działania deklaruje Wielka Brytania, USA oraz Chiny, reprezentujące dwie trzecie światowej gospodarki.

Zielona energia oraz transport to kluczowe elementy w walce z kryzysem klimatycznym. Koszty będą gwałtownie spadać wraz ze wzrostem produkcji, można to zauważyć chociażby w przypadku paneli słonecznych czy żarówek ledowych. Ich koszty spadły o około 90% w ciągu ostatniej dekady. Działania w tym kierunku należy przyspieszyć, są tego świadomi liderzy obecni podczas trwającego w Glasgow szczytu klimatycznego.

Jak podaje The Guardian: „Ponad 40 krajów stwierdziło, że dostosuje standardy i skoordynuje inwestycje, aby przyspieszyć produkcję i doprowadzić do punktu krytycznego, w którym zielone technologie będą bardziej przystępne i dostępne niż alternatywy oparte na paliwach kopalnych. W tym momencie zielone przejście i cięcia emisji klimatycznych szybko przyspieszają w kierunku gospodarki zerowej netto.”

Breakthrough Agenda, czyli plan wprowadzenia czystych technologii na globalną skalę podpisały m.in. Wielka Brytania, USA, Chiny, Indie, UE i Australia. 25 globalnych firm zobowiązało się do zakupu nowych czystych technologii w sektorach takich jak stal, transport samochodowy, transport morski, lotnictwo i beton.

Plan zakłada pięć przełomów, które do 2030 roku staną się przystępne cenowo i dostępne dla wszystkich. Dodatkowym atutem będzie 20 milionów nowych miejsc pracy.

  • Czysta energia elektryczna
  • Pojazdy elektryczne
  • Zielona stal
  • Wodór
  • Zrównoważone rolnictwo

„Dzięki temu, że czysta technologia jest najbardziej przystępną cenowo, dostępną i atrakcyjną opcją, będzie domyślnym wyborem w najbardziej zanieczyszczających obecnie sektorach, możemy dzięki temu ograniczyć emisje na całym świecie” – powiedział Boris Johnson, premier Wielkiej Brytanii.

Nowe plany

Jedną z propozycji jest Inicjatywa Zielonych Sieci, która ma stworzyć międzynarodowe „supersieci” na wszystkich kontynentach, połączyć słoneczne pustynie i wietrzne wybrzeża ze skupiskami ludności. Ułatwi to dostarczenie niezawodnej energii elektrycznej z energii odnawialnej.

Global Energy Alliance for People & Planet to natomiast inicjatywa, która koncentruje się na produkcji czystej energii elektrycznej na południu globu. Na początek zainwestowanych zostanie 10 miliardów dolarów m.in. z Banku Światowego, Fundacji Rockefellera czy Funduszu Ziemi Bezos. Skandynawskie fundusze emerytalne również zainwestują 130 mld dolarów w czystą energię do 2030 roku.

Nie można zapomnieć o coraz bardziej popularnych samochodach elektrycznych, które już teraz są tańsze w eksploatacji od samochodów napędzanych paliwami kopalnymi. Jesteśmy o krok od momentu, w którym ceny elektryków zaczną spadać.

Badanie Uniwersytetu Oksfordzkiego wykazało, że koszty technologii czystej energii, takich jak baterie i elektrolizery wodoru, mogą spaść o 45 proc. do 2030 r. i 75 proc. do 2050 r. przy ich szybkim wdrożeniu.

„Światowi przywódcy zobowiązali się co roku do omawiania i wzmacniania globalnych postępów w zakresie przełomowych odkryć, wspieranych raportami prowadzonymi przez Międzynarodową Agencję Energetyczną” – informuje The Guardian.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strefa Biznesu
Dodaj ogłoszenie