Szukasz pracy? Na to zwracają uwagę pracodawcy, a ci specjaliści cieszą się największym wzięciem na rynku pracy. Poznaj cenne kompetencje

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
W I półroczu 2022 r. na portalu Pracuj.pl zamieszczono 597 000 ofert pracy.
W I półroczu 2022 r. na portalu Pracuj.pl zamieszczono 597 000 ofert pracy. 123rf
Nowe oferty pracy - w pierwszym półroczu na portalu Pracuj.pl pojawiło się ich ponad pół miliona. Część z nich była pracą dla początkujących. Dodatkowym wabikiem dla kandydatów do pracy jest możliwość pracy zdalnej lub hybrydowej oraz możliwość rozwoju u ciekawych pracodawców. Pracę bez problemu znajdą specjaliści z obszaru IT, jednak kompetencje cyfrowe nie mogą być obce także dla przedstawicieli innych zawodów. Sprawdź, kogo najczęściej poszukują pracodawcy, które firmy szukają i rekrutują pracowników oraz jakie kompetencje powinien posiadać kandydat na pracownika? Dane pochodzą z raportu „Rynek Pracy Specjalistów I półrocze 2022”.

Oto branże, w których najczęściej poszukują pracowników. Część ofert pracy przeznaczona jest dla początkujących

W I półroczu 2022 r. na portalu Pracuj.pl zamieszczono 597 000 ofert pracy. Aż 27% aktywnych ogłoszeń pod koniec I półrocza dotyczyło pracy zdalnej lub hybrydowej. Najczęściej poszukiwano pracowników do:

 • IT,
 • sprzedaży,
 • obsługi klienta,
 • pracy fizycznej,
 • finansów.
Najczęściej poszukiwano pracowników do IT, sprzedaży, obsługi klienta, pracy fizycznej i finansów.
Najczęściej poszukiwano pracowników do IT, sprzedaży, obsługi klienta, pracy fizycznej i finansów. Źródło: raport Pracuj.pl „Rynek Pracy Specjalistów H1 2022”, dane wewnętrzne. Kategoria „IT” stanowi sumę ofert z obszarów „IT-rozwój oprogramowania” i „IT-administracja”

15% ofert opublikowanych na Pracuj.pl kierowano do osób będących na początku kariery zawodowej, a 1 na 8 ogłoszeń było kierowanych do pracowników fizycznych.

- Między styczniem i czerwcem ukazało się łącznie ponad 88 tysięcy ogłoszeń kierowanych do stażystów, praktykantów, młodszych specjalistów i asystentów. To 15% wszystkich ofert w serwisie - czytamy w raporcie „Rynek Pracy Specjalistów I półrocze 2022”.

Daje to możliwość rozwoju już na początku kariery, co jest bardzo istotne dla przedstawicieli wchodzącej na rynek pracy Generacji Z. Jest to grupa, która jest najbardziej mobilna oraz otwarta na podejmowanie prób oraz popełnianie błędów.

Pracodawcy otwarli się na oczekiwania kandydatów. Możliwość pracy zdalnej i hybrydowej przyciąga kandydatów

Jak zauważają autorzy raportu „Rynek Pracy Specjalistów I półrocze 2022” przez pierwsze pół roku obserwatorzy trendów HR mogli zauważyć zmieniające się tendencje w obszarze życia zawodowego. W tym czasie pojawił się jeszcze większy wybór ofert. Autorzy raportu zwracają uwagę, że także pracodawcy szeroko otwarli się na oczekiwania kandydatów.

- Elementem digitalizacji rynku pracy jest oczywiście wzrost znaczenia pracy zdalnej i hybrydowej. Niezależnie od toczącej się dyskusji pewne jest, że oba modele kuszą i przyciągają zdecydowaną większość kandydatów. Najchętniej poszukiwana jest praca hybrydowa, łącząca możliwości korzystania z biura z większą elastycznością. Ma to odbicie także w ogłoszeniach, spośród których już ponad co czwarte dotyczy pracy w modelu zdalnym lub mieszanym - tłumaczy Rafał Nachyna Dyrektor Operacyjny Pracuj.pl.

Tym zjawiskom towarzyszyły m.in. inne czynniki, które nie pozostały bez wpływu na całość gospodarki:

 • wybuch wojny w Ukrainie,
 • rosnąca inflacja,
 • spirala płacowo-cenowa,
 • powrót części firm do biur, który nie zawsze okazywał się łatwy.

- I półrocze 2022 roku przyniosło także w wielu obszarach wyraźny rozwój ważnych rynkowych trendów, do których zaliczają się m.in. duże znaczenie kompetencji cyfrowych, wzmocniona rola pracy zdalnej i hybrydowej, nacisk na jawność widełek płacowych czy zapotrzebowanie na pracowników fizycznych - czytamy w raporcie.

Kogo najczęściej poszukują pracodawcy? Takie są najbardziej pożądane zawody na rynku pracy

Prawie co czwarta oferta opublikowana na platformie Pracuj.pl (24%) była skierowana do specjalistów z zakresu IT i dotyczyła głównie specjalistów ds. rozwoju oprogramowania (16% wszystkich ogłoszeń) oraz administracji IT (8%).

Nieznacznie niższa liczba ogłoszeń od IT dotyczyła specjalistów ds. sprzedaży, którzy to byli dotychczasowymi liderami zestawienia.

- Na trzecim miejscu znaleźli się pracownicy obsługi klienta, do których kierowano 13% ogłoszeń w serwisie. Tuż za nimi znaleźli się pracownicy fizyczni, którzy również mogli wybierać spośród 13% ogłoszeń. To z kolei specjalizacja, w której w ostatnich półroczach zaobserwować można było wyraźny wzrost zainteresowania pracodawców - dowiadujemy się z raportu.

Jakie firmy najczęściej poszukują pracowników?

Przez pierwsze pół roku najczęściej pracowników poszukiwały firmy zajmujące się finansami i bankowością. To one odpowiadały za 11% opublikowanych nowych ofert pracy. Na drugim miejscu uplasowała się branża IT, która dodała co dziesiąte ogłoszenie o pracę. Na trzecim miejscu znaleźli się pracodawcy z obszaru handlu detalicznego/B2C, czyli m.in. operatorzy sieci sklepów spożywczych, dyskontów, galerii handlowych (9% ogłoszeń).

Przez pierwsze pół roku najczęściej pracowników poszukiwały firmy zajmujące się finansami i bankowością.
Przez pierwsze pół roku najczęściej pracowników poszukiwały firmy zajmujące się finansami i bankowością. Źródło: raport Pracuj.pl „Rynek Pracy Specjalistów H1 2022”, dane wewnętrzne

Szukasz pracy? Oto, czego coraz częściej oczekują pracodawcy

Pracodawcy coraz częściej poszukują osób z kompetencjami cyfrowymi.

- Kompetencje cyfrowe można rozumieć jako zdolność do sprawnego wykorzystania technologii, m.in. urządzeń, internetu, programów w codziennym życiu, pracy, nauce czy czasie wolnym. Ten obszar coraz częściej wymieniany jest przez ekspertów ds. HR jako kluczowy dla rozwoju polskiego rynku pracy - czytamy w raporcie.

Kompetencje cyfrowe można rozumieć jako zdolność do sprawnego wykorzystania technologii, m.in. urządzeń, internetu i programów w codziennym życiu.
Kompetencje cyfrowe można rozumieć jako zdolność do sprawnego wykorzystania technologii, m.in. urządzeń, internetu i programów w codziennym życiu. Źródło: raport Pracuj.pl „Rynek Pracy Specjalistów H1 2022”, dane wewnętrzne. *Jako specjalizacje szczególnie wymagające kompetencji cyfrowych sklasyfikowano kategorie: IT, marketing, reklama/grafika, internet/e-commerce oraz badania i rozwój. Kategoria I

36% ofert zamieszczonych na platformie Pracuj.pl w pierwszym półroczu 2022 roku dotyczyło specjalizacji, w których rola kompetencji cyfrowych jest już istotna. To m.in.:

 • IT,
 • marketing,
 • reklama,
 • grafika,
 • e-commerce,
 • badania i rozwój.

Oznacza to, że kompetencje cyfrowe mają znaczenie nie tylko w samym IT.

Pracownicy fizyczni poszukiwani. To 4. najbardziej popularna specjalizacja

Pracodawcy wykazywali także wyższe, niż dotychczas zainteresowanie pracownikami fizycznymi. Przez ostatnie 6 miesięcy była to czwarta najbardziej popularna specjalizacja w serwisie Pracuj.pl. Może być to związane z powrotem na Ukrainę wielu osób, które do tej pory w Polsce wykonywało prace fizyczne.

- Już pod koniec ubiegłego roku 55% przedstawicieli tej grupy badanych przez Pracuj.pl twierdziło, że w swojej branży łatwo znaleźliby nową pracę - dowiadujemy się z raportu.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu