Spis treści
Intensywne poszukiwanie pracy sprawia, że kandydaci czasem zbyt szybko i mechanicznie weryfikują oferty oraz komunikaty. Taki brak uwagi może niestety wystawić ich na cel cyberprzestępców. Ci z kolei doskonale zdają sobie sprawę, że wśród poszukujących pracy są także osoby młode, z mniejszym doświadczeniem oraz bezrobotne, którym zależy na szybkim znalezieniu zatrudnienia – podkreślają eksperci ds. cyberbezpieczeństwa ESET.
Zachowaj ostrożność na grupach i w mediach społecznościowych
Popularne komunikatory czy grupy w mediach społecznościowych, np. na Facebooku, jak wskazują eksperci, mogą dawać użytkownikom złudne poczucie bezpośredniego, prawdziwego kontaktu z potencjalnym pracodawcą.
Autentyczni i uczciwi przedsiębiorcy także często wykorzystują ten kanał, np. poszukując osób do pracy sezonowej na grupach lokalnych, czy wsparcia projektowego w wąskich dziedzinach na forach o branżowym profilu. Jednak użytkownicy powinni być bardzo ostrożni – taki pozbawiony formalnego charakteru kontakt jest także doskonałą okazją dla cyberprzestępców.
– Grupy i komunikatory to dla cyberprzestępców furtka do przeprowadzania akcji niewymagających z ich perspektywy zbyt wiele zachodu. Nie muszą nawet fabrykować adresów mailowych w fałszywych domenach, przypominających firmowe. Mechanizm takiego ataku opiera się na umiejętności poprowadzenia rozmowy tak, by szybko wzbudzić zaufanie i uśpić czujność użytkowników – ostrzega Kamil Sadkowski, starszy specjalista ds. cyberbezpieczeństwa ESET.
Jak podaje, sygnałem ostrzegawczym powinny być przede wszystkim wszelkie prośby o dane osobowe, wykraczające ponad standardową rekrutację. – Nikt nie powinien prosić na początku rekrutacji o dokumenty inne niż CV czy list motywacyjny, a już szczególnie np. o skan dowodu osobistego, a i takie przypadki się zdarzają – wymienia.
Uwaga na atrakcyjne oferty pracy
Eksperci zwracają także uwagę, że podejrzenia powinny również wzbudzić niezwykle atrakcyjne oferty pracy od uznanych firm i marek, publikowane w darmowych kanałach, a więc nie tylko na forach i grupach, ale także w bezpłatnych serwisach z ogłoszeniami. Jeśli coś brzmi za dobrze, aby było prawdą – warto uważnie to zweryfikować, np. potwierdzając autentyczność takiej oferty, poprzez kontakt z potencjalnym pracodawcą przy użyciu danych dostępnych na oficjalnej stronie internetowej firmy.