Warunkiem nabycia prawa do emerytury według obowiązujących przepisów jest osiągnięcie wieku emerytalnego, który od 1 października 2017 roku ustalony jest na 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.
Decydując się na przejście na emeryturę, warto mieć na uwadze, że wysokość otrzymywanego świadczenia zależy od kilku kluczowych czynników. Znaczenie ma tutaj długość stażu pracy, wysokość odprowadzanych składek oraz moment, w którym decydujemy się zakończyć aktywność zawodową. ZUS wskazuje, że istnieją pewne strategie pozwalające na optymalizację wysokości przyszłej emerytury.
Dlaczego warto pracować dłużej?
Jednym z najprostszych sposobów na zwiększenie przyszłej emerytury jest przedłużenie aktywności zawodowej. Każdy dodatkowy rok pracy nie tylko zwiększa liczbę składek na koncie ubezpieczonego, ale także wpływa na ostateczną kwotę świadczenia. ZUS podkreśla, że system emerytalny premiuje osoby, które podejmują decyzję o dłuższym pozostaniu na rynku pracy.
- Sposób obliczania emerytury nagradza osoby, które dłużej pracują i dłużej odprowadzają składki. Zasadą jest, że im dłużej pracujemy, tym więcej składek zostaje zapisanych na koncie emerytalnym i więcej razy są one waloryzowane. Po drugie im później idziemy na emeryturę, tym mniejsza jest liczba miesięcy dalszego trwania życia, przez które dzielimy kapitał odłożony na koncie w ZUS - mówi Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
Decyzja o odłożeniu momentu przejścia na emeryturę może więc znacząco wpłynąć na wysokość otrzymywanego świadczenia.
Staż pracy a wysokość emerytury
Choć nowy system emerytalny nie wymaga od ubezpieczonych posiadania określonego stażu pracy do uzyskania prawa do emerytury, to jednak długość okresu zatrudnienia może mieć istotny wpływ na wysokość świadczenia. Szczególnie ważne jest to w sytuacjach, gdy wyliczona emerytura okazuje się niższa od minimalnej gwarantowanej przez państwo kwoty.
Od 1 marca 2024 roku, po przeprowadzonej waloryzacji, minimalna emerytura wynosi 1780,96 zł brutto. Aby podnieść wysokość świadczenia do poziomu najniższej gwarantowanej emerytury, konieczne jest wykazanie odpowiedniego okresu składkowego i nieskładkowego, który od 1 października 2017 roku ustalony jest na 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn.
Co zrobić, by sobie podwyższyć emeryturę? Zdradzone nam przez ZUS triki prezentujemy w powyższej galerii.
Strefa Biznesu: W Polsce drastycznie wzrosną podatki? Winna demografia
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?