Eksperci sugerują przedsiębiorcom szczególne zwrócenie uwagi na:
- płynność finansową
- problemy z dostępnością podzespołów i półproduktów
- drożejący transport
- inflację.
Dlaczego utrzymanie płynności finansowej w 2022 r. będzie budzić niepokój przedsiębiorców?
Do końca listopada wszczęto aż 1823 postępowań restrukturyzacyjnych. We wcześniejszym - 2020 roku było ich o ponad 1000 mniej – bo jedynie 800. Eksperci spodziewają się utrzymania trendu wzrostowego.
- Zobowiązania wobec instytucji finansowych i wtórnych wierzycieli to nawet 65% zadłużenia notowanego w KRD. Dlatego utrzymanie płynności finansowej będzie jedną z głównych obaw przedsiębiorców w nadchodzącym roku – czytamy w raporcie.
Autorzy raportu przewidują, że utrzymanie płynności finansowej będzie jednym z najważniejszych problemów przedsiębiorców w najbliższych miesiącach.
- Trzeba pamiętać, że wiele firm finansuje swoją działalność kredytami. A te – przy rosnącej inflacji i ciągle niskich stopach procentowych były wyjątkowo tanie, więc sięgano po nie chętnie. Podwyżki stóp procentowych sprawiły, że raty zaczęły rosnąć i wszystko wskazuje na to, że będą nadal rosły. Kto nie dysponuje nadwyżką gotówki, może mieć kłopoty ze spłatą wyższych rat - powiedział Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej.
Jak wynika z danych Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej w lutym 2022 r. z polskiego rynku zniknęło 41,5 tys. firm. Z tej liczby likwidacji uległo ponad 17 tys. przedsiębiorstw, a 24 tys. - zawiesiło swoją działalność.
- To efekt Polskiego Ładu oraz rosnących rachunków za prąd i gaz - powiedział Przemysław Pruszyński z Konfederacji Lewiatan na łamach „Rzeczpospolitej”. Jego zdaniem był to cios dla osób, które oprócz zatrudnienia na etacie prowadziły również małe działalności gospodarcze. Po zmianach podatkowych część z nich stała się nieopłacalna.
Przerwy i przestoje w dostawach oraz wzrost cen są dla obecnie dużym kłopotem dla różnych branż
W sektorze budowlanym przez 1,5 roku pandemii nie było z tym problemów. Na budowach prace trwały cały czas. Dopiero, gdy podrożały materiały budowlane budownictwo zaczęło słabnąć. Konieczne okazało się przygotowanie kosztorysów z zapasem na wypadek podwyżki cen. Kto tego nie zrobił – może mieć obecnie kłopoty z płynnością finansową.
Motoryzacja ma podobne problemy spowodowane zarówno wzrostem cen, jak i niedoborem materiałów. To branża, w której kluczowe komponenty są tworzone ze stali, a ich produkcja bywa skomplikowana. Przez fakt, że wiele z nich stało się niedostępne - wielu producentów było zmuszonych ograniczyć produkcję. Powoduje to spadki w sprzedaży orz problemy finansowe oraz rosnące zadłużenie.
Cyberprzestępczość będzie się rozwijać na większą skalę, niż dotąd
Cyfryzacja usług postępuje oraz zmieniają się przyzwyczajenia zarówno przedsiębiorców, jak i konsumentów. Obserwujemy rosnącą liczbę komunikatów z ostrzeżeniami przed oszustami. Wysyłają je m.in. banki i instytucje finansowe. To kolejne zagrożenie, na które będą musieli uwagę zwrócić przedsiębiorcy mające istotne znaczenie dla funkcjonowania ich firm.
- W kolejnym roku będziemy obserwować z jednej strony dalszy wzrost aktywności oszustów, a z drugiej uszczelnianie firmowych systemów bezpieczeństwa. Problem leży jednak gdzie indziej. O ile bowiem aplikacje bankowe są stosunkowo bezpieczne, ich najsłabszą stroną są użytkownicy. Dlatego właśnie oszustwa są i będą wymierzone w klientów – powiedział Bartłomiej Drozd ekspert serwisu ChronPESEL.pl.
