Tarcza 2.0 przewiduje rozszerzenie pomocy dla przedsiębiorców, w tym wielokrotną wypłatę postojowego dla samozatrudnionych [24.04.2020 r.]

Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Projekt ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 stanowi  kontynuację działań Rządu w obszarze realizacji Tarczy Antykryzysowej i ma na celu wprowadzenie kolejnych kilkudziesięciu rozwiązań zapewniających przeciwdziałanie negatywnym skutkom społeczno-gospodarczym oraz regulacji wspierających poszczególne grupy społecznie.
Projekt ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 stanowi kontynuację działań Rządu w obszarze realizacji Tarczy Antykryzysowej i ma na celu wprowadzenie kolejnych kilkudziesięciu rozwiązań zapewniających przeciwdziałanie negatywnym skutkom społeczno-gospodarczym oraz regulacji wspierających poszczególne grupy społecznie. Adam Jankowski / Polska Press
Wczesnym popołudniem 7 kwietnia do Sejmu trafił projekt ustawy określanej mianem tarczy 2.0. Projekt liczy ponad 250 stron i zmienia prawie 60 ustaw. W nocy z czwartku na piątek 17 kwietnia Sejm przegłosował 95 poprawek zgłoszonych do ustawy przez Senat. Przyjęto tylko kilka, rekomendowanych przez rząd. Inne odrzucono. Sprawdź jakie rozwiązania przewiduje ustawa, która w piątek została błyskawicznie podpisana przez prezydenta i opublikowana w Dzienniku Ustaw w poz. 695.

Njaważniejsza poprawka daje prawo do skorzystania z pomocy firmom, które zostały założone między 1 lutego a 1 kwietnia br. Są też poprawki ułatwiają ce wprowadzenie tzw. tarczy Finansowej, która pojawiła się w przestrzeni prawnej w czsie procedowania Tarczy 2.0 przez polski parlament. Dają one uprawnienia polskiemu Funduszowi Rozwoju do błyskawicznego uruchomienia pomocy finansowej dla firm i rozszerzają jego uprawnienia, m.in. umożliwiając mu emisję obligacji.

Zasadnicze rozwiązania wnoszone do porządu prawnego przez ustawę zwaną Tarcza 2.0 zostały uchwalone w kształcie zaproponowanym przez rząd.

Część zmian dotyczy uregulowania życia publicznego na czas pandemii koronawirusa oraz pomocy dla określonych pozabiznesowych grup społecznych: lekarzy, nauczycieli, uczniów, rolników czy firm transportowych. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami są też regulacje uzupełniające pomoc dla przedsiębiorców: zwolnienia z ZUS dla innych firm niż mikro, możliwość nawet trzykrotnej wypłaty postojowego dla zleceniobiorców czy samozatrudnionych i inne. Prezentujemy je w tym artykule.
Jednym z rekomendowanych rozwiązań w zakresie wsparcia przedsiębiorców w okresie stanu zagrożenia epidemicznego oraz w stanie epidemii jest uruchomienie instrumentów interwencji, polegających na umożliwieniu przedsiębiorcom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej, ubiegania się o różne formy wsparcia finansowego.
Podmiotem, za pośrednictwem którego państwo realizuje pomoc dla przedsiębiorców, jest m.in. Agencja Rozwoju Przemysłu. ARP dysponuje odpowiednimi kompetencjami i instrumentami finansowymi, wyspecjalizowanymi w restrukturyzacji oraz udzielaniu wsparcia dla przedsiębiorców oraz wybranych branż.

ARP będzie na bieżąco wspierała płynność finansową firm

Projektowana ustawa umożliwi wdrożenie przez ARP rozwiązań przewidujących oferowanie przedsiębiorcom różnych instrumentów wspierających bieżącą płynność finansową, w oparciu o filary, na podstawie których kapitał zostanie skierowany w pierwszej kolejności tam, gdzie obecnie występuje jego deficyt, w tym przede wszystkim do sektora transportowego zapewniająca utrzymanie finansowania leasingowania floty transportowej.
Pomoc polegać będzie również na udzielaniu pożyczek płynnościowych umożliwiających wsparcie bieżącego funkcjonowania przedsiębiorcy z 15 miesięczną karencją w spłacie.

Warto przeczytać:

Zwiększenie dostępności pożyczek dla mikroprzedsiębiorców

Ustawa zakłada rozszerzenie kręgu mikroprzedsiębiorców, którzy będą uprawnieni do skorzystania z pożyczki, o podmioty, które nie zatrudniają pracowników poprzez rezygnację z warunku utrzymania przez mikroprzedsiębiorcę stanu zatrudnienia w stosunku do stanu zatrudnienia na dzień 29 lutego 2020 r. Aby skorzystać z umorzenia pożyczki, mikroprzedsiębiorca będzie musiał prowadzić działalność przez okres 3 miesięcy od dnia udzielenia pożyczki. Warunek ten będzie miał zastosowanie do wszystkich pożyczek, tj. również tych, które zostaną udzielone do dnia wejścia w życie przedmiotowej zmiany.

Rozszerzenie firm uprawnionych do zwolnienia ze składek ZUS

Tarcza 2.0 przewiduje rozszerzenie kręgu przedsiębiorców, którzy będą uprawnieni do skorzystania z 3-miesięcznych „wakacji składkowych” tj. zwolnienia ze składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub Fundusz Emerytur Pomostowych o
o płatników zgłaszających do ubezpieczenia do 49 osób z zastrzeżeniem,
że płatnicy zatrudniający od 10 do 49 osób podlegających ubezpieczeniom społecznym zostaliby zwolnieni z opłacania składek w wysokości 50% łącznej kwoty nieopłaconych należności z tytułu składek wykazanych w deklaracji rozliczeniowej złożonej za dany miesiąc.

Dodatkowo proponuje się objąć zwolnieniem ze składek wszystkich płatników składek będących spółdzielniami socjalnymi, bez względu na liczbę pracowników, .
Kolejna zmiana: do liczby osób objętych ubezpieczeniami społecznymi nie wlicza się pracowników młodocianych, w celu przygotowania zawodowego.

Ponowna wypłata świadczenia postojowego

Proponuje się, by w miejsce jednokrotnego wsparcia dla przedsiębiorców i osób wykonujących umowy cywilnoprawne – w postaci świadczenia postojowego – wprowadzić możliwość ponownego przyznania tego świadczenia, nie więcej niż trzykrotnie, pozostawiając jednocześnie Radzie Ministrów możliwość podjęcia decyzji o ewentualnych kolejnych wypłatach w drodze rozporządzenia.
Świadczenie postojowe skierowane jest do wszystkich prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, zarówno prowadzących ją jednoosobowo i zatrudniających pracowników, jak i osób wykonujących pracę na podstawie umów cywilnoprawnych, jeśli spełniają określone warunki. Ponowne przyznanie świadczenia postojowego będzie mogło nastąpić nie wcześniej niż w miesiącu następującym po miesiącu wypłaty po raz pierwszy tego świadczenia, pod warunkiem wykazania w oświadczeniu, że sytuacja materialna nie uległa poprawie.

Warto przeczytać:

Pożyczki i kredyty dla firm

Ponadto tarcza 2.0 przewiduje wiele uprawnien i przywilejów dotyczących finansowania działalności.

  • Oto rozwiązania w zakresie wsparcia finansowego:
  • zmiana w programie pożyczkowym realizowanym przez BGK „Pierwszy biznes –wsparcie w starcie”, w tym m.in. wprowadzenie ulg w spłacie zaciągniętych pożyczek z programu;
  • wprowadzenie możliwości renegocjacji warunków kredytu bankowego przez wszystkich przedsiębiorców, niezależnie od ich wielkości (ostateczne rozwiązania będą oczywiście wynikiem negocjacji stron umowy kredytu, pożądane jest jednak stworzenie przez ustawodawcę możliwości zmiany warunków w obliczu epidemii);
  • przedłużenie terminów sporządzenia lokalnej i grupowej dokumentacji cen transferowych, odpowiednio do 30 września i 31 grudnia 2020 r.;
  • podatnik będący podatkową grupą kapitałową, który poniesie w 2020 r. negatywne konsekwencje ekonomiczne z powodu COVID-19 i nie spełni z tego powodu warunku rentowności oraz braku zaległości podatkowych, zachowa status podatkowej grupy kapitałowej.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

E
Emilia

Warto wejsc na strone i przeczytac dokładnie co nam sie należy i w jaki sposób tego dochodzić https://pfrsa.pl/tarcza-finansowa-pfr Tam jest wszystko dokładnie wyjaśnione.

P
P.

Tarcza antykryzysowa dla pracowników na umowach śmieciowych: za marzec 0 zł., za kwiecień 0 zł.! Wnioski utknęły w ZUS niby z powodu wielkiej ich ilości, a tak naprawdę z powodu innego - BRAKU GOTÓWKI! PIS się kończy! Chcieliście mieć wpływy do budżetu, było znieść umowy śmieciowe, a nie lizać d... Lewiatanowi.

d
ddd

To jakaś żenada postojowe płatne po weryfikacji z kis automatycznie od 1 czekam i nic zwolnienie ze składek zus również zero zwolnień już na moim koncie widniej zadłużenie za Marzec brak słów I TO MA BYĆ POMOC !!!!!

k
krystyna kalarepa

To co wyprawia pis jest śmiechu warte.Wprowadzanie ograniczeń, to totalna żenada, a sam nie przestrzega zakazów. A jezeli chodzi o tarcze? Wiecie co... Tarcza totalnie nie pomaga i tak trzeba wszystko opłacać, tylko ciekawe z czego jak ktoś nie ma zarobków.

G
Gość

Mam pytanie zatrudniam 9 pracowników na pełnych etatach ja jako przedsiębiorca. W związki z tym mogę się ubiegać o zwolnienie z opłacania składek marzec, kwiecień, maj w pełnej wysokości korzystając z tarczy 1,0 czy tylko zwolnienie z tarczy 2,0 upoważniającej do zwolnienia w opłacie składek ZUS w wysokości 50 % wyliczonej składki w danym miesiącu. Z uwagi iż raz się mówi o osobach zatrudnionych do 9 osób, a raz o 9 osobach zgłoszonych do ubezpieczenia nie wiem, mam wątpliwości z której Tarczy mogę skorzystać. Dziękuję za podpowiedź.

G
Gość..

A co z zasiłkiem dla dzieci 8-12 lat ???? Co mają robić rodzice ???? Szkoły zamknięte w dalszym ciagu. Dzieci są same w domu po 8 nieraz więcej godzin dziennie.

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu