Spis treści
Te biznesy zmienią nasze życie? Pochodzą z Dolnego Śląska
10 przedsiębiorców z Dolnego Śląska prezentuje się na targach Collision w kanadyjskim Toronto. Korzystają ze zorganizowanego przez Wydział Współpracy z Zagranicą Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego projektu. Opiera się on na dwóch filarach - pomocy ludziom w rozwiązywaniu problemów i wykorzystanie nowych technologii, w tym sztucznej inteligencji.
Piotr Krajewski z Cancer Center wykorzystuje sztuczną inteligencję i "deep learning" w diagnozowaniu raka.
- Dzięki zastosowaniu różnych technik obrazowania, ciało ludzkie oraz jego tkanki mogą być badane z dużą szczegółowością. Jednak istnieje podstawowy problem - czas. Na szczęście istnieje rozwiązanie. Algorytmy AI przyspieszają analizę m.in. zdjęć radiologicznych. Dzięki temu wykrycie dolegliwości jest szybsze, a więc i leczenie może być skuteczniejsze - mówi "Gazecie Wrocławskiej" Piotr Krajewski.
Sztuczna inteligencja przyda się również w przeskanowaniu ogromnych obszarów, np. w poszukiwaniu zaginionych osób lub wykryciu martwych drzew.
- W momencie zgłoszenia jednostki ratownicze lub policja i straż pożarna, wyruszają z dostarczonym przez nas sprzętem i wykorzystują umiejętności nabyte podczas naszych szkoleń. Sztuczną inteligencję można wykorzystać do automatycznego skanowania otoczenia w poszukiwaniu zaginionych. Skuteczność działań służb jest wówczas wielokrotnie większa - mówi nam Kacper Budnik z BZB UAS i Ogma, producenta bezzałogowych systemów latających.
Dolny Śląsk globalnie - jak wypromować firmę z naszego regionu?
Dolnośląski biznes również może osiągnąć sukces na dużą skalę, a pomóc ma w tym okno wystawowe na świat. Jest nim "Going Global 4.0 - Internacjonalizacja Dolnośląskich Przedsiębiorstw". Jego celem są m.in. krajowa i międzynarodowa promocja gospodarcza firm z Dolnego Śląska, a także wsparcie procesów inwestycyjnych mikroprzedsiębiorstw oraz małych i średnich przedsiębiorstw.
- To bardzo ważna misja gospodarcza dla dolnośląskich przedsiębiorców. Jesteśmy z nimi w wyjątkowym miejscu, reprezentując wyjątkowy dla Polski region, który może pochwalić się bardzo wysoką przedsiębiorczością i zdolnościami naszych przedsiębiorców. Dzisiaj ci ludzie są z nami w Toronto na bardzo dużych targach Collision, które nazywane są Olimpiadą Technologii - mówi Marszałek Województwa Dolnośląskiego Paweł Gancarz.
W tym roku targi Collision w Toronto zgromadziły ponad 500 wystawców, ponad 1000 inwestorów i 40 tys. uczestników ze 118 krajów. A jest, w co inwestować, ponieważ polskie rozwiązania przodują w porównaniu z zachodnią Europą i Ameryką Północną, lecz nie są znane.
Przykładem jest firma Identt, która wykorzystuje technologię do bezpiecznej bankowości.
- Dzięki naszemu systemowi, Polacy mogą załatwiać sprawy finansowe bez wychodzenia z domu, wystarczy selfie i skan dowodu osobistego, a na podstawie tych dwóch elementów weryfikujemy tożsamość. W Polsce to już nie jest nowość, natomiast Niemcy są pod tym względem "w tyle", przez co oczywiste procesy u nas trwają znacznie dłużej za zachodnią granicą - mówi nam Paweł Narolski.
Systemy Identt są używane w 14 krajach, głównie w Europie. Firma chce natomiast sprawdzić, czy Ameryka Północna również jest gotowa na takie rozwiązania.
- Często w biznesie brakuje oparcia i dziś tym oparciem jest Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, który m.in., poprzez środki unijne, przygotował ofertę dla najbardziej aktywnych i zdolnych oraz tych, którzy nie mają miejsca dla sprzedaży swoich produktów na terytorium RP i trzeba tego miejsca szukać gdzieś w świecie - dodaje Marszałek Paweł Gancarz.
Masz rokujący biznes i szukasz dla siebie szansy? Sprawdź!
Na targach Collision pojawiło się 30 przedsiębiorców z Polski, w tym 10 z Dolnego Śląska. Reprezentują różne branże i korzystają ze zdobytej przez lata wiedzy oraz pomysłów. Urząd Marszałkowski, w ramach projektu "Going Global 4.0", pomoże 288 firmom.
- Będą to misje organizowane w całej Europie i w innych zakątkach świata. Na naszych stronach znajdują się aplikacje do kolejnych misji, udział w nich jest pokrywany z funduszu projektu "Going Global" - zaprasza wicemarszałek Michał Rado.
Szczegóły znajdują się tutaj - Going Global 4.0 - Internacjonalizacja Dolnośląskich Przedsiębiorstw.
