Te produkty mogą zmienić świat i pochodzą z Dolnego Śląska. Ułatwią nam życie?

Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
Dolnośląscy przedsiębiorcy mieli na targach Collision swoje stoisko, do którego ustawiały się kolejki.
Dolnośląscy przedsiębiorcy mieli na targach Collision swoje stoisko, do którego ustawiały się kolejki. Michał Perzanowski / Polska Press
Szybciej i skuteczniej wykryją raka, pomogą w odnalezieniu zaginionego, zabezpieczą nasze konto w banku. Dziesięciu przedsiębiorców z Dolnego Śląska, wykorzystując nowoczesne technologie i sztuczną inteligencję, może ułatwić życie tysięcy, jeśli nie milionów ludzi. Jak to możliwe?

Spis treści

Te biznesy zmienią nasze życie? Pochodzą z Dolnego Śląska

10 przedsiębiorców z Dolnego Śląska prezentuje się na targach Collision w kanadyjskim Toronto. Korzystają ze zorganizowanego przez Wydział Współpracy z Zagranicą Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego projektu. Opiera się on na dwóch filarach - pomocy ludziom w rozwiązywaniu problemów i wykorzystanie nowych technologii, w tym sztucznej inteligencji.

Piotr Krajewski z Cancer Center wykorzystuje sztuczną inteligencję i "deep learning" w diagnozowaniu raka.

- Dzięki zastosowaniu różnych technik obrazowania, ciało ludzkie oraz jego tkanki mogą być badane z dużą szczegółowością. Jednak istnieje podstawowy problem - czas. Na szczęście istnieje rozwiązanie. Algorytmy AI przyspieszają analizę m.in. zdjęć radiologicznych. Dzięki temu wykrycie dolegliwości jest szybsze, a więc i leczenie może być skuteczniejsze - mówi "Gazecie Wrocławskiej" Piotr Krajewski.

Sztuczna inteligencja przyda się również w przeskanowaniu ogromnych obszarów, np. w poszukiwaniu zaginionych osób lub wykryciu martwych drzew.

- W momencie zgłoszenia jednostki ratownicze lub policja i straż pożarna, wyruszają z dostarczonym przez nas sprzętem i wykorzystują umiejętności nabyte podczas naszych szkoleń. Sztuczną inteligencję można wykorzystać do automatycznego skanowania otoczenia w poszukiwaniu zaginionych. Skuteczność działań służb jest wówczas wielokrotnie większa - mówi nam Kacper Budnik z BZB UAS i Ogma, producenta bezzałogowych systemów latających.

Dolny Śląsk globalnie - jak wypromować firmę z naszego regionu?

Dolnośląski biznes również może osiągnąć sukces na dużą skalę, a pomóc ma w tym okno wystawowe na świat. Jest nim "Going Global 4.0 - Internacjonalizacja Dolnośląskich Przedsiębiorstw". Jego celem są m.in. krajowa i międzynarodowa promocja gospodarcza firm z Dolnego Śląska, a także wsparcie procesów inwestycyjnych mikroprzedsiębiorstw oraz małych i średnich przedsiębiorstw.

- To bardzo ważna misja gospodarcza dla dolnośląskich przedsiębiorców. Jesteśmy z nimi w wyjątkowym miejscu, reprezentując wyjątkowy dla Polski region, który może pochwalić się bardzo wysoką przedsiębiorczością i zdolnościami naszych przedsiębiorców. Dzisiaj ci ludzie są z nami w Toronto na bardzo dużych targach Collision, które nazywane są Olimpiadą Technologii - mówi Marszałek Województwa Dolnośląskiego Paweł Gancarz.

W tym roku targi Collision w Toronto zgromadziły ponad 500 wystawców, ponad 1000 inwestorów i 40 tys. uczestników ze 118 krajów. A jest, w co inwestować, ponieważ polskie rozwiązania przodują w porównaniu z zachodnią Europą i Ameryką Północną, lecz nie są znane.

Przykładem jest firma Identt, która wykorzystuje technologię do bezpiecznej bankowości.

- Dzięki naszemu systemowi, Polacy mogą załatwiać sprawy finansowe bez wychodzenia z domu, wystarczy selfie i skan dowodu osobistego, a na podstawie tych dwóch elementów weryfikujemy tożsamość. W Polsce to już nie jest nowość, natomiast Niemcy są pod tym względem "w tyle", przez co oczywiste procesy u nas trwają znacznie dłużej za zachodnią granicą - mówi nam Paweł Narolski.

Systemy Identt są używane w 14 krajach, głównie w Europie. Firma chce natomiast sprawdzić, czy Ameryka Północna również jest gotowa na takie rozwiązania.

- Często w biznesie brakuje oparcia i dziś tym oparciem jest Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, który m.in., poprzez środki unijne, przygotował ofertę dla najbardziej aktywnych i zdolnych oraz tych, którzy nie mają miejsca dla sprzedaży swoich produktów na terytorium RP i trzeba tego miejsca szukać gdzieś w świecie - dodaje Marszałek Paweł Gancarz.

Masz rokujący biznes i szukasz dla siebie szansy? Sprawdź!

Na targach Collision pojawiło się 30 przedsiębiorców z Polski, w tym 10 z Dolnego Śląska. Reprezentują różne branże i korzystają ze zdobytej przez lata wiedzy oraz pomysłów. Urząd Marszałkowski, w ramach projektu "Going Global 4.0", pomoże 288 firmom.

- Będą to misje organizowane w całej Europie i w innych zakątkach świata. Na naszych stronach znajdują się aplikacje do kolejnych misji, udział w nich jest pokrywany z funduszu projektu "Going Global" - zaprasza wicemarszałek Michał Rado.

Szczegóły znajdują się tutaj - Going Global 4.0 - Internacjonalizacja Dolnośląskich Przedsiębiorstw.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Te produkty mogą zmienić świat i pochodzą z Dolnego Śląska. Ułatwią nam życie? - Gazeta Wrocławska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu