Ten hit eksportowy z czasów PRL zna niemal każdy. Czy mleko w proszku znów podbije świat?

Jerzy Mosoń
Jerzy Mosoń
Dziś mleko w proszku kojarzy się bardziej z rezerwami żywnościowymi państw i odżywkami dla sportowców. Kiedyś było głównym towarem eksportowym Polski
Dziś mleko w proszku kojarzy się bardziej z rezerwami żywnościowymi państw i odżywkami dla sportowców. Kiedyś było głównym towarem eksportowym Polski 123rf.com/profile_lesik
Niedawno media obiegła wieść, że rząd dokona skupu niektórych produktów rolnych, co ma doprowadzić do stabilizacji ich cen. Jednym z nich jest eksportowy hit z okresu Polski Ludowej, ale także istotny produkt polskiego handlu w ostatnich latach. Chodzi o odtłuszczone mleko w proszku - produkt, który budzi wiele emocji, ale z zupełnie innych powodów niż w czasach słusznie minionych.

Spis treści

Do końca nie wiadomo, dlaczego to akurat polskie mleko w proszku zalało kiedyś rynki krajów trzeciego świata. Łatwość długoterminowego przechowywania, walory smakowe i odżywcze – na pewno tak. Ale już wtedy, przed 1990 rokiem konkurencja była spora, a w ostatnich latach jeszcze tylko rosła. Choć zmieniła się moda żywieniowa. A ta generalnie stawia obecnie na produkty pochodzenia roślinnego. Mleko jednak się broni. Czy skutecznie? Jeszcze niedawno Polska odpowiadała za 38 proc. unijnego eksportu odtłuszczonego mleka w proszku do Algierii, Wietnamu, Kolumbii i Meksyku.

Mleko w proszku może być elementem budowy rezerw strategicznych

Szersza odpowiedź na to pytanie jest ważna nie tylko z punktu widzenia polskich rolników, ale też biznesu, który zajmuje się handlem mlekiem i jego produktami. Ostatnia decyzja rządu w sprawie ruszającego niebawem skupu mleka potwierdza, że obrót tym towarem nie jest łatwy, choć jego sproszkowana wersja może być silnym elementem budowania bezpieczeństwa żywnościowego państwa wobec prawdopodobnych katastrof naturalnych, kryzysów ekonomicznych, a nawet wojny. I choć dziś media rozpisują się o tym, że rządowy skup odtłuszczonego mleka w proszku ma służyć stabilizacji cen, to wojna toczona za miedzą nakazuje spojrzeć na tę decyzję nieco szerzej.

– Podjęto decyzję, że Agencja Rezerw Strategicznych będzie w najbliższym czasie skupował od rolników odtłuszczone mleko w proszku. Rozumiem, że jest uzasadniona potrzeba, powzięcia takiego działania. Utrzymywanie adekwatnych rezerw strategicznych jest istotną częścią zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego Polski oraz zapewnienia możliwości produkcyjnych z tym związanych – mówi Juliusz Bolek, przewodniczący Rady Dyrektorów Instytutu Biznesu.

Jak zauważa ekspert, mleko w proszku było, od lat, w tym szczególnie w czasach PRL-u, bardzo ważnym produktem eksportowym. Po latach 90. XX w. produkcja i magazynowanie tego produktu nabrało dodatkowego znaczenia, związanego z bezpieczeństwem żywnościowym Polski.

Teraz, w kontekście wojny za wschodnią granicą, odpowiedzialność za odpowiednie zapasy jest jeszcze bardziej istotna – podkreśla Juliusz Bolek.

Walka z produktami odzwierzęcymi. Krowa wcale nie cierpi. Biznes tak

W ostatnich latach możemy zaobserwować wzmożoną aktywność pewnych środowisk, w tym bogatych i wpływowych organizacji, które za cel obrały sobie produkty pochodzenia zwierzęcego jako te, które rzekomo bardziej od innych przyczyniają się zmianom klimatycznym lub ich wytwarzanie związane jest z cierpieniem zwierząt. Jakkolwiek nie można odmówić im racji, jeśli chodzi o masową produkcję niespełniającą norm, to nawet zabawnym może się wydać argument przeciw produkcji mleka, powielany przez niektórych polityków, iż wiąże się on z gwałtem na krowie.

Niemniej nawet największym przeciwnikom mleka trudno zdyskredytować ten produkt pod względem jego właściwości odżywczych dla dzieci czy też jak wspomniano wcześniej w obszarze budowania rezerw żywnościowych państwa. Nie wspominając już o państwach, gdzie mieszka znaczny odsetek osób głodujących, dla których produkty kupowane przez agendy ONZ stanowią ważne wsparcie.

Moda na fit to także moda na serwatkę, a ona jest składnikiem białego produktu

W ostatnich latach producentom udało się także wykorzystać inne składniki mleka w celu poszerzenia oferty. Chodzi m.in. o serwatkę, która sprawdza się w produktach fit służących ludziom aktywnym.

–Warto wskazać, że obecnie nie tylko samo, klasyczne mleko w proszku ma duże znaczenie z punktu widzenia polskiego handlu, ale również produkty pochodne, takie jak np. sproszkowana serwatka (koncentrat białek serwatkowych). Właśnie na bazie tego, co można uzyskać z mleka, powstają obecnie odżywki białkowe cenione przez ludzi uprawiających sport – podkreśla Juliusz Bolek.

Kłopoty mleczarni. Z czym borykają się spółdzielnie?

Według Wojciecha Marciniaka, dyrektor ds. finansowania współpracy z bankami i Trade finance Pro Profit cały rynek mleka przeżywa obecnie kryzys spowodowany przez pandemię covid-19, wojnę na Ukrainie, wzrost inflacji, a także z uwagi na wzrost kosztów energii, w tym cen paliw. Do tego doszły wyższe płace pracowników, a także konieczność wdrożenia nowych strategii w całej Unii Europejskiej takich jak: Zielony Ład. Wzrostów kosztów produkcji mleka zderza się obecnie z niższymi cenami tego produktu w skupie, co zdaniem eksperta, skutkuje tym, że mleczarnie obecnie „żyją” z zasobów finansowych wypracowanych w latach ubiegłych, co może zagrozić płynności finansowej niektórych firm.

– Polscy mali i średni producenci mleka powinni iść w kierunku konsolidacji, ale na takich warunkach, aby kilka mniejszych mleczarni powołało swego rodzaju konsorcjum, gdzie będą funkcjonować na równych warunkach, a nie na zasadzie przejmowanego i przejmującego. Tak powstały podmiot będzie mieć szanse skuteczniej konkurować z dużymi mleczarniami zarówno na rynku polskim czy europejskim – radzi Wojciech Marciniak.

Na razie trudno mówić o wzroście produkcji mleka, w tym tego w proszku, gdy jego cena rynkowa drastycznie spadła. Według danych GUS, średnia cena skupu mleka w Polsce w lipcu 2023 r. wyniosła 188,67 zł/hl. Ceny w ubiegłym miesiącu spadły o 2,5 proc. w stosunku do tych, jakie mleczarnie wypłacały w czerwcu 2023 r. Cena z lipca tego też jest niższa od tej, jaką mleczarnie oferowały producentom w tym samym okresie 2022 r. i to o 19,3 proc.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu