Terminowe płatności pomagają biznesom. Firmy oczekują, aby płacić im na czas. Płacenie w terminie może pomóc wyjść z kryzysu

OPRAC.:
Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Terminowe płatności rozwiążą problemy i kryzysy firm - tak wnika z pierwszych opublikowanych wniosków z raportu ”European Payment Report 2022”.
Terminowe płatności rozwiążą problemy i kryzysy firm - tak wnika z pierwszych opublikowanych wniosków z raportu ”European Payment Report 2022”. unsplash
Terminowe płatności rozwiążą problemy i kryzysy firm - tak wnika z pierwszych opublikowanych wniosków z raportu ”European Payment Report 2022”. Nieterminowe płatności są główną przeszkodą w rozwoju firm i powodują zatory płatnicze, przez co przedsiębiorca musi decydować za co zapłacić w pierwszej kolejności. Gospodarka odbija się po pandemii. Przedsiębiorców czekają teraz wyzwania inne, niż dotychczas.

Terminowe płatności rozwiążą problemy i kryzysy firm. Pozwolą na zrównoważony rozwój firm

Dwa lata pandemii, lookcdowny, praca zdalna, ograniczenia w przemieszczaniu się zmieniły europejskie gospodarki nie do poznania. Powrót do „normalności” nastąpił jednak szybciej, niż myślano, nawet na południu Europy, która, jak pokazują statystyki, najbardziej ucierpiała w pandemii. Po kryzysie pandemicznym przyszło zagrożenie inflacją oraz gospodarcze konsekwencje wojny toczącej się na terytorium Ukrainy i sankcji nałożonych na Rosję.

Wydaje się jednak, że tym razem firmy starają się przygotować na kolejną falę recesji. Sięgają po różne rozwiązania. Jak pokazuje raport Intrum ”European Payment Report 2022” - kluczowe znaczenie będzie miała walka z zatorami płatniczymi oraz działania mające na celu, aby klienci płacili w terminie.

Nieterminowe płatności - jednym z głównych wyzwań firm w całej Europie jeszcze przed pandemią

Korona-kryzys z pogłębił ten problem pozbawiając wielu osób dotychczasowych dochodów. Tym samym nie mogli opłacać swoich zobowiązań na takich samych zasadach, jak dotychczas.

7 na 10 respondentów badania Intrum będących europejskimi przedsiębiorcami przyznało, że dzięki szybszemu dokonywaniu płatności przez klientów i kontrahentów, mogliby terminowo płacić swoim dostawcom. Tego samego zdania jest 62 proc. ankietowanych z Polski. Płacenie na czas dostawcom jest traktowane jako warunek utrzymywania zaufania i zdrowych relacji z partnerami biznesowymi (67 proc. Europa vs. 66 proc. Polska). Zmniejszenie luki płatniczej pozwoliłoby także na zrównoważony rozwój przedsiębiorstw - uważa tak 67% europejskich i 65% polskich przedsiębiorców.

- Wyniki badania analizującego aktualną sytuację finansową przedsiębiorstw w całej Europie, także w Polsce, pokazują jasno, że firmy wyszły już z najgorszej covidowej zapaści i już nie myślą „tylko” o przetrwaniu. Stawiają na zrównoważonych rozwój, bo ten model gwarantuje „bezpieczne” i „zdrowe” funkcjonowanie, zdobywanie nowych klientów, podbijanie kolejnych rynków. Przedsiębiorcy jednak doskonale zdają sobie sprawę z faktu, że to wszystko będzie możliwe, gdy ich klienci będą dokonywać terminowych płatności - komentuje Krzysztof Krauze, Prezes Intrum w Polsce.

Kontrahenci nie płacą w terminach. Co z tym można zrobić?

Nie tylko konsumenci są nierzetelnymi płatnikami. Dłużnikami są również firmy, a zatory płatnicze funkcjonujące między podmiotami w sektorze B2B to narastający problem, szczególnie po pandemii. Zauważają go także respondenci badania Intrum. 7 na 10 europejskich przedsiębiorców (71 proc.) uważa, że duże biznesy mają obowiązek terminowego regulowania płatności wobec mniejszych dostawców, partnerów biznesowych, itp. Wśród polskich ankietowanych ten odsetek jest nawet wyższy – 73 proc.

- Na co dzień zajmuję się obróbką metali. Muszę przyznać, że w teorii, „na papierze” moja firma nie ma problemów z rentownością, jednak w praktyce często zdarza się, że trzeba wymyślić sposób, skąd wziąć dodatkowe pieniądze na zakup materiałów. W przeciwnej sytuacji stanie produkcja. Czasami muszę wybierać za co zapłacić, pracownikom zapłacić trzeba, kontrahenci czasami muszą poczekać - mówi Arkadiusz, przedsiębiorca.

To nie jest odosobniona sytuacja.

- Jesteśmy niewielką firmą, zatrudniam 4 pracowników. Zatory płatnicze nam nie pomagają, czasami trzeba coś „wykombinować”, żeby nie stracić płynności finansowej. To też jest pewne poczucie odpowiedzialności za moich pracowników, w przypadku likwidacji firmy - wszyscy straciliby pracę. Jako niewielki przedsiębiorca czuję się czasami poszkodowany, ale nie mam też takiej samej siły „przebicia” na rynku, jak większe podmioty. Terminy zapłaty narzucają silniejsi gracze na rynku, często są to wydłużone terminy - mówi Adrian, właściciel firmy zajmując się skrawaniem metali CNC.

Ustawa antyzatorowa – mniejsi przedsiębiorcy mogą ocenić wiarygodność kontrahenta

Z tego powodu w Polsce obowiązuje m.in. ustawa antyzatorowa. Dzięki temu do Ministerstwa Rozwoju i Technologii wpłynęło 2878 sprawozdań dotyczących terminów płatności firm w 2021 r. Zebrane w ten sposób informacje pokazują, w jaki sposób zobowiązania regulują najwięksi przedsiębiorcy w Polsce. Jest to informacja dla małych i średnich przedsiębiorstw, dzięki którym mogą ocenić wiarygodność kontrahenta.

– Terminowe płatności są ważne dla firm aż do tego stopnia, że 62 proc. przedsiębiorstw w Europie i 63 proc. polskich biznesów jest zdania, że powinny one stanowić część wymaganej sprawozdawczości firm w zakresie zrównoważonego rozwoju, czyli być działaniem czy zachowaniem, z którego podmioty B2B są rozliczane na szerszą skalę - zauważa Krzysztof Krauze, Prezes Intrum w Polsce.

Zator płatniczy jest sytuacją skumulowania się zadłużeń, które przechodzą na kolejnych powiązanych ze sobą kontrahentów. Zapłata przez jednego z nich będzie możliwa dopiero, gdy otrzyma zaległe pieniądze od swoich kontrahentów.

Pełna wersja raportu European Payment Report 2022 zostanie opublikowana 21 czerwca 2022 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu