Podczas panelu pod tytułem „Kosztowna gra w ciepło - zimno. Jak ogrzejemy dom, mieszkanie, firmę?” zorganizowanego podczas Europejskiego Forum Nowych Idei w Sopocie eksperci dyskutowali między innymi o nowych przepisach unijnych związanych z dyrektywą budynkową.
Wiceminister rozwoju i technologii Ignacy Niemczycki powiedział, że przy pracach nad nową odsłoną programu „Czyste powietrze” trwały dyskusje z innymi resortami czy Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, aby stworzyć jego przewidywalność, na którą oczekuje biznes.
– Chcielibyśmy, żeby zaangażował się w te projekty także kapitał prywatny. Poza tym warto podkreślić, że transformacja energetyczna jest jednym z kluczowych spraw tego rządu. Dlatego rozmawiamy z resortem finansów o finansowaniu i jak zaangażowaniu rynku prywatnego – dodał Niemczycki.
Prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Dorota Zawadzka-Stępniak powiedziała, że rozpoczęły się konsultacje publiczne nowej odsłony programu Czyste powietrze.
– Zależy nam na tym, aby odpowiadał on na potrzeby regulacyjne i potrzeby inwestycyjne Polsce. Musimy mieć świadomość, że ponad 3 mln domów nie posiada odpowiedniej klasy energetycznej. Wsłuchujemy się w głosy różnych interesariuszy. Do tej pory program ten dawał wiele możliwości do nadużyć – powiedziała Zawadzka-Stępniak.
Dodała, że środki z tego programu mają trafić do osób, które potrzebują tego najbardziej, stąd narodził się pomysł, aby zaangażować instytucje na poziomie lokalnym.
– Dyskutujemy też w kwestii wykonawców, którzy będą przeprowadzać tego typu realizacje. Myślimy więc o stworzeniu listy rekomendowanych wykonawców, chodzi bowiem o zapewnienie i zabezpieczenie naszych obywateli, że otrzymają usługi i urządzania na odpowiednim poziomie – stwierdziła prezes.
Zdaniem Aleksandry Stępniak Public Affairs Manager z firmy VELUX i członkini rady ds. Czystego Powietrza Konfederacji Lewiatan, firmy muszą odpowiednio wcześniej znać szczegóły odpowiednich programów, aby móc się dostosować i przygotować odpowiednie moce produkcyjne.
– Firmy potrzebują także odpowiednią stabilną legislację, że dany program, jaki będziemy wdrażali, będzie przez dłuższy czas realizowany. Jeżeli chcemy efektywnie realizować modernizację, to powinniśmy to robić kompleksowo, czyli termomodernizacja wraz z wymianą urządzeń grzewczych – dodała Stępniak.
Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego zwrócił uwagę na koszty realizacji różnych programów wdrażanych przez ostatnie rządy.
– Na realizację programu Czyste powietrze związaną z kompleksową termomodernizacją budynków to wydatek rzędu 8-12 mld złotych rocznie. Potrzebujemy konkretny plan i stąd też nasz apel do rządu o zapewnienie finansowania na tego typu programy – dodał Guła.
Partnerem medialnym Europejskiego Forum Nowych Idei są „Strefa Biznesu” i „Dziennik Bałtycki”, należące do Polska Press Grupy – wydawcy m.in. ponad 500 serwisów miejskich skonsolidowanych pod marką NaszeMiasto.pl, ogólnopolskiego portalu informacyjnego i.pl, 22 serwisów i 20 dzienników regionalnych oraz serwisów e-commerce, branżowych i tematycznych, w tym: Strefaobrony.pl, Stronapodrozy.pl i Strefaedukacji.pl.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
