Termomodernizacja w Polsce to ogromne środki, które muszą się znaleźć

Marek Knitter
Termomodernizacje budynków to ogromny koszt
Termomodernizacje budynków to ogromny koszt Tomasz Czachorowski
Polska potrzebuje programów, które pozwolą na efektywną kompleksową termomodernizację budynków uwzględniającą nie tylko środki z budżetu czy funduszy unijnych, ale także angażujących środki z rynku prywatnego.

Podczas panelu pod tytułem „Kosztowna gra w ciepło - zimno. Jak ogrzejemy dom, mieszkanie, firmę?” zorganizowanego podczas Europejskiego Forum Nowych Idei w Sopocie eksperci dyskutowali między innymi o nowych przepisach unijnych związanych z dyrektywą budynkową.

Wiceminister rozwoju i technologii Ignacy Niemczycki powiedział, że przy pracach nad nową odsłoną programu „Czyste powietrze” trwały dyskusje z innymi resortami czy Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, aby stworzyć jego przewidywalność, na którą oczekuje biznes.

– Chcielibyśmy, żeby zaangażował się w te projekty także kapitał prywatny. Poza tym warto podkreślić, że transformacja energetyczna jest jednym z kluczowych spraw tego rządu. Dlatego rozmawiamy z resortem finansów o finansowaniu i jak zaangażowaniu rynku prywatnego – dodał Niemczycki.

Prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Dorota Zawadzka-Stępniak powiedziała, że rozpoczęły się konsultacje publiczne nowej odsłony programu Czyste powietrze.

– Zależy nam na tym, aby odpowiadał on na potrzeby regulacyjne i potrzeby inwestycyjne Polsce. Musimy mieć świadomość, że ponad 3 mln domów nie posiada odpowiedniej klasy energetycznej. Wsłuchujemy się w głosy różnych interesariuszy. Do tej pory program ten dawał wiele możliwości do nadużyć – powiedziała Zawadzka-Stępniak.

Dodała, że środki z tego programu mają trafić do osób, które potrzebują tego najbardziej, stąd narodził się pomysł, aby zaangażować instytucje na poziomie lokalnym.

– Dyskutujemy też w kwestii wykonawców, którzy będą przeprowadzać tego typu realizacje. Myślimy więc o stworzeniu listy rekomendowanych wykonawców, chodzi bowiem o zapewnienie i zabezpieczenie naszych obywateli, że otrzymają usługi i urządzania na odpowiednim poziomie – stwierdziła prezes.

Zdaniem Aleksandry Stępniak Public Affairs Manager z firmy VELUX i członkini rady ds. Czystego Powietrza Konfederacji Lewiatan, firmy muszą odpowiednio wcześniej znać szczegóły odpowiednich programów, aby móc się dostosować i przygotować odpowiednie moce produkcyjne.

– Firmy potrzebują także odpowiednią stabilną legislację, że dany program, jaki będziemy wdrażali, będzie przez dłuższy czas realizowany. Jeżeli chcemy efektywnie realizować modernizację, to powinniśmy to robić kompleksowo, czyli termomodernizacja wraz z wymianą urządzeń grzewczych – dodała Stępniak.

Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego zwrócił uwagę na koszty realizacji różnych programów wdrażanych przez ostatnie rządy.

– Na realizację programu Czyste powietrze związaną z kompleksową termomodernizacją budynków to wydatek rzędu 8-12 mld złotych rocznie. Potrzebujemy konkretny plan i stąd też nasz apel do rządu o zapewnienie finansowania na tego typu programy – dodał Guła.

Partnerem medialnym Europejskiego Forum Nowych Idei są „Strefa Biznesu” i „Dziennik Bałtycki”, należące do Polska Press Grupy – wydawcy m.in. ponad 500 serwisów miejskich skonsolidowanych pod marką NaszeMiasto.pl, ogólnopolskiego portalu informacyjnego i.pl, 22 serwisów i 20 dzienników regionalnych oraz serwisów e-commerce, branżowych i tematycznych, w tym: Strefaobrony.pl, Stronapodrozy.pl i Strefaedukacji.pl.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu