To już pewne. Waloryzacja emerytur od marca 7 proc. ZUS zapowiada, kiedy wypłaci zwaloryzowane emerytury i trzynastki. Sprawdź [4.03.2022]

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
ZUS: od 1 marca 2022 r. minimalna emerytura wyniesie 1338,44 zł brutto, czyli o prawie 88 zł więcej niż przed tą datą. O taką samą kwotę wzrośnie minimalna renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i renta rodzinna.
ZUS: od 1 marca 2022 r. minimalna emerytura wyniesie 1338,44 zł brutto, czyli o prawie 88 zł więcej niż przed tą datą. O taką samą kwotę wzrośnie minimalna renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i renta rodzinna. Łukasz Kaczanowski/Polska Press
Od 1 marca 2022 r. ZUS podwyższy emerytury i renty o 7 proc. Tyle wyniesie tegoroczna waloryzacja. W kwietniu świadczeniobiorcy otrzymają również tzw. trzynastki - oficjalnie informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Nie trzeba składać żadnych wniosków - ani o waloryzację, ani o trzynastą emeryturę, ZUS wypłaci trzynastki razem ze świadczeniami przysługującymi za kwiecień.

Od 1 marca 2022 r. ZUS podwyższy emerytury i renty o 7%. Tyle wyniesie tegoroczna waloryzacja. W kwietniu świadczeniobiorcy otrzymają również tzw. trzynastki - oficjalnie informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

ZUS informuje o waloryzacji emerytur 2022: wskaźnik waloryzacji 107%

Przeprowadzana w tym roku przez ZUS waloryzacja procentowa polega na pomnożeniu kwoty świadczenia brutto, które przysługuje 28 lutego 2022 r. przez wskaźnik 107%. Jeśli przykładowo 28 lutego 2022 r. emerytura wynosiła 2000 zł brutto, to od 1 marca 2022 r. wzrośnie o 140 zł brutto (2000 zł x 107% = 2140 zł brutto).

Nie trzeba składać wniosków o waloryzację i 13. emeryturę

„Nie trzeba składać wniosków o waloryzację świadczenia. Każdy emeryt i rencista otrzyma z ZUS decyzję o nowej wysokości swojego świadczenia. ZUS wyśle ją w kwietniu. Wcześniej informację o waloryzacji będzie można sprawdzić na swoim koncie na Platformie Usług Elektronicznych ZUS” – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Wyższe emerytury, zwaloryzowane inne świadczenia

Waloryzacja dotyczy świadczeń długoterminowych, m.in.: emerytur, rent z tytułu niezdolności do pracy, rent rodzinnych, a także dodatków do tych świadczeń, np. pielęgnacyjnego czy dla sierot zupełnych.

Od 1 marca 2022 r. minimalna emerytura wyniesie 1338,44 zł brutto, czyli o prawie 88 zł więcej niż przed tą datą. O taką samą kwotę wzrośnie minimalna renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i renta rodzinna.

Świadczenie przedemerytalne wzrośnie do 1350,70 zł, a dodatek pielęgnacyjny wyniesie 256,44 zł.

Trzynasta emerytura już w kwietniu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotowuje się też do wypłaty tzw. trzynastek. W tym roku wyniosą 1338,44 zł brutto. Aby otrzymać to świadczenie nie trzeba składać żadnego wniosku.

Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne otrzymają osoby, które do 31 marca 2022 r. będą miały ustalone m.in. prawo do emerytury czy renty.

ZUS wypłaci trzynastki razem ze świadczeniami przysługującymi za kwiecień.

Źródło: Zakład Ubezpieczeń Społecznych - zus.pl

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu