Spis treści
Dławiki kompensacyjne są kluczowe dla efektywnego działania systemów elektroenergetycznych. Służą one do kompensacji mocy biernej, która, choć nie jest zamieniana na pracę, jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania sieci. Dzięki temu możliwe jest utrzymanie odpowiedniego poziomu mocy biernej, co z kolei wpływa na niezawodność dostaw energii elektrycznej oraz redukcję strat mocy w sieciach przesyłowych.
Plan rozwoju sieci przesyłowej
Zakup dławików jest częścią Planu Rozwoju Sieci Przesyłowej na lata 2025-2034. To największy program inwestycyjny w historii Polskich Sieci Elektroenergetycznych. W ciągu dekady powstanie 4700 km torów nowych linii 400 kV, a także 28 nowych stacji. 110 istniejących stacji przejdzie modernizację. Realizacja PRSP umożliwi znaczący wzrost potencjału przyłączenia nowych źródeł OZE, w tym wyprowadzenie mocy z morskich farm wiatrowych, źródeł fotowoltaicznych i lądowych farm wiatrowych. Realizacja projektu pozwoli także na przyłączenie elektrowni jądrowej na Pomorzu oraz małych reaktorów jądrowych. Łączne szacowane nakłady na inwestycje planowane przez PSE S.A. w ciągu najbliższej dekady to ponad 64 mld zł.
Rozwój infrastruktury elektroenergetycznej
Zakup urządzeń do kompensacji mocy biernej jest częścią programu, który ma na celu poprawę niezawodności dostaw energii elektrycznej, redukcję strat mocy w sieciach przesyłowych oraz zmniejszenie obciążenia transformatorów i przewodów. Firma Olmex S.A., realizująca kompleksowe projekty związane z infrastrukturą elektroenergetyczną, dostarczy i zainstaluje dławiki na stacjach Piła Krzewina, Dunowo, Gdańsk Przyjaźń oraz Żydowo-Kierzkowo.
PSE jako lider inwestycji w Polsce
Obecnie PSE realizują największy program inwestycyjny w swojej historii. Do 2037 roku spółka zbuduje ponad 5,4 tys. km torów nowych linii 400 kV i 30 stacji elektroenergetycznych oraz zmodernizuje 110 istniejących stacji. Planowana jest także budowa mostu stałoprądowego z północy na południe kraju.
PSE są operatorem elektroenergetycznego systemu przesyłowego w Polsce, a także właścicielem ponad 14 000 km linii oraz ponad 100 stacji elektroenergetycznych najwyższych napięć.
Źródło: PAP
