Trzebinia. Otwarto instalację do produkcji glikolu w rafinerii Orlen Południe. Rusza budowa instalacji do przerobu starych olejów
Nowa instalacja w Trzebini umożliwi produkcję nawet 30 tys. ton glikolu rocznie, co pokrywa aż w 75 proc. krajowego zapotrzebowania na ten produkt. To aż o 10 tys. więcej od jedynej tego typu instalacji w Europie, która zlokalizowana jest w Belgii. Glikol propylenowy to bioprodukt, czysty i bezpieczny dla środowiska. Wykorzystywany jest m.in. w medycynie, kosmetyce, przemyśle spożywczym i farmaceutycznym.
Integralną częścią nowej instalacji jest wytwórnia wodoru. Orlen Południe jako pierwszy w Polsce będzie wdrażać paliwo wodorowe. Roczna produkcja wodoru wyniesie 16 mln Nm3. 75 proc. zostanie wykorzystane do wytwarzania glikolu. Pozostałe 25 proc. (4 mln Nm3) od razu znajdzie zastosowanie jako paliwo w transporcie. Orlen Południe będzie produkować ok. 45 kg/h wodoru jakości paliwowej.
To ważny etap transformacji trzebińskiej rafinerii, którą sukcesywnie przekształcamy w nowoczesną biorafinerię. Poprzedni rząd przygotowywał ją do wygaszenia. Teraz pokazujemy, że małe rafinerie mają przyszłość i mogą być rentowne. Należy szybko reagować na zmiany i przystosowywać się do nich, dlatego stawiamy na ekologiczne inwestycje oraz produkcję wodoru - mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN Orlen.
Wodór jakości paliwowej wykorzystywany będzie w głównej mierze jako paliwo w transporcie miejskim. PKN ORLEN podpisał listy intencyjne w na rzecz rozwoju transportu bezemisyjnego w południowej części Polski z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią, Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym w Krakowie, Krakowskim Holdingiem Komunalnym oraz Miejskim Zakładem Komunikacyjnym w Bielsku-Białej.
Polska stoi przed wielkim wyzwaniem transformacji energetycznej. Musi ona być przyjazna dla polskiej gospodarski, dawać bezpieczeństwo polskim firmom i stabilność zatrudnienia. Inwestycje PKN Orlen to koło zamachowe całej polskiej gospodarki. Największe w historii zyski inwestowane są w przyszłość nie tylko swojej spółki, ale całej polskiej gospodarki - podkreśla Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.
To nie koniec inwestycji w trzebińskiej rafinerii. Już w listopadzie br. ruszy budowa instalacji do produkcji i destylacji UCO FAME, która z olejów posmażalniczych i tłuszczów zwierzęcych będzie produkować 30 tys. ton estrów drugiej generacji oraz 7 tys. ton gliceryny technicznej rocznie. Orlen Południe jest krajowym liderem produkcji biopaliw i biokomponentów, które wytwarzane są w trzebińskiej rafinerii.
To innowacyjne rozwiązanie pozwoli rozszerzyć nasze portfolio o kolejny ekologiczny produkt, a spółce Orlen Południe konsekwentnie budować zaawansowane kompetencje biotechnologiczne. Co ważne, inwestycja wpisuje się także w unijną dyrektywę RED II premiującą przetwarzanie i ponowne wykorzystanie produktów odpadowych - mówi Daniel Obajtek.
Budowa nowej instalacji, której wartość szacowana jest na ok. 127,5 mln zł, zostanie zakończona w pierwszym kwartale 2023 roku. Generalnym wykonawcą inwestycji jest polska firma inżynieryjna AB Industry.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Trwa remont wiaduktów. W listopadzie otwarty zostanie wiadukt na ul. Krakowskiej
- Chrzanów. Otwarcie marketu budowlanego Merkury Market coraz bliżej [ZDJĘCIA]
- Powiat chrzanowski. Ceny działek budowalnych, nawet za ponad milion złotych
- Nieunikniony wzrost stawek za odpady. Za rok za śmieci trzeba będzie płacić więcej
- Chrzanowski barometr zawodów 2021, czyli jakie zawody są teraz na topie
- Rozpoczęła się budowa pawilonu handlowo-mieszkaniowego przy Rynku
FLESZ - Europa walczy z inflacją
