Problemy finansowe Warner Bros. Discovery
Szczegóły niekorzystnej sytuacji finansowej Warner Bros. Discovery opisał "Financial Times". Jak wynika z artykułu zagranicznych mediów, grupa rozważa różne strategie, by dorównać konkurencji, zwłaszcza w postaci rozwijających się i zajmujących coraz mocniejszą pozycję na rynku serwisów streamingowych Netflix i Disney.
W 2022 roku doszło do fuzji Discovery i WarnerMedia, jednak dalsze wydarzenia nie potoczyły się po myśli władz. Zamiast dużych zysków, grupa zaczęła odnotowywać coraz niższe przychody.
Tylko w pierwszym kwartale 2024 roku segment telewizyjny Warner Bros. Discovery, w skład którego wchodzi m.in. polski TVN, zanotował spadek przychodów o około osiem procent do 5,12 miliarda dolarów. Przychody z dystrybucji zmniejszyły się z kolei o siedem procent do 2,8 miliarda, a z reklam aż o 11 procent do niecałych dwóch milionów.
TVN na sprzedaż?
Brytyjski "Financial Times" zaznaczył, że od momentu fuzji Discovery z WarnerMedia zajęto się spłacaniem zadłużenia i ograniczeniu kosztów m.in. przez wyprzedaż aktywów czy liczne zwolnienia.
Warner Bros. Discovery obecnie zajmować ma się przeglądem opcji strategicznych. Ocena wskazała, że rozdzielenie linearnych kanałów telewizyjnych od streamingu oraz działalności studyjnej mogłaby wiązać się z ogromnymi wyzwaniami operacyjnymi, a także wielkimi kosztami.
Ten aspekt ma być zatem głównym powodem, dlaczego Warner Bros. Discovery zastanawia się nad sprzedażą polskiego kanału TVN.
Inną z możliwości jest sprzedaż udziałów w biznesie gier wideo, gdzie grupa posiada własność intelektualną do serii gier o z uniwersum Harry'ego Pottera.