Twórca Tesli nie dostanie rekordowego wynagrodzenia

Eryk Kołodziejek
Daniel Oberhaus, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Pakiet wynagrodzeń dla Elona Muska, w wysokości 56 mld dolarów, ponownie odrzucony. Mimo zatwierdzenia przez akcjonariuszy, sąd w Delaware odrzucił pakiet kompensacyjny przysługujący dyrektorowi naczelnemu Tesli.

Sędzia Kathaleen St. J. McCormick, swoją poniedziałkową decyzją, ponownie odrzuciła pakiet kompensacyjny dla Elona Muska – utrzymała tym samym styczniową decyzję w sprawie, w której argumentowała, że członkowie zarządu znajdują się pod zbyt dużą kontrolą miliardera. Sędzia komentuje również, że gdyby pakiet został zaakceptowany, to byłby największym w historii wynagrodzeniem, jakie otrzymał szef spółki giełdowej.

– Udziałowcy powinni kontrolować głosy w spółce, nie sędziowie – komentuje Musk na platformie X.

Tym samym Tesla zapowiedziała odwołanie się od wyroku.

To orzeczenie, jeśli nie zostanie uchylone, oznacza, że ​​spółkami z Delaware zarządzają sędziowie i prawnicy, a nie ich prawowici właściciele, czyli akcjonariusze – czytamy w dzisiejszym komunikacie Tesli.

Granice wolności

Obserwatorzy spekulują, że twarde stanowisko sędziego wynika z istniejącego w stanie Delaware prawa konfliktu interesów. Wyrok korzystny dla Elona Muska mógłby zmienić stanową praktykę prawną. Celem prawa konfliktu interesów jest ochrona wszystkich inwestorów, a nie wybranej mniejszości – tłumaczą eksperci popierający decyzję sędziego.

– Mieliśmy zarząd, który nie był niezależny. Proces, który był zdominowany przez dyrektora generalnego i pakiet, który był całkowicie poza wszelkimi rozsądnymi granicami. To całkiem niezła kombinacja – komentuje Charles Elson z Centrum Ładu Korporacyjnego Weinberga na Uniwersytecie Delaware.

Ile warty jest Elon Musk?

Szef platformy X, Tesli oraz Space X jest aktualnie uważany za najbogatszą osobę na świecie. Według Indeksu Bloomberga, jego szacowana wartość netto wynosi 350 mld dolarów, a wygrana Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich zapewne nada jego karierze jeszcze większego tempa. Nowy prezydent wybrał miliardera na szefa utworzonego Departamentu Efektywności Rządowej, gdzie ma on zajmować się rozbiorem nadmiernej biurokracji i cięciem zbędnych wydatków.

W najbliższym czasie jeszcze nie raz usłyszymy o opisywanym sporze. Krótko po styczniowej decyzji sądu, Tesla przeniosła swoją bazę prawną do Teksasu – może tam uda się przeforsować pakiet kompensacyjny Muska.

Źródło: BBC

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu