Tych sklepów w Polsce już nie ma. Dlaczego 2021 dla tych sieci nie był łaskawy? Kto się otwiera? Tak lockdown wpłynął na handel

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
W październiku 2021 r. ostatni działający sklep Piotr i Paweł przeszedł rebranding. Obecnie jest to Eurospar. Jeszcze w 2016 roku sieć miała 138 sklepów w całej Polsce.
W październiku 2021 r. ostatni działający sklep Piotr i Paweł przeszedł rebranding. Obecnie jest to Eurospar. Jeszcze w 2016 roku sieć miała 138 sklepów w całej Polsce. Artur Andrzej, praca własna, Wikimedia Commons, CC0 1.0
Udostępnij:
Galerie przeszły przez kolejne lockdowny, co pogorszyło i tak już złą sytuację wielu przedsiębiorców. W minionym roku ostatecznie z Polski zniknęło Tesco oraz sieć Piotr i Paweł. Niektóre sieci zamknęły część swoich sklepów, jak choćby Delikatesy Centrum i Kazar. Tymczasem Biedronka w samym grudniu 2021 r. otworzyła 50 nowych sklepów.

Sklepy w 2021 nie miały łatwo. Te sieci musiały się zamknąć

Supermarkety posiadają szeroki asortyment, dogodną lokalizację. Mimo to część z nich przegrywa walkę na wolnym rynku z niewielkimi dyskontami oraz sklepami osiedlowymi. Jak się okazuje - Polacy preferują dyskonty albo osiedlowe sklepy w pobliżu miejsca zamieszkania. Wielkie hipermarkety odchodzą po woli do lamusa. Problemy dotknęły jednak także mniejsze sieci. Jakie były tego powody, dlaczego nie wszystkie sklepy otwarły się po kolejnych lockdownach?

Kliknij i sprawdź, co stało się ze sklepami tych sieci >>>

Delikatesy Centrum zamknęły 59 sklepów

W 2021r. Eurocash zamknęło 59 sklepów z 414 placówek własnych marki Delikatesy Centrum. Do sieci należy także ponad 1000 sklepów franczyzowych.

Jak podkreśla Jacek Owczarek, członek zarządu grupy Eurocash, w 180 sklepach własnych, które najsłabiej radziły sobie na rynku wprowadzono program naprawczy. W 59 z nich działania naprawcze nie przyniosły spodziewanych skutków.

- Uznaliśmy wspólnie z radą nadzorczą, że taki ruch jest niezbędny dla trwałego podniesienia efektywności segmentu detalicznego. Chcemy budować największą sieć małych supermarketów w Polsce w oparciu o rentowne i dobrze prosperujące placówki handlowe - podkreślił Jacek Owczarek.

Grupa Eurocash zatrudnia 21 277 pracowników, posiada 18 centrów dystrybucyjnych, 180 hurtowni Cash&Carry. Współpracuje z z gronem 1395 dostawców handlowych, których produkty dostarcza do ponad 91,5 tys. klientów.

Tesco zniknęło z Polski

Polski oddziału Tesco kupiła spółka Salling Group, właściciel duńskiej firmy Netto. Ostatnie działające w Polsce markety Tesco zamknięto 29 października 2021.

- Brytyjska sieć handlowa kurczyła się na naszym rynku od lat. Pod koniec 2019 roku zdecydowała się nawet obciąć przychody z 10 miliardów do 5 miliardów zł. Dlaczego? Od wielu lat miała miejsce restrukturyzacja całej sieci. Sprzedawali poszczególne sklepy, zmniejszali skalę działalności i grupowo zwalniali pracowników. Pomimo tego w sezonie 2016/2017 Tesco S.A. zamknęło rok obrotowy z kwotą 878 milionów złotych na minusie - tłumaczył Damian Olszewski, ekspert edukacji finansowej na swoim kanale na YouTube „Praktycznie o pieniądzach”.

Jako powody problemów Tesco w Polsce Damian Olszewski wskazał:

  • spadek sprzedaży od 2014
  • spadek przychodów - koszty działalności były wyższe od przychodów już w 2013 roku
  • nastawienie polskich konsumentów preferujących lokalne sklepy od dużych hipermarketów.
  • brak nowych sklepów w galeriach handlowych
  • obniżki cen produktów nie przyciągnęły nowych klientów

Promod wycofał się z Polski

Promod zamknął swoje sklepy w Polsce. Francuska sieć sklepów w 2021 r. z odzieżą dla kobiet wycofała się z Polski.
Jak podał money.pl, powodem decyzji jest chęć skupienia się przez Promod na rynku francuskim. Firma będzie nadal obecna w Polsce - ale jedynie w formie sklepu internetowego.

Kazar zamknął część swoich sklepów w galeriach handlowych

W 2021 r. również Kazar zamknął część swoich sklepów w galeriach handlowych. Producent obuwia i galanterii skórzanej po odmrożeniu handlu w maju 2020 r. nie otworzył 16 sklepów z 44, które posiadał. Przyczyniły się do tego lookdowny, straty finansowe i trudna sytuacja w firmie.

- Tak, już w trakcie lockdownu na wiosnę wiedzieliśmy, że przyszłość branży nie rysuje się fajnie. Negocjowaliśmy wiele umów, niektóre z tych umów w naturalny sposób kończą się w tym roku, niektóre zostały skrócone - powiedział Artur Kazienko, prezes Kazar, w "Money. To się liczy".

W maju 2020 r. po odmrożeniu handlu po pierwszym lockdownie, Kazar nie otworzył aż 16 z 60 sklepów. Każde kolejne zamknięcia galerii handlowych potęgowały tylko straty finansowe sieci i w konsekwencji doprowadził do niezwykle trudnej sytuacji.

Piotr i Paweł - od 2018 r. toczyło się postepowanie sanacyjne wobec sieci

W październiku 2021 r. ostatni działający sklep Piotr i Paweł przeszedł rebranding. Obecnie jest to Eurospar. Jeszcze w 2016 roku sieć miała 138 sklepów w całej Polsce.

Douglas chce zamknąć 500 drogerii. Jednak nie w Polsce

Do jesieni 2022 roku Douglas chce zamknąć 500 z 2400 drogerii w całej Europie. Plany te jednak nie dotyczą Polski.

Biedronka otwiera nowe sklepy

Tymczasem Biedronka w samym grudniu 2021 r. otworzyła 50 nowych sklepów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wizyta Janet Yellen w Polsce

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie