Tyle będą kosztować nas święta Bożego Narodzenia w 2022. Porównujemy ceny z tygodnia na tydzień. Wiemy, co podrożało

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Nie każdy z nas jeszcze myśli o świątecznej kolacji wigilijnej i o podarkach.
Nie każdy z nas jeszcze myśli o świątecznej kolacji wigilijnej i o podarkach. Łukasz Kaczanowski / Polska Press
Wigilia i świąteczna kolacja oraz prezenty – nie każdy z nas jeszcze o nich myśli. My sprawdzamy ceny w różnych miastach w Polsce i porównujemy, gdzie najtaniej zapłacimy za towary na wigilijny stół. Analizujemy, jak zmieniają się ceny z tygodnia na tydzień. Czy od zeszłego tygodnia zanotowaliśmy znaczące wzrosty? Jakie będą ceny? Święta i Wigilia coraz bliżej.

Spis treści

Wzrost cen żywności będzie największy w IV kwartale 2022 r., w kolejnych kwartałach będzie malał, a powrót do jednocyfrowego poziomu spodziewany jest dopiero w ostatnim kwartale 2023 r. - stwierdził NBP w opublikowanym w listopadzie raporcie o inflacji.

Dokument ten przypomina, że inflacja cen żywności i napojów bezalkoholowych wzrosła do 19,3 proc. rok do roku we wrześniu 2022 r. Jak się to odbije na cenach produktów żywnościowych, które kupujemy na nasz wigilijny stół?

Spodziewamy się, że z każdym kolejnym tygodniem będzie drożej. Im bliżej do świąt Bożego Narodzenia, tym zakupy mogą nas rozczarować swoimi cenami. Czy faktycznie tak jest i zapłacimy więcej?

Ceny na Wigilię i na Boże Narodzenie. Ziemniaki można kupić drożej niż w zeszłym tygodniu

 • Za 1 kg ziemniaków na targowisku miejskim w Bielsku – Wapienicy zapłacimy 1,60 zł. To taniej, niż w zeszłym tygodniu, kiedy ziemniaki w tym samym miejscu były o 20 gr droższe za 1 kg.
 • W Hajnówce ziemniaki będą kosztować 3 zł, czyli tyle samo co w zeszłym tygodniu w Toruniu na Targowisku Miejskim przy Szosie Chełmińskiej.
 • 1 kg buraków na targu miejskim w Suwałkach kosztuje 2,80 zł, a we Wrocławiu na bazarze Komandor – 4 zł. W Kielcach jest to 2 zł.

W zeszłym tygodniu najtańsze ziemniaki kosztowały 1,50 zł na targowisku w Kościerzynie w woj. pomorskim, a najdroższe były w Sosnowcu na targowisku przy szklarnianej. Tam kosztowały 3,80 zł. W tym tygodniu najtańsze ziemniaki są już o 10 gr droższe niż tydzień temu. Najdroższe z nich za 1 kg dostaniemy we Wrocławiu. Ta cena jest wyższa niż najdroższe ziemniaki za 3,80 zł z zeszłym tygodniu na targowisku przy ul. Szklarnianej w Sosnowcu.

Cena ziemniaków w Biedronce pozostaje bez zmian i wynosi 3,49 zł za 1 kg.

Zatem możemy zauważyć, że zarówno najtańsze, jak i najdroższe ziemniaki podrożały względem minionego tygodnia.

Jaja kurze kupujemy nie tylko na Wielkanoc. Wielu z nas nie wyobraża sobie bez nich wigilijnego barszczu

Na targu miejskim w Suwałkach za 10 szt. jaj wiejskich zapłacimy 5,50 zł (najmniejsze) lub 9,00 zł (największe).

 • W Hajnówce jaja nie są sprzedawane na sztuki, ale na kilogramy. Za jedno jajo wychodzi cena 80 groszy, czyli za 10 sztuk w zależności od ich wagi zapłacimy ok. 18 zł.
 • Na giełdzie w bielskiej Wapienicy za 10 szt. wydamy 8,50 zł, a na bazarze we Wrocławiu - 12 zł.
 • W Kielcach będzie to 8 zł.
 • Za najtańsze jaja obecnie damy 5,70 zł w Biedronce. To taka sama cena jak w minionym tygodniu.
 • Najdroższe jaja w minionym tygodniu kosztowały 15 zł w Inowrocławiu.
 • W tym tygodniu droższe jaja kupimy w Hajnówce za 18 zł.

Oznacza to, że za najtańsze jaja zapłacimy tyle samo, co wcześniej, a na najdroższe wydamy jeszcze więcej. Rożnicę w cenach są dość duże i mogą wynikać nie tylko z gatunku jajek i sposobu hodowli, ale także ich wagi i jakości.

Jak alarmuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz, sektor jaj na Ukrainie znajduje się w złej kondycji. Ceny jaj wzrosły tam o 50 proc. Jak ocenia firma Avangardco – niemal 60 procent jej możliwości produkcyjnych zostało wyłączonych z powodu wojny. Tym samym przedsiębiorstwo dostarcza na rynek w skali miesiąca około 100 milionów jaj mniej. Ma to wpływ także na dostępność tego towaru w Polsce.

- Już pod koniec sierpnia tego roku Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz ostrzegała przed scenariuszem, który właśnie się realizuje, czyli ograniczoną podażą i wzrostem cen jaj. Przyczyną niekontrolowanych podwyżek jest obserwowany już latem spadek bazy produkcyjnej, czyli pogłowia kur nieśnych – czytamy na portalu strefaagro.pl

Jak kształtują się ceny owoców?

Spacerując po naszych targowiskach, docieramy do jabłek. W Suwałkach jabłka champion kosztują 2,40 zł, a w Hajnówce i we Wrocławiu 3 zł. W Bielsku-Białej i w Kielcach to wydatek rzędu 2,50 zł. To podobnie, jak w zeszłym tygodniu, choć jest nieznacznie drożej. Wtedy w Bielsku jabłka można było kupić 30 gr taniej.

Najdroższe jabłka kupimy w Biedronce za 3,49 zł. Cena ta nie zmieniła się od zeszłego tygodnia.

Chrzan, żurek, karp i pstrąg na wigilijny stół. Ile wydamy na nie w tym roku?

 • Chrzan tarty w słoiku w Suwałkach i Hajnówce kupimy już za 7 zł.
 • W Bielsku to wydatek 3,10 zł, natomiast w Kielcach - 3,50 zł.
 • We Wrocławiu wydamy 5,20 zł.
 • W Biedronce słoiczek 160g kupimy za 2,47 zł.
 • W zeszłym tygodniu było taniej w – Toruniu i w Kościerzynie mały słoik chrzanu tartego mogliśmy kupić za 3 zł, a najdroższy w Inowrocławiu za 10 zł.

To dość duże rozbieżności cenowe.

Pół litra żurku w Wapienicy-Bielsku kupimy za 3,60 zł, a we Wrocławiu 3 zł. We Wrocławiu żurek był tylko litrowy i kosztował 6 zł. W zeszłym tygodniu na toruńskim targowisku kosztował 3 zł, a na targowisku w Kościerzynie i Sosnowcu - 5 zł. W Biedronce to wydatek 5,49 zł.

W Suwałkach, Hajnówce i Bielsku karpia w filetach jeszcze nie ma. We Wrocławiu kupimy go za 82 zł/kg. W zeszłym tygodniu przy Szosie Chełmińskiej w Toruniu za 1 kg karpia w filetach zapłaciliśmy 77 zł. W Inowrocławiu było taniej - 55 zł.

- Płaty karpia na początku grudnia pojawiają się w wybranych marketach. Cena za kilogram to ok. 70 zł za świeży płat karpia ze skórą. Rok temu taka porcja tuż przed świętami Bożego Narodzenia (w tej samej sieci marketów) była w sprzedaży w cenie ok. 40 zł za kilogram. To o 75 procent więcej rok do roku – czytamy w witrynie strefaagro.pl.

Portal dodaje, że w 2022 ryba na święta będzie droższa, co już wczesną jesienią sygnalizowali producenci karpia. Wskazywali wówczas na zdecydowanie droższe zboże do karmienia ryb, koszty paliwa czy rosnące wynagrodzenia dla pracowników.

 • W Bielsku za filet z pstrąga tęczowego zapłacimy 18,50 zł za 1 kg.
 • we Wrocławiu kosztuje 44,90 zł/kg.
 • W Biedronce będzie kosztował 46,9 zł. To tyle samo, co tydzień wcześniej. W innych miejscach na razie nie jest jeszcze dostępny. Tydzień wcześniej filet z tęczowego pstrąga (1 kg) w Toruniu kosztował 52 zł.
 • W Kościerzynie to wydatek 32 zł. Za taką samą cenę w Sosnowcu można było dostać zwykłego pstrąga.

Marchew do sałatki warzywnej. Świąteczne warzywa tyle kosztują

W Suwałkach kilogram marchwi to wydatek 2,99 zł, a w Hajnówce będzie kosztować w zależności od tego, czy zdecydujemy się na marchew małą - 3 zł, czy dużą - 2 zł. W Wapienicy w Bielsku 1 kg marchwi kosztuje 1,80 zł, a we Wrocławiu - 4 zł. W Kielcach zapłacimy 2,50 zł.

W zeszłym tygodniu w Kościerzynie marchew mogliśmy kupić już od 1,2 zł. Najdroższa marchew była w Biedronce za 3,99 zł. Tu różnice cen są znaczne, choć poziom cen jest względnie niewielki.

Tyle kosztuje mięso

 • W Suwałkach pierś z kurczaka kupimy za 20,59 zł.
 • We Wrocławiu zapłacimy 27 zł.
 • Natomiast w Kielcach to koszt 20 zł.
 • W zeszłym tygodniu za ten sam towar na toruńskim targowisku trzeba było zapłacić 22,90 zł, w Kościerzynie i Inowrocławiu – 26 zł, a w Sosnowcu – 24,90 zł.
 • W Biedronce kosztuje 23,90 zł, choć do 4 grudnia można kupić w promocyjnej cenie 18,99 zł. I ta cena może kusić, bo jeszcze kilka miesięcy tylko wynosiła średnia cena za ten typ mięsa.
 • Dziś normą są ceny rzędu 24 zł.

Mięso z udźca indyka (1 kg) w Suwałkach kosztuje 19,50 zł, a w Kielcach 32 zł. W zeszłym tygodniu w Toruniu mięso to kosztowało 25,50 zł, a w Sosnowcu - 23,90 zł.

 • W Suwałkach - kiełbasa biała wieprzowa 1 kg kosztuje 29,95 zł.
 • We Wrocławiu zapłacimy 31,90 zł.
 • W Kielcach będzie to wydatek 25,5 zł.
 • W zeszłym tygodniu za kiełbasę białą wieprzową 1 kg zapłaciliśmy 26,50 zł w Toruniu, 28,90 zł w Sosnowcu i 32 zł w Inowrocławiu.
 • Biedronka oferuje ją za 21,98 zł.

Kilogram schabu bez kości na targowisku w Suwałkach dostaniemy za 23,90 zł, a we Wrocławiu – za 28,99 zł. W Kielcach zapłacimy 17 zł. W Toruniu i Kościerzynie w zeszłym tygodniu kosztowała 26,90 zł, w Inowrocławiu 25 zł, a na sosnowieckim bazarze - 24,90 zł. W Biedronce jest to wydatek 16,95 zł.

Takie są ceny ciast i wypieków

Babkę drożdżową na wigilijny stół na razie możemy dostać na targowisku w Suwałkach 400 g za 10 zł, oraz w Kielcach za 8 zł. W zeszłym tygodniu w Sosnowcu babka kosztowała 15,80 zł. W Biedronce jest obecnie prawie dwa razy tańsza. Kosztuje tam 7,99 zł i ma masę 400 g. W tym przypadku zwracajmy uwagę na gramaturę! Jest ona bardzo różna, a to ma wpływ na cenę. Na inowrocławskim targu miejskim babka kosztuje 10 zł

Spodziewamy się, że z każdym kolejnym tygodniem, im bliżej świąt – ceny te będą rosnąć. Czy faktycznie tak będzie? Już teraz widać drobne zmiany w cenach. Za tydzień ponownie udamy się na polskie targowiska i skontrolujemy ceny.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu