Ceny gazu zamrożone? Premier zapowiada: prawdopodobnie będzie kryterium dochodowe

OPRAC.:
Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
PAP
PAP
- Chcemy dla wszystkich mieszkańców zamrozić ceny gazu na poziomie podobnym do tego, który był w tym roku - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki.
- Chcemy dla wszystkich mieszkańców zamrozić ceny gazu na poziomie podobnym do tego, który był w tym roku - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki. unsplash
Ceny gazu będą zamrożone? Jak poinformował premier Mateusz Morawiecki – rząd prawdopodobnie zdecyduje się na wprowadzenie kryterium dochodowego. Na jakim poziomie pozostaną ceny w przyszłym roku?

Spis treści

Ceny gazu 2023 dla gospodarstw domowych. Kiedy zapadnie decyzja?

- Chcemy dla wszystkich mieszkańców zamrozić ceny gazu na poziomie podobnym do tego, który był w tym roku; prawdopodobnie zdecydujemy się na kryterium dochodowe; decyzja ta zostanie podjęta w ciągu najbliższych kilku dni - zapowiedział w środę premier Mateusz Morawiecki.

Premier został w środę zapytany, na jakim poziomie względem tego roku rząd zamierza zamrozić taryfy na gaz dla gospodarstw domowych w przyszłym roku i czy pod uwagę brana jest możliwość wprowadzenia kryterium dochodowego.

- Jeśli chodzi o gaz, to jesteśmy w trakcie dyskusji. Wczoraj była bardzo pogłębiona i dobra dyskusja na Radzie Ministrów na ten temat. Chcemy dla wszystkich mieszkańców zamrozić ten gaz na poziomie podobnym do tego, który był w tym roku. Aczkolwiek rzeczywiście pojawiają się takie głosy, żeby zastosować kryterium dochodowe - powiedział w środę premier podczas wizyty w muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Morawiecki przyznał, że kryterium dochodowe stosowane jest w szeregu innych programów.

- Ono dobrze działa. Nie wiąże się z biurokracją, a jednocześnie jest - powiedzmy to sobie uczciwie - bardzo sprawiedliwe. I dlatego prawdopodobnie zdecydujemy się na kryterium dochodowe. W ciągu najbliższych kilku dni ta decyzja zostanie podjęta - powiedział Morawiecki.

Projekt ustawy o ochronie odbiorców paliw gazowych - trwają jeszcze prace w ministerstwie

Rzecznik Ministerstwa Klimatu i Środowiska Aleksander Brzózka powiedział we wtorek, że projekt ustawy o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu, wymaga jeszcze doprecyzowania przez resort.

Jak poinformowała KPRM w wtorek po zakończeniu posiedzenia Rady Ministrów - rząd omówił projekt i skierował go do dodatkowych analiz w ministerstwie.

Limit cen na gaz – o tym będzie rozmawiać Grupa Wyszehradzka

W czasie konferencji padło także pytanie o spotkanie Grupy Wyszehradzkiej, które ma odbyc się w czwartek. Tematy, jakie mają się pojawić na spotkaniu to m.in. propozycje Komisji Europejskiej dotyczące maksymalnych limitów cenowych na gaz.

- Na pewno będziemy dyskutowali również o sytuacji na Ukrainie, o inflacji zaimportowanej z Rosji, o tej inflacji, która jest skutkiem cen energii elektrycznej, energii cieplnej, gazu czy paliw, a więc wojny na Ukrainie, o trudnej sytuacji gospodarczej, o współpracy Grupy Wyszehradzkiej - powiedział Morawiecki.

autor: Aneta Oksiuta

aop/ ksi/ mmu/

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu