Tylko co piąty Polak może liczyć na stałą pracę związaną z ukończonym kierunkiem studiów

Zbigniew Biskupski AIP
Mariusz Kapała
Niedługo młodzi ludzie nie będą mieli problemu ze znalezieniem pracy, bo na rynku zrobi się bardzo dużo miejsca – uważa Karol Leszczyński, panelista Forum Ekonomicznego Młodych Liderów w Nowym Sączu, imprezy towarzyszącej Forum Ekonomicznemu w Krynicy-Zdrój.

Celem Forum Ekonomicznego Młodych Liderów, odbywającego się w tym roku w dniach 5-8 września, jest wypracowanie nowych pomysłów i inspiracji dla przyszłych działań. W jednym z paneli dyskusyjnych – „Jaka przyszłość młodego pokolenia? Trendy i wyzwania dla edukacji, rynku pracy, rynku kapitałowego i systemu emerytalnego w Polsce i Europie” – udział wziął Karol Leszczyński z Fundacji Inicjatyw Młodzieżowych, kierownik projektu badawczego „Start na rynku pracy”.

Jak zauważa Leszczyński obecnie na emeryturę przechodzi pokolenie powojennego wyżu demograficznego
i trend ten trwać będzie przez najbliższe 5 lat. W tym czasie na rynek pracy będą wchodzić pracownicy urodzeni pomiędzy latami 1992 a 2002, gdzie liczba urodzeń była najniższa.

- Trzeźwe spojrzenie na te dane oznacza, że problem bezrobocia wśród młodych ludzi będzie zdecydowanie mniejszy. Dla pracodawców wciąż jednak liczyły się będą wiedza, umiejętności i kompetencje. Spadek liczby pracowników rodzi pytanie powtarzane jak mantra: czy katastrofa systemu emerytalnego jest nieunikniona? Dlatego warto rozmawiać o rozwiązaniach i pomysłach na poradzenie sobie z tym problemem. Sprawy, które powinniśmy omawiać to nie tylko strona finansowa najbliższej przyszłości, lecz także strona demograficzna tego problemu. – uważa Leszczyński.

Projekt badawczy „Start na rynku pracy”, który nadzoruje Karol Leszczyński, ukierunkowany jest na zmianę sytuacji młodych ludzi na rynku pracy. Jego celem jest budowanie dialogu i współpracy między środowiskiem akademickim a instytucjami i pracodawcami.
- Trzeba szukać sposobów na to, aby młodzi ludzie mogli znaleźć pracę szybko i w zawodach wymagających wysokich kwalifikacji. Chodzi o połączenie wymagań biznesu z tym, co może zapewnić edukacja. W „Starcie na rynku pracy” chcemy połączyć interesy pracodawców i studentów. Tak, aby młodzi ludzie nie zaczynali szukać pracy po studiach, ale żeby już podczas nich myśleli o tym czego warto się nauczyć i dojść do dobrej pozycji zawodowej. Z naszych badań wynika, że obecnie prawie 60 proc. studentów podejmuje zatrudnienie niezwiązane z kierunkiem studiów, przy czym na stałą pacę może liczyć zaledwie 18 proc. populacji – mówił Karol Leszczyński podczas panelu na Forum Ekonomicznym Młodych Liderów.

Forum Ekonomiczne Młodych Liderów jest imprezą towarzyszącą Forum Ekonomicznemu organizowanemu co roku w Krynicy-Zdrój. W wydarzeniach tych udział biorą przedstawiciele wielu instytucji, organizacji oraz politycy
z całej Europy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu