Ubezpieczenie nagrobka. Co warto wiedzieć

oprac. Maciej Badowski AIP
Wysokość poniesionych strat jest ustalana przez ubezpieczyciela w oparciu o koszty odbudowy lub naprawy nagrobka.
Wysokość poniesionych strat jest ustalana przez ubezpieczyciela w oparciu o koszty odbudowy lub naprawy nagrobka. Andrzej Banaś
Ceny nagrobków wahają się od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Zdarzenia losowe i akty wandalizmu, mogą znacznie obciążyć domowy budżet. Jednak możemy się uchronić przed ich konsekwencjami finansowymi. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych proponuje ochronę nagrobka jako dodatek do polisy mieszkaniowej.

– Polak mądry po szkodzie – w tych kilku słowach możemy opisać podejście Polaków do ubezpieczania nagrobków. Nadal rzadko korzystamy z tej możliwości, uważając ją za zbyteczny wydatek. Warto jednak spojrzeć na tę opcję perspektywicznie, jak na zabezpieczenie mienia o dużej wartości – w końcu koszt nagrobka to czasami równowartość ceny samochodu. Tymczasem zagrożenia, z jakimi trzeba się liczyć w przypadku ochrony nagrobków, to nie tylko akty wandalizmu czy kradzieże. To również powódź, osunięcia ziemi czy nawałnice. Można się od tego ubezpieczyć – nawet na sumę 100 tys. zł.– komentuje Maciej Kuczwalski, ekspert CUK Ubezpieczenia.

W przypadku polisy chroniącej nagrobek, ubezpieczyciel będzie ponosił odpowiedzialność za szkody wyrządzone w wyniku kradzieży czy wandalizmu. Ubezpieczenie chroni także od skutków pożaru, uderzenia pioruna czy katastrofy lotniczej. Polisa to także zabezpieczenie na wypadek powodzi, gradu, huraganu upadku drzew lub masztów czy huku ponaddźwiękowego, co jest szczególnie ważne w przypadku nekropolii położonych w bezpośrednim sąsiedztwie lotnisk. Ubezpieczyciel natomiast nie bierze na siebie odpowiedzialności za szkody powstałe wskutek zniszczenia lub uszkodzenia nagrobka w następstwie działań osób trzecich: zarządów cmentarzy, przedsiębiorstw pogrzebowych lub firm kamieniarskich. Należy jednak pamiętać, że zakres ubezpieczenia może być różny w poszczególnych towarzystwach.

- Wysokość składki zależy od wybranego przez nas zakresu ubezpieczenia, a także od wartości i lokalizacji nagrobka oraz towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym kupujemy polisę. Aktualnie na rynku tego typu rozwiązania oferuje kilku ubezpieczycieli jako odrębny produkt ubezpieczeniowy lub opcję dodatkową, dodawaną najczęściej do ubezpieczenia nieruchomości. Koszt takiego rozszerzenia polisy mieszkaniowej, przy pomniku o wartości 4000 zł wynosi od 30 do 100 zł rocznie. Jest to niewielka kwota, jeżeli weźmiemy pod uwagę, że naprawa ewentualnej szkody może nas kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Odszkodowanie, pomimo stosunkowo niskiej składki, zazwyczaj wystarcza na pokrycie kosztów naprawy czy renowacji nagrobka – mówi ekspert.

Wysokość poniesionych strat jest ustalana przez ubezpieczyciela w oparciu o koszty odbudowy lub naprawy nagrobka, z uwzględnieniem rodzaju pomnika oraz zastosowanych materiałów. Należy pamiętać, że polisy nie obejmują zazwyczaj elementów dekoracyjnych takich jak misy, wazony, kwiaty czy inne elementy ozdobne – chyba, że są one przymocowane na stałe.

– Ubezpieczenia nagrobków są najczęściej wybierane w dużych miastach. Koszty takiej polisy nie są obciążające, ale ich wysokość może być różna u poszczególnych ubezpieczycieli. Najczęściej stosowanym i jednocześnie najkorzystniejszym rozwiązaniem jest włączenie takiej ochrony do naszego ubezpieczenia nieruchomości. Warto zatem zapytać o to doradcę przy zakupie lub przedłużaniu polisy – dodaje Kuczwalski.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu