UE i Indie zbliżą się do siebie niczym planety układu słonecznego

Eryk Kołodziejek
Opracowanie:
Europa jest już największym partnerem handlowym Indii, a w zeszłym roku wartość wymiany handlowej wyniosła 120 miliardów euro.
Europa jest już największym partnerem handlowym Indii, a w zeszłym roku wartość wymiany handlowej wyniosła 120 miliardów euro. Adam Jankowski
Komisja Europejska zamierza sfinalizować umowę o wolnym handlu z Indiami przed końcem roku. Unia Europejska planuje również zacieśnić współpracę z Indiami w dziedzinach technologii, obronności i bezpieczeństwa – ogłosiła przewodnicząca KE Ursula von der Leyen podczas konferencji prasowej, podsumowując dwudniową wizytę w Delhi.

Spis treści

Historyczna wizyta w Indiach

Podczas dwudniowej wizyty w Indiach, Ursula von der Leyen wraz z komisarzami spotkała się z premierem Indii Narendrą Modim oraz ministrami jego rządu, aby omówić możliwości zacieśnienia współpracy między UE a Indiami. Była to pierwsza wizyta Komisji Europejskiej w Indiach, a także pierwsza podróż poza Europę od początku obecnej kadencji w grudniu.

Podczas konferencji prasowej von der Leyen nawiązała do astronomicznego zjawiska, które miało miejsce niedawno:

Czytałam w wiadomościach, że siedem planet Układu Słonecznego ustawiło się w jednej linii, co podobno zwiastuje transformację i wzrost. I to jest ten moment, w którym UE i Indie się do siebie zbliżyły.

Premier Modi dodał, że w ciągu ostatnich dwóch dni odbyło się ponad 20 spotkań ministerialnych z unijnymi komisarzami, które dotyczyły różnych sektorów współpracy.

Trzy kluczowe obszary współpracy

Von der Leyen podkreśliła, że współpraca między UE a Indiami będzie koncentrować się na trzech głównych obszarach. Pierwszym z nich jest wzrost gospodarczy. Europa jest już największym partnerem handlowym Indii, a w zeszłym roku wartość wymiany handlowej wyniosła 120 miliardów euro. W ciągu ostatnich dwóch dekad handel między UE a Indiami potroił się. Przykładem tego partnerstwa jest nowo powstała federacja europejskich przedsiębiorstw w Indiach, zrzeszająca 6 tysięcy firm z UE.

Drugi obszar współpracy obejmuje technologie, w tym rozwój 6G, komputeryzację, czyste technologie, bioinformatykę oraz sztuczną inteligencję. Von der Leyen zaznaczyła, że współpraca cyfrowa ma ambitny program przemysłowy, obejmujący badania i rozwój oraz produkcję półprzewodników, a także bezpieczeństwo sieci telekomunikacyjnych. Celem jest również poprawa umiejętności cyfrowych mieszkańców, co ma być osiągnięte poprzez zwiększenie wymiany studentów i wysoko wykwalifikowanych pracowników między UE a Indiami.

Współpraca w zakresie obronności i bezpieczeństwa

Trzeci obszar współpracy dotyczy obronności i bezpieczeństwa, z naciskiem na zapobieganie cyberatakom i atakom hybrydowym, szczególnie na morzach, w tym ochronę podmorskich kabli, oraz wzmocnienie i dywersyfikację produkcji zbrojeniowej. Premier Modi ogłosił, że podczas spotkań z unijnymi komisarzami udało się stworzyć „odważny i ambitny plan działania na rzecz partnerstwa Indie-UE po 2025 roku”, który zostanie zainaugurowany podczas nadchodzącego szczytu Indie-UE.

Źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu