Ukraina walczy z ociepleniem klimatu i zamierza zasadzić miliard drzew w ciągu trzech lat. Czy jest to w ogóle osiągalne?

Justyna Madan
Justyna Madan
Ukraina chce zasadzić miliard drzew w ciągu trzech lat
Ukraina chce zasadzić miliard drzew w ciągu trzech lat Unsplash.com/Oleh Morhun
Kilka dni po zakończeniu negocjacji klimatycznych podczas szczytu COP26 w Glasgow, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapowiedział ambitne plany. W ciągu trzech lat Ukraina ma zasadzić miliard drzew na terenie całego kraju. Unia Europejska zamierza pomóc i docelowo w ciągu dekady nowych drzew ma być aż trzy miliardy.

Z powierzchnią ponad 600 000 kilometrów kwadratowych Ukraina jest drugim co do wielkości krajem na kontynencie, licząc w całości Rosję. Według ekspertów około 16 proc. terytorium Ukrainy pokrywają lasy, a do walki ze zmianami klimatu potrzeba jeszcze 3-4 proc.

Ukraina ma mocne postanowienia

Już teraz w północnym regionie Żytomierza robotnicy umieszczają w ziemi małe sadzonki drzew i w ten sposób próbują przeciwdziałać skutkom zmian klimatycznych. Nowe drzewa to nie wszystko. W ciągu najbliższych trzech lat na Ukrainie ma zostać wybudowanych kilkanaście nowoczesnych ośrodków hodowlanych.

„Europa ogłosiła plany posadzenia trzech miliardów drzew w ciągu dziesięciu lat, ale nasz plan zakłada posadzenie miliarda drzew w ciągu trzech lat” - powiedział Jurij Bołochowiec, szef państwowej agencji leśnej.

Czy plan jest realny? Część naukowców uważa, że nie. Jak tłumaczy Bohdan Prots, ukraiński ekspert ds. ochrony przyrody i bioróżnorodności, trzeba by sadzić 10 drzew lub 200 sadzonek w ciągu sekundy, żeby zrealizować postanowienia, a jest to po prostu technicznie niemożliwe.

Szwajcarscy naukowcy po przeprowadzonych w 2019 roku badaniach stwierdzili, że najskuteczniejszym sposobem walki z globalnym ociepleniem jest posadzenie bilionów drzew. „W ciągu następnych dziesięcioleci te nowe drzewa mogą wysysać z atmosfery prawie 830 miliardów ton zatrzymującego ciepło dwutlenku węgla – mniej więcej tyle samo zanieczyszczenia, ile ludzie wyemitowali w ciągu ostatnich 25 lat” – oznajmili.

Leśnicy z zachodniej Ukrainy już widzą skutki zmian klimatycznych. Wyższe temperatury i niższe wody gruntowe prowadzą do wysychania europejskich sosen, najpospolitszego drzewa w ukraińskiej części Karpat.

Działają przeciwko zalesianiu

Podczas tegorocznego szczytu klimatycznego w Glasgow, pierwszym dużym planem była obietnica ponad 100 światowych przywódców o zakończeniu i odwróceniu procesu wylesiania. Ma to nastąpić do 2030 roku.

Wycinka drzew to jeden z głównych problemów zmian klimatycznych. Lasy, które pokrywają Ziemię pochłaniają około 30% dwutlenku węgla, co będzie niemożliwe, jeśli drzew zabraknie. W tym roku, aż 110 światowych przywódców podjęło zobowiązanie przeciwdziałania wylesianiu.

„Musimy powstrzymać niszczycielską utratę naszych lasów i zakończyć rolę ludzkości jako zdobywcy natury, a zamiast tego stać się jej opiekunem” – powiedział Boris Johnson, premier Wielkiej Brytanii i gospodarz COP26 w Glasgow.

Porozumienie zakłada odbudowę zniszczonych gruntów, zwalczanie pożarów lasów, a także wspieranie rdzennych społeczności krajów rozwijających się. Wylesianie ma zostać usunięte ze światowego handlu żywnością i innymi produktami rolnymi, w tym oleju palmowego, soi i kakao. Warto zaznaczyć, że lasy są również wycinane aby zrobić miejsce do wypasu zwierząt. 12 państw świata zadeklarowało przeznaczenie 12 mld dolarów w latach 2021-2025 na pomoc w tym zakresie.

Rządy Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Brazylii, Demokratycznej Republiki Konga, Chin, Kolumbii, Indonezji, Kanady i Rosji są odpowiedzialne za gospodarowanie ponad 85% lasów na Ziemi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu