Szczyt klimatyczny COP26: Światowi przywódcy deklarują powstrzymanie wylesiania do 2030 roku

Justyna Madan
Justyna Madan
110 przywódców zadeklarowało działania zapobiegające wylesianiu
110 przywódców zadeklarowało działania zapobiegające wylesianiu
Trwa Szczyt Klimatyczny COP26 w Glasgow. Biorą w nim udział 197 strony Ramowej konwencji ONZ w sprawie zmian klimatu (UNFCCC). Pierwszą, dużą umową tegorocznego wydarzenia jest obietnica ponad 100 światowych przywódców o zakończeniu i odwróceniu procesu wylesiania. Ma to nastąpić do 2030 roku.

Gospodarzem tegorocznej konferencji jest Wielka Brytania, która przewodniczy COP26 wspólnie z Włochami. Jak podaje Rada Europejska:

„Na COP26 strony dokonują przeglądu swoich zobowiązań wobec celu porozumienia paryskiego, jakim jest utrzymanie wzrostu średniej temperatury na świecie znacznie poniżej 2°C w stosunku do poziomu sprzed epoki przemysłowej oraz kontynuowanie działań na rzecz ograniczenia wzrostu temperatury do 1,5°C. Oświadczenia przywódców na szczycie przygotują grunt pod negocjacje stron w sprawie dokumentu końcowego, który ma zostać przyjęty na zakończenie konferencji.”

COP26 ma cztery główne cele:

  • Zapewnienie ogólnoświatowej neutralności względem emisji dwutlenku węgla do połowy stulecia.
  • Zatrzymanie wzrostu globalnego ocieplenia.
  • Zobowiązanie uruchomienia 100 mld USD rocznie do 2025 r., aby pomóc krajom rozwijającym się w radzeniu sobie z negatywnymi skutkami zmiany klimatu.
  • Sfinalizowanie zbioru przepisów regulujących wdrażanie porozumienia paryskiego.

Stop wylesianiu

To Brazylia znajduje się obecnie na celowniku, tam bowiem wycięto ogromne połacie amazońskiego lasu deszczowego. Brazylia znalazła się wśród sygnatariuszy, a zastaw obejmuje niemal 19,2 miliarda dolarów, co z zadowoleniem przyjęli eksperci. Podkreślają oni jednak, że umowa z 2014 roku w żaden sposób nie spowolniła wylesiania.

Wycinka drzew to jeden z głównych problemów zmian klimatycznych. Lasy, które pokrywają Ziemię pochłaniają około 30% dwutlenku węgla, co będzie niemożliwe, jeśli drzew zabraknie. W tym roku, aż 110 światowych przywódców podjęło zobowiązanie przeciwdziałania wylesianiu.

„Musimy powstrzymać niszczycielską utratę naszych lasów i zakończyć rolę ludzkości jako zdobywcy natury, a zamiast tego stać się jej opiekunem” – powiedział Boris Johnson, premier Wielkiej Brytanii i gospodarz COP26 w Glasgow.

Jak podaje BBC: „Kraje, które podpisały zobowiązanie – w tym Kanada, Brazylia, Rosja, Chiny, Indonezja, Demokratyczna Republika Konga, USA i Wielka Brytania – pokrywają około 85% światowych lasów.”

Porozumienie zakłada odbudowę zniszczonych gruntów, zwalczanie pożarów lasów, a także wspieranie rdzennych społeczności krajów rozwijających się. Wylesianie ma zostać usunięte ze światowego handlu żywnością i innymi produktami rolnymi, w tym oleju palmowego, soi i kakao. Warto zaznaczyć, że lasy są również wycinane aby zrobić miejsce do wypasu zwierząt. 12 państw świata zadeklarowało przeznaczenie 12 mld dolarów w latach 2021-2025 na pomoc w tym zakresie. Swoje inwestycje związane z wylesianiem zadeklarowały zakończyć 30 światowe marki, m.in. Aviva, Schroders, Axa.

Podczas spotkania uzgodniono, że 1,1 miliarda funtów zostanie przeznaczone na ochronę tropikalnego lasu deszczowego w dorzeczu Konga.

Rządy Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Brazylii, Demokratycznej Republiki Konga, Chin, Kolumbii, Indonezji, Kanady i Rosji są odpowiedzialne za gospodarowanie ponad 85% lasów na Ziemi. Wśród 110 przywódców, którzy podpisali deklarację, znalazła się również Polska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu