Jak świat planuje walczyć ze zmianami klimatu i co to oznacza dla Polski?

Barbara Wesoła
Opracowanie:
Polska, choć nie jest bezpośrednio zobowiązana do finansowania, może dobrowolnie uczestniczyć w tych działaniach.
Polska, choć nie jest bezpośrednio zobowiązana do finansowania, może dobrowolnie uczestniczyć w tych działaniach. Fot. Mariusz Kapala / Polska Press
Podczas Międzynarodowej Konferencji Klimatycznej COP 29 w Baku uzgodniono ambitny cel finansowy, który ma wspierać kraje rozwijające się w walce ze skutkami zmian klimatu. Polska, choć nie jest zobowiązana do uczestnictwa w finansowaniu, angażuje się w międzynarodowe działania na rzecz zielonej transformacji. Jakie wnioski płyną z tego wydarzenia?

Spis treści

Nowe finansowanie klimatyczne: 300 miliardów dolarów rocznie na działania w krajach rozwijających się

Podczas konferencji ustalono, że kraje rozwinięte przeznaczą co najmniej 300 miliardów dolarów rocznie na działania klimatyczne w krajach rozwijających się do 2035 roku.

Polska nie należy do grupy państw wysokorozwiniętych i partycypuje w finansowaniu klimatycznym wyłącznie na zasadzie dobrowolności, w związku z czym nowy cel finansowy nie nakłada na nasz kraj żadnych dodatkowych zobowiązań finansowych – zaznaczył resort klimatu.

Wsparcie to ma ułatwić krajom rozwijającym się adaptację do zmian klimatycznych oraz wdrożenie działań redukujących emisje gazów cieplarnianych. Polska, choć nie zobowiązana, może dobrowolnie uczestniczyć w realizacji tego celu.

„Mapa drogowa Baku-Belém” jako narzędzie wsparcia finansowego dla krajów rozwijających się

Kluczowym elementem COP 29 była „Mapa drogowa Baku-Belém”, która określa sposoby mobilizacji finansowania dla krajów rozwijających się. Dzięki tym rozwiązaniom, kraje rozwijające się zyskają prostszy dostęp do finansowania działań klimatycznych. Instrumenty wsparcia, takie jak dotacje, mają na celu uniknięcie wzrostu zadłużenia wśród państw korzystających z pomocy.

Nowe możliwości dla polskich firm dzięki mechanizmom rynkowym

COP 29 otworzyło nowe możliwości dla polskich przedsiębiorstw dzięki wdrożeniu wytycznych w ramach Artykułu 6 Porozumienia Paryskiego.

Dzięki temu polskie przedsiębiorstwa będą mogły uczestniczyć w globalnym rynku kupując jednostki redukcji emisji w celu spełnienia własnych celów klimatycznych – podało ministerstwo.

Polskie firmy mogą teraz korzystać z globalnych mechanizmów handlu emisjami, co nie tylko wspiera krajowe cele klimatyczne, ale także umożliwia integrację z międzynarodowym rynkiem zielonych technologii.

Polsko-azerbejdżańska współpraca gospodarcza na rzecz transformacji klimatycznej

Polska delegacja wzięła udział w polsko-azerbejdżańskim forum gospodarczym, promując zielone technologie i budując partnerstwa z międzynarodowymi instytucjami finansowymi.

Dodatkowy elementem misji gospodarczej stanowiły rozmowy na temat nowych instrumentów finansowych, które ułatwiłyby finansowanie zielonych technologii. Rozmowy te, prowadzone z przedstawicielami międzynarodowych instytucji finansowych, miały na celu zmniejszenie luki finansowej w procesie transformacji klimatycznej – zaznaczył resort klimatu.

Te działania mają na celu zwiększenie udziału polskich firm w globalnych inicjatywach klimatycznych, wspierając rozwój zielonych technologii oraz ich ekspansję na zagraniczne rynki.

Współpraca międzynarodowa kluczem do realizacji celów klimatycznych

Podczas COP 29 podkreślano, jak ważna jest współpraca różnych sektorów na rzecz ochrony klimatu. Szczególną uwagę zwrócono na finansowanie zielonych projektów oraz angażowanie sektora prywatnego.

W trakcie rozmów podkreślono znaczenie współpracy międzynarodowej w finansowaniu zielonych projektów oraz możliwości zwiększenia zaangażowania sektora prywatnego w proces zielonej transformacji – przekazało MKiŚ.

Międzynarodowa kooperacja oraz zaangażowanie sektora prywatnego mają kluczowe znaczenie dla osiągnięcia globalnych celów klimatycznych. Takie działania są krokiem w kierunku bardziej zrównoważonej przyszłości.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu