Cała prawda o farmach wiatrowych. Czy wiatraki mogą zastąpić węgiel?

Maciej Badowski
Wiatraki mogą być istotnym filarem polskiego systemu elektroenergetycznego, ale tylko wtedy, gdy będą wspierane i bilansowane przez inne, sterowalne źródła.
Wiatraki mogą być istotnym filarem polskiego systemu elektroenergetycznego, ale tylko wtedy, gdy będą wspierane i bilansowane przez inne, sterowalne źródła. Anna Krotofil
Energia wiatrowa to proces, w którym wiatr wykorzystywany jest do generowania elektryczności. – Często słyszy się, że wiatraki mają zastąpić inne źródła energii elektrycznej zainstalowanej w polskim systemie elektroenergetycznym – tłumaczy Michał Rybiński, główny specjalista ds. rozwoju farm wiatrowych Energa Wytwarzanie i dodaje, że „nie jest to do końca prawdą”. Orlen postanowił rozprawić się z mitami na temat energetyki wiatrowej.

Spis treści

Czym są elektrownie wiatrowe?

Elektrownie wiatrowe i w konsekwencji całe farmy wiatrowe, uważa się za rozwiązania ekologiczne i zalicza do tzw. zielonych źródeł energii. Według Słownika ochrony środowiska, energia wiatru to „jedna z najstarszych wykorzystywanych przez człowieka form energii, zaliczana do odnawialnych źródeł energii”

Wpływ wiatraka na środowisko sprowadza się do:

  • zajmowania terenu,

  • zakłócania widoku,

  • generowania hałasu w postaci szumu.

Jednak wraz z rozwojem farm wiatrowych, wokół tematu narosło wiele mitów. W związku z tym Orlen w cyklu krótkich filmów postanowił się rozprawić z tymi, nieprawdziwymi informacjami.

Wiatraki w zgodzie z ptakami. Farmy wiatrowe mogą być całkowicie wyłączane w niektórych okresach

Jak tłumaczy na jednym z filmów Orlenu Michał Rybiński, główny specjalista ds. rozwoju farm wiatrowych Energa Wytwarzanie, jednym z mitów dotyczących wiatraków jest to, że przyczyniają się do masowej śmierci ptaków. – Nie jest to prawdą – podkreśla.

Jak wyjaśnia dalej, owszem, ptaki zderzają się z poszczególnymi elementami wiatraków, co porównuje do uderzeń w wieżowce czy w budynki mieszkalne. Dla porównania podaje, że budynki odpowiadają za 59 proc. tego typu przypadków, z kolei koty mają odpowiadać za 10 proc. Natomiast wiatraki za 0,01 proc.

– By jak najbardziej ograniczyć liczbę takich przypadków podejmowany jest szereg środków zapobiegawczych – mówi Rybiński. – Gdy raport oddziaływania na środowisko wykaże, że farma znajduje się na trasie migracji ptaków, to w takim przypadku montowane są specjalne systemy radarowe, które wykrywają nadlatujące ptaki i wyłączają lub ograniczają prędkość turbiny – wyjaśnia.

Strefa Ekologii - artykuły

Innym systemem, wskazywanym przez Rybickiego, jest odstraszanie ptaków za pomocą lamp oraz odstraszaczy akustycznych. – W przypadku, gdy farma znajduje się na trasie, którą często uczęszczają ptaki, w sezonie migracyjnym jest ona całkowicie wyłączana lub ograniczana jest jej produkcja, nawet na kilka tygodni – twierdzi specjalista ds. rozwoju farm wiatrowych.

Ile energii zużywa się do produkcji wiatraków oraz ile wynosi ślad węglowy?

W kolejnym filmiku Rybiński na tapet bierze mit związany z produkcją wiatraków, a dokładniej z potrzebą ogromnej ilości energii do ich wytworzenia. – W związku z tym, że na etapie eksploatacji nie emitują żadnych substancji do atmosfery, ich ślad węglowy w porównaniu do innych źródeł energii jest znikomy i porównywalny do energii z atomu – wyjaśnia i dodaje, że zwraca się po około pół do około półtora roku ich pracy.

Na załączonym wykresie podano, że węgiel odpowiada za 820 gCO2 na kWh, gaz ziemny za 490 gCO2 na kWh, biomasa za 230 gCO2 na kWh. Z kolei wspomniane wiatraki i energia jądrowa za 12 gCO2 na kWh. Niewiele mnie, bo gCO2 na kWh generują turbiny wiatrowe na morzu. Przedstawione dane pochodzą ze strony world-nuclear.org.

Jak wyjaśnia Rybiński, oprócz niskiej emisyjności, kolejną zaletą wiatraków jest niski koszt wyprodukowania energii. – Dla źródeł wiatrowych zlokalizowanych na lądzie wynosi on około 60 euro za MWh – wskazuje i jednocześnie dodaje, że dla porównania, w przypadku bloków węglowych, o wysokiej sprawności jest to około 90 euro za MWh.

Wiatraki docelowo zastąpią inne źródła energii elektrycznej w polskim miksie energetycznym? Mogą być istotnym filarem

– Często słyszy się, że wiatraki mają zastąpić inne źródła energii elektrycznej zainstalowanej w polskim systemie elektroenergetycznym – mówi i dodaje, że „nie jest to do końca prawdą”.

Wiatraki mogą być istotnym filarem polskiego systemu elektroenergetycznego, ale tylko wtedy, gdy będą wspierane i bilansowane przez inne, sterowalne źródła – dodaje i jako przykład wymienia tutaj elektrownie jądrowe oraz wielkoskalowe magazyny energii, które mogą dodawać energię elektryczną do systemów w momencie, gdy wietrzność jest niska lub gdy zapotrzebowanie na energię elektryczną jest wysokie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu