Ulga na Internet 2022. Jak skorzystać z odliczenia w PIT i odzyskać część wydanych pieniędzy?

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Ulga na Internet w 2022 r. nadal obowiązuje, jednak co raz mniej osób może z niej skorzystać.
Ulga na Internet w 2022 r. nadal obowiązuje, jednak co raz mniej osób może z niej skorzystać. unsplash
Ulga na Internet w 2022 r. nadal obowiązuje, jednak coraz mniej osób może z niej skorzystać. Wszystko przez wymagania i warunki, jakie stawia ustawodawca. Jak obliczyć ulgę w PIT od internetu, ile razy można z niej skorzystać i kto może odliczyć taką usługę w zeznaniu podatkowym? Wyjaśniamy, co zrobić, aby wykorzystać swoje prawo do ulgi na Internet.

Ulga na Internet w 2022 nie będzie przysługiwać wszystkim podatnikom

Rozliczanie PIT-ów za 2021 r. w Polsce trwa i mamy na to czas do 2 maja (ponieważ 30 kwietnia przypada w sobotę). Z ulgi na internet mogą skorzystać osoby uzyskujące dochody opodatkowane według:

  • skali podatkowej
  • ryczałtem ewidencjonowanym

przez 2 następujące po sobie lata. Precyzuje to ustawa o PIT. Dodatkowym wymogiem jest niekorzystanie przez podatnika z ulgi już wcześniej.

Ulgę na Internet można wykorzystać tylko dwa razy

Swoje prawo do ulgi można wykorzystać tylko dwa razy - w dwóch następujących po sobie latach. Aby skorzystać w 2022 roku z ulgi, rozliczając ubiegłoroczny PIT, podatnik nie powinien z niej korzystać w latach ubiegłych lub mógł skorzystać z niej dotychczas tylko raz, w roku poprzednim.

Zatem możliwość skorzystania z ulgi będzie istniała tylko wówczas, gdy w 2022 r. podatnik postanowi ją rozliczyć po raz pierwszy lub drugi z rzędu. Jeżeli podatnik wykorzystał już swoje dwukrotne prawo do ulgi, nawet jeśli miało to miejsce wiele lat temu - nie będzie miał w 2022 r. możliwości ponownego skorzystania z odliczenia.

Nie wszystkie wydatki na Internet klasyfikują się do ulgi

Ograniczenia oraz limity powiązane z ulgą sprawiają, że w 2022 r. grono korzystających z ulgi nie będzie zbyt liczne. Teoretycznie klasyfikują się wydatki przeznaczane na usługi internetowe bez względu na rodzaj używanego urządzenia, to jednak nie ma możliwości odliczenia obsługi technicznej czy kosztów założenia infrastruktury internetowej w domu. Dotyczy to także zakupu sprzętu, elementów sieci, modernizacji czy wydatków na bieżące utrzymanie.

Problematyczne może okazać się w praktyce również rozliczenie usług występujących razem w pakiecie, np. umowy na Internet połączonej z telefonem i telewizją. W takiej sytuacji bardzo może pomóc wyszczególnienie wydatków z podziałem na konkretne usługi i wskazanie kwoty za Internet.

Ulga internetowa w deklaracji PIT - jak ją rozliczyć?

Ulga internetowa może zostać rozliczona na druku:

  • PIT-36
  • PIT-37
  • PIT-28

wraz ze specjalnym załącznikiem – PIT/O informującym urząd skarbowy o odliczeniach.

Aby odliczenie konkretnych wydatków na Internet było w ogóle możliwe, konieczne będzie posiadanie odpowiednich dokumentów poświadczających, że dany wydatek miał miejsce, a pieniądze zostały wydane. Za takie potwierdzenie można uznać fakturę VAT, na której znajdują się:

  • dane identyfikujące kupującego (odbiorcę usługi),
  • dane identyfikujące sprzedającego usługę,
  • rodzaj usługi
  • kwotę zapłaty.

Maksymalne odliczenie wydatków przeznaczonych na Internet nie może przekroczyć kwoty 760 zł.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu