Umorzą zaległy podatek od użytkowania wieczystego, a nawet czynsz lub dzierżawę

Zbigniew Biskupski AIP
Janusz Wójtowicz
Osoby mające zaległości lub kłopoty z uregulowaniem opłaty za wieczyste użytkowanie, czynszu lub dzierżawy będą mogło zwrócić się do starosty o ich umorzenie albo rozłożenie na raty.

W nowelizacji ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami, którą rząd kieruje do Sejmu znalazł się przepis umożliwiający umorzenie lub rozłożenie na raty należności pieniężnych z tytułu użytkowania wieczystego albo czynszu za najem lub dzierżawę.

Dodanie do ustawy nowego przepisu ma na celu uwzględnienie wniosków starostów oraz wojewodów w sprawie umożliwienia zastosowania przepisu ustawy o finansach publicznych do należności pieniężnych m.in. z tytułu opłat za użytkowanie wieczyste nieruchomości Skarbu Państwa, bądź czynszu za najem lub dzierżawę, a także wskazania organu lub podmiotu uprawnionego do umarzania, odraczania terminów spłaty lub rozkładania spłaty na raty tych należności.

W wielu przypadkach koszty wyegzekwowania ww. należności rażąco (czasami kilkaset razy) przewyższają kwotę należności wraz z odsetkami.

Obecnie przepisy ustawy o finansach publicznych nie mają wprost zastosowania do nieściągalnych należności związanych z nieruchomościami Skarbu Państwa. Kwestie te powinna regulować ustawa szczególna, w tym przypadku ustawa o gospodarowaniu nieruchomościami.

Za tą tez przyczyną rząd zdecydował się na dodanie do nowelizowanej ustawy przepisu, który jednoznacznie rozstrzygnie o możliwości umarzania, odraczania spłaty, rozkładania na raty należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny, przypadających Skarbowi Państwa, reprezentowanemu przez starostę wykonującego zadania z zakresu administracji rządowej albo ministra właściwego do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa.

Obejrzyj wideo:

Firmy rodzinne wciąż mają dużą przyszłość w Polsce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu