Unia Europejska stawia na własny system internetu satelitarnego

Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Opracowanie:
Komisja Europejska podpisała umowę koncesyjną na internet satelitarny z konsorcjum SpaceRISE, skupiającym europejskie firmy. Mają one zastąpić usługi dostarczane m.in. przez Starlink Elona Muska.
Komisja Europejska podpisała umowę koncesyjną na internet satelitarny z konsorcjum SpaceRISE, skupiającym europejskie firmy. Mają one zastąpić usługi dostarczane m.in. przez Starlink Elona Muska. Pixabay
Komisja Europejska ogłosiła podpisanie umowy koncesyjnej z konsorcjum SpaceRISE na rozwój europejskiego internetu satelitarnego. Nowy system ma zastąpić obecne usługi, takie jak Starlink Elona Muska, i zapewnić Europie niezależność w dziedzinie łączności.

Spis treści

Nowa era europejskiego internetu satelitarnego

System IRIS2, który ma być gotowy do użytku już w przyszłym roku, będzie oparty na konstelacji 290 satelitów komunikacyjnych. Konsorcjum SpaceRISE, odpowiedzialne za realizację projektu, składa się z trzech głównych operatorów satelitarnych: francuskiego Eutelsat, luksemburskiego SES oraz hiszpańskiego Hispasat. W przedsięwzięcie zaangażowane są także inne znaczące firmy, takie jak Thales Alenia Space, OHB, Airbus Defence and Space, Telespazio, Deutsche Telekom, Orange, Hisdesat i Thales SIX.

Komisja Europejska podkreśliła, że projekt IRIS2 jest kluczowym krokiem w kierunku osiągnięcia suwerenności Europy w zakresie bezpiecznej łączności. Inicjatywa została zapoczątkowana w 2022 roku przez Thierry'ego Bretona, ówczesnego komisarza ds. rynku wewnętrznego i przemysłu obronnego.

– IRIS2 pokazuje determinację i zaangażowanie Unii we wzmacnianie globalnej pozycji Europy w przestrzeni kosmicznej – zaznaczył obecny komisarz ds. obrony, Andrius Kubilius.

Umowa koncesyjna i finansowanie projektu. Przyszedł czas na uniezależnienia się od zewnętrznych dostawców

Zawarta na dwanaście lat umowa koncesyjna umożliwi świadczenie usług zarówno dla rządu, jak i dla sektora komercyjnego. Choć Komisja Europejska nie ujawniła dokładnych kosztów projektu, wcześniejsze szacunki wskazują, że wkład publiczny wyniesie około 3 miliardy euro. Pozostałe środki mają pochodzić od firm uczestniczących w projekcie.

Dzięki tej inicjatywie Unia Europejska dąży do uniezależnienia się od zewnętrznych dostawców, takich jak Starlink, który jest częścią SpaceX, firmy należącej do Elona Muska. Równocześnie amerykański gigant Amazon rozwija swój projekt Kuiper od 2019 roku, co dodatkowo zwiększa konkurencję na rynku.

Brytyjskie OneWeb a europejska niezależność satelitarna: wybór SpaceRISE jako kluczowego dostawcy UE

Na rynku satelitarnym istotnym graczem jest również brytyjskie OneWeb. Po opuszczeniu Unii Europejskiej w 2020 roku, rząd Zjednoczonego Królestwa starał się, aby brytyjski operator mógł uczestniczyć w unijnym projekcie wspólnie z Eutelsatem. Jednakże, decyzja o wyborze SpaceRISE jako głównego dostawcy usług satelitarnych dla UE, wskazuje na dążenie do większej niezależności i wzmocnienia pozycji Europy w tej dziedzinie.

źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gry i technologie

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu