Spis treści
W budżecie na przyszły rok, który został uzgodniony w połowie listopada w trakcie negocjacji między Parlamentem Europejskim a państwami członkowskimi, największy nacisk położono na politykę spójności oraz wzmacnianie odporności Unii Europejskiej. Na te cele przeznaczono prawie 78 miliardów euro w zobowiązaniach oraz 44 miliardy euro w płatnościach.
Przyjęto budżet UE na 2025 r, wyniesie on 199,4 mld euro w zobowiązaniach i 155,2 mld euro w płatnościach ogółem
Zobowiązania te stanowią prawne obietnice wydatków na projekty, których realizacja rozciąga się na kilka lat. Natomiast płatności dotyczą wydatków wynikających z zobowiązań zapisanych w bieżącym i poprzednich budżetach UE.
Kolejnym kluczowym obszarem finansowania jest polityka klimatyczna, która zajmuje drugie miejsce pod względem alokacji środków. Następnie, budżet wspiera inwestycje w jednolity rynek i cyfryzację, co ma na celu zwiększenie konkurencyjności gospodarki UE.
Dalsze środki przeznaczono na politykę sąsiedztwa, w tym handlową, a także na wydatki związane z unijną administracją publiczną. Zarządzanie migracją oraz wzmocnienie ochrony granic również znalazły się wśród priorytetów, podobnie jak wzmacnianie bezpieczeństwa i obronności UE.
Po podpisaniu budżetu przez przewodniczącą Robertę Metsolę, Parlament Europejski pochwalił się, że udało się dodać ponad 230 milionów euro na kluczowe programy. Środki te mają na celu m.in. zwiększenie konkurencyjności, działania na rzecz klimatu, pomoc humanitarną oraz zarządzanie granicami. Zachowano także fundusze na wsparcie Ukrainy.
Budżet uwzględnia również środki na unijne instrumenty specjalne, które nie były zaplanowane w wieloletnim budżecie
Europosłowie zabezpieczyli również finansowanie kosztów spłaty Europejskiego Instrumentu na rzecz Odbudowy, które w 2025 roku mają być dwukrotnie wyższe niż pierwotnie zakładano. Jednocześnie chroniono finansowanie podstawowych programów, takich jak Erasmus+ czy badania naukowe. "Budżet UE na 2025 r. jest o 6 proc. większy niż budżet na 2024 rok, co stanowi wzrost o 10 mld euro. To pozwoli odpowiedzieć na potrzeby Europejczyków, jednocześnie spłacając odbudowę gospodarczą Unii po pandemii, bez cięcia kluczowych programów" - skomentował rumuński socjaldemokrata Victor Negrescu, główny sprawozdawca PE ds. budżetu.
Budżet uwzględnia również środki na unijne instrumenty specjalne, które nie były zaplanowane w wieloletnim budżecie UE (WRF) na lata 2021-2027. Z samego WRF udostępniono 800,5 miliona euro na nieprzewidziane potrzeby, co umożliwi Unii szybką reakcję w nagłych przypadkach.
Negocjacje dotyczące budżetu, prowadzone między Komisją, Parlamentem a państwami członkowskimi, trwały od lipca. Jest to piąty roczny budżet w ramach długoterminowego budżetu UE na lata 2021-2027. W przeciwieństwie do budżetów krajowych, budżet UE koncentruje się głównie na inwestycjach, które mają na celu generowanie wzrostu i tworzenie możliwości w całej Unii Europejskiej.
