Dla bezpieczeństwa nieletnich wprowadzono restrykcje
Rodzice, tworząc konto dla dziecka, zyskują pełną kontrolę nad przejazdami, w tym podgląd trasy w czasie rzeczywistym, informacje o kierowcy i pojeździe oraz powiadomienia o każdym zamówieniu. Koszt przejazdu jest pokrywany z konta głównego rodzica.
Powody uruchomienia usługi
Kierownictwo Ubera tłumaczy, że wprowadzenie usługi wynika z potrzeb rynkowych. Według badań, które przytacza 34 proc. rodziców nie ma czasu, by osobiście wozić dzieci na zajęcia, a 28 proc. napotyka konflikty harmonogramowe między swoimi a ich obowiązkami.
Uber Teens działa od maja 2023 r. w USA i Kanadzie, gdzie 80 proc. rodziców przyznaje, że samodzielne podróże ich dzieci znacząco ułatwiłyby im organizację dnia.
Środki bezpieczeństwa
Celem zapewnienia bezpieczeństwa młodym użytkownikom, wdrożono funkcje takie jak:
weryfikacja kodem PIN przed rozpoczęciem podróży,
śledzenie trasy w czasie rzeczywistym,
przycisk bezpieczeństwa, umożliwiający szybki kontakt z numerem alarmowym 112.
Ponadto przejazdy realizują wyłącznie najwyżej oceniani i najbardziej doświadczeni kierowcy. Ustawienia te są zawsze aktywne i nie mogą być wyłączone ani przez młodzież, ani przez kierowców.
Kontrowersje wokół usługi
Zaznaczenie aspektów bezpieczeństwa wynika z negatywnego wizerunku usług przewozowych na aplikację, spowodowanego przypadkami napaści, w tym seksualnych, podczas przejazdów realizowanych w ostatnich latach. Decyzja o uruchomieniu Uber Teens spotyka się dlatego z mieszanymi reakcjami – z jednej strony wzmacnia poczucie bezpieczeństwa młodzieży, z drugiej - podkreśla wyzwania dotyczące ogólnego zaufania do aplikacji przewozowych.
