Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy dotyczący utrzymania czystości i porządku w gminach. Nie będzie już wyboru, wszyscy będziemy musieli segregować śmieci.
- Chcemy urealnić różnicę między stawką opłaty za odbieranie odpadów zebranych selektywnie i nieselektywnie, dlatego zaproponowaliśmy, aby była ona 2-krotnie niższa dla osób, które wywiązują się z obowiązku segregacji - tłumaczył Sławomir Mazurek, wiceminister środowiska na antenie Radia Warszawa.
Więcej o sprawie w serwisie plus.pomorska.pl: Ustawa śmieciowa. Nie posegregujesz? Zapłacisz więcej. A za kompostowanie rabat
Nadal trzeba będzie złożyć oświadczenie, ale nie będzie już w nim możliwości wyboru. Wszyscy będą musieli zadeklarować, że będą segregować śmieci. Nie ma jednak informacji, jak gminy będą to weryfikować - podaje „Rzeczpospolita”.
Ma być też wprowadzona sankcja za składanie nieprawdziwych oświadczeń i zaostrzona kara za gospodarowanie odpadami niezgodne z przepisami - czytamy w komunikacie na stronie Kancelarii Premiera.
„Projekt przewiduje usprawnienie funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. Chodzi m.in. o zwiększenie kontroli gmin nad sposobem gospodarowania odpadami komunalnymi oraz zwiększenie selektywnego zbierania odpadów komunalnych” - podaje Kancelaria Premiera.
- Nowelizowana obecnie ustawa zakłada też możliwość zwolnienia z części opłaty właścicieli nieruchomości, którzy zagospodarowują bioodpady we własnym zakresie w przydomowych kompostownikach - przekazał wiceszef resortu środowiska na Twitterze.
Ma być wprowadzona sankcja za składanie nieprawdziwych oświadczeń i zaostrzona kara za gospodarowanie odpadami niezgodne z przepisami - czytamy na stronie Kancelarii Premiera.
Projekt ustawy zmienia też zasady odbierania odpadów z biurowców i innych nieruchomości mieszkaniowych. Gminy będą mogły przeprowadzać przetargi bez uwzględniania specyfikacji nieruchomości - podaje „Rzeczpospolita”. W nowych przepisach znajdziemy też ryczałtowe stawki dla domków letniskowych. Te mają wynieść 14,10 zł miesięcznie. Samorządy twierdzą, że to za mało.
Zobacz wideo: W Ciechanowie ruszył pilotażowy program weryfikacji wyrzucanych odpadów.
Źródło:
TVN 24
Recykling - jak to działa?
Zastosuj w praktyce
- 1. Kupuj tylko to, czego naprawdę potrzebujesz. Unikaj produktów jednorazowych i zbędnych opakowań.
- 2. Weź na zakupy torbę wielorazowego użytku. Wybieraj produkty w opakowaniach biodegradowalnych.
- 3. Segreguj odpady. Śmieci to cenne surowce, które można odzyskać.
- 4. Oddzielaj śmieci niebezpieczne. Leki, baterie, zużyty sprzęt RTV/AGD oddawaj do punktów zbiórki selektywnej.
- 5. Oddzielaj bioodpady. To źródło naturalnego kompostu.
Co się z nimi dzieje
- 1. Posegregowane przez Ciebie odpady są zabierane przez różne śmieciarki albo trafiają do odpowiednich przegród w jednym specjalnie przygotowanym pojeździe.
- 2. Śmieci surowcowe są czyszczone mechanicznie w sortowni. Nie myj opakowań przed wyrzuceniem, o ile gmina wyraźnie tego nie zaleca. Wystarczy, że je opróżnisz. Oszczędzisz w ten sposób wodę.
- 3. Z odzyskanych dzięki recyklingowi surowców powstają nowe przedmioty.
Źródło: Ministerstwo Ochrony Środowiska
