Dramatyczne konsekwencje zaśmiecania
Każdego roku, po sezonie wakacyjnym, polskie gminy turystyczne zmagają się z ogromnymi ilościami śmieci, które są pozostawiane przez turystów. Najnowszy raport Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-Unia ujawnia przygnębiający obraz - tony odpadów z nielegalnych wysypisk oraz wzrost udziału frakcji szklanej w odpadach do 50 proc. w 2024 roku. Koszty uprzątnięcia tych odpadów są ogromne, a problem zaśmiecania nie ogranicza się tylko do kwestii estetycznych. Odpady stanowią również poważne zagrożenie dla zwierząt.
– Małe zwierzęta, które dostają się do butelek, czy plastikowych, czy szklanych, nie potrafią stamtąd wyjść i giną. Wg danych z Ostrowa Wielkopolskiego w ponad 100 zebranych opakowaniach było ponad 1500 martwych zwierząt. Małych gryzoni, owadów, różnych gatunków – wyjaśniała prof. Agnieszka Nawirska-Olszańska, autorka raportu.
System kaucyjny jako rozwiązanie
Wiceminister klimatu i środowiska, Anita Sowińska, podkreślała podczas debaty, że kluczem do ograniczenia problemu śmiecenia jest wprowadzenie systemu kaucyjnego oraz edukacja społeczeństwa w zakresie segregacji odpadów. System kaucyjny, który zakłada zwrot kaucji za oddanie opakowania, już widocznie przyczynił się do zmniejszenia ilości odpadów w krajach Unii Europejskiej, gdzie został wprowadzony.
– Bardzo skutecznym narzędziem edukacji są pieniądze, czyli kaucja. Jeżeli mieszkaniec będzie miał wyraźną różnicę między tym, jak segreguje odpady, to będzie to bardzo silny czynnik motywujący – mówiła Sowińska.
Jednakże, obecny system kaucyjny w Polsce nie jest kompletny. Nie uwzględnia on wszystkich rodzajów opakowań, co stanowi lukę, na przykład w przypadku jednorazowych butelek szklanych używanych do sprzedaży alkoholi. Wiceminister zaznaczyła, że prace nad rozszerzeniem systemu trwają, a docelowo należy dążyć do wprowadzenia opakowań wielokrotnego użytku, szczególnie szklanych.
Edukacja kluczem do zmiany
Obok systemu kaucyjnego, edukacja społeczeństwa odgrywa kluczową rolę w procesie zmiany nawyków związanych z gospodarowaniem odpadami. Ministerstwo klimatu i środowiska prowadzi kampanie edukacyjne mające na celu zachęcenie mieszkańców do lepszej segregacji odpadów. Tylko poprzez połączenie działań edukacyjnych z efektywnymi rozwiązaniami systemowymi, takimi jak system kaucyjny, możemy realnie wpłynąć na zmniejszenie problemu śmiecenia w Polsce.
Wprowadzenie i rozwój systemu kaucyjnego w Polsce, wraz z intensyfikacją działań edukacyjnych, wydają się być obiecującą ścieżką do osiągnięcia znaczącej poprawy w zakresie czystości i ochrony środowiska. Wymaga to jednak wspólnych działań zarówno ze strony rządu, organizacji pozarządowych, jak i samych obywateli, którzy na co dzień dokonują wyborów wpływających na stan naszego środowiska.
źródło: PAP
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
