Ustawa termomodernizacyjna wchodzi w życie. Na jakie inwestycje można otrzymać dopłatę i ile wyniesie?

PAP
Rząd przyjął projekt ustawy wspierającej poprawę warunków mieszkaniowych tzw. ustawa termomodernizacyjna
Rząd przyjął projekt ustawy wspierającej poprawę warunków mieszkaniowych tzw. ustawa termomodernizacyjna Przemyslaw Swiderski/Polska Press
Rząd przyjął we wtorek 12 lipca 2022 projekt ustawy wspierającej poprawę warunków mieszkaniowych tzw. ustawa termomodernizacyjna. Przewiduje on m.in. wprowadzenie grantu termomodernizacyjnego na głębokie i kompleksowe termomodernizacje. Grant ten ma wynosić 10 proc. kosztów inwestycji. Jest też większa dopłata na tych, którzy inwestują w zakup i montaż odnawialnych źródeł energii w swoich budynkach, co pozwoli na częściową lub całkowitą zmianę źródła energii w budynku. Ile wyniesie?

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw wspierających poprawę warunków mieszkaniowych. Jak podano w uzasadnieniu, stanowi on przede wszystkim realizację działań związanych z wdrażaniem Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

Ustawa termomodernizacyjna, czyli ustawa o zmianie niektórych ustaw wspierających poprawę warunków mieszkaniowych. Jakie będą dopłaty?

Ustawa przewiduje m.in.:

  • Wprowadzenie grantu termomodernizacyjnego na głębokie i kompleksowe termomodernizacje. Grant ma wynosić 10 proc. kosztów inwestycji;
  • Grant OZE polegający na wsparciu inwestorów dokonujących zakupu i montażu odnawialnych źródeł energii w swoich budynkach, co pozwoli na częściową lub całkowitą zmianę źródła energii w budynku. Grant ma wynieść 50 proc. kosztów przedsięwzięcia;
  • Wprowadzony ma być też grant MZG z przeznaczeniem na poprawę efektywności energetycznej w budynkach z mieszkaniowego zasobu gminy.

Zaproponowano też m.in. dodatkowe bezzwrotne finansowe wsparcie dla realizowanych ze wsparciem z Funduszu Dopłat inwestycji polegających na remoncie mieszkań komunalnych zamieszkanych przez osoby zagrożone ubóstwem energetycznym, pod warunkiem zmiany źródła ciepła na niskoemisyjne.

Przewidziano też wyższe wsparcie dla samorządów w związku z budową mieszkań w podwyższonym standardzie efektywności energetycznej dla osób o umiarkowanych i niższych dochodach.

Ustawa termomodernizacyjna: jakich oczekujemy rezultatów?

W Ocenie Skutków Regulacji oszacowano, że w okresie funkcjonowania Funduszu Odbudowy (do 2026 r.) zostaną zrealizowane inwestycje w ok. 6000 budynkach, w tym:

  • inwestycje polegające na głębokiej termomodernizacji w 1275 budynkach,
  • remonty i termomodernizacje w budynkach gminnych ze wsparciem grantu MZG w 1885 budynkach,
  • remonty lokali komunalnych w budynkach poddawanych termomodernizacji lub remontom w 940 budynkach,
  • montaż i uruchomienie instalacji OZE w budynkach wielorodzinnych w 1800 budynkach,
  • montaż i uruchomienie instalacji OZE w nowo budowanych budynkach TBS/SIM w 100 budynkach.

W ramach wsparcia przedsięwzięć polegających na budowie nowych budynków dla osób o niskich i średnich dochodach przewiduje się budowę 12 tys. 355 mieszkań.(PAP)

ab/ kmz/ mk/

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zmiany w prawie o sprzedaży alkoholu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu