Ustawa termomodernizacyjna wchodzi w życie. Na jakie inwestycje można otrzymać dopłatę i ile wyniesie?

PAP
PAP
Rząd przyjął projekt ustawy wspierającej poprawę warunków mieszkaniowych tzw. ustawa termomodernizacyjna
Rząd przyjął projekt ustawy wspierającej poprawę warunków mieszkaniowych tzw. ustawa termomodernizacyjna Przemyslaw Swiderski/Polska Press
Rząd przyjął we wtorek 12 lipca 2022 projekt ustawy wspierającej poprawę warunków mieszkaniowych tzw. ustawa termomodernizacyjna. Przewiduje on m.in. wprowadzenie grantu termomodernizacyjnego na głębokie i kompleksowe termomodernizacje. Grant ten ma wynosić 10 proc. kosztów inwestycji. Jest też większa dopłata na tych, którzy inwestują w zakup i montaż odnawialnych źródeł energii w swoich budynkach, co pozwoli na częściową lub całkowitą zmianę źródła energii w budynku. Ile wyniesie?

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw wspierających poprawę warunków mieszkaniowych. Jak podano w uzasadnieniu, stanowi on przede wszystkim realizację działań związanych z wdrażaniem Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

Ustawa termomodernizacyjna, czyli ustawa o zmianie niektórych ustaw wspierających poprawę warunków mieszkaniowych. Jakie będą dopłaty?

Ustawa przewiduje m.in.:

  • Wprowadzenie grantu termomodernizacyjnego na głębokie i kompleksowe termomodernizacje. Grant ma wynosić 10 proc. kosztów inwestycji;
  • Grant OZE polegający na wsparciu inwestorów dokonujących zakupu i montażu odnawialnych źródeł energii w swoich budynkach, co pozwoli na częściową lub całkowitą zmianę źródła energii w budynku. Grant ma wynieść 50 proc. kosztów przedsięwzięcia;
  • Wprowadzony ma być też grant MZG z przeznaczeniem na poprawę efektywności energetycznej w budynkach z mieszkaniowego zasobu gminy.

Zaproponowano też m.in. dodatkowe bezzwrotne finansowe wsparcie dla realizowanych ze wsparciem z Funduszu Dopłat inwestycji polegających na remoncie mieszkań komunalnych zamieszkanych przez osoby zagrożone ubóstwem energetycznym, pod warunkiem zmiany źródła ciepła na niskoemisyjne.

Przewidziano też wyższe wsparcie dla samorządów w związku z budową mieszkań w podwyższonym standardzie efektywności energetycznej dla osób o umiarkowanych i niższych dochodach.

Ustawa termomodernizacyjna: jakich oczekujemy rezultatów?

W Ocenie Skutków Regulacji oszacowano, że w okresie funkcjonowania Funduszu Odbudowy (do 2026 r.) zostaną zrealizowane inwestycje w ok. 6000 budynkach, w tym:

  • inwestycje polegające na głębokiej termomodernizacji w 1275 budynkach,
  • remonty i termomodernizacje w budynkach gminnych ze wsparciem grantu MZG w 1885 budynkach,
  • remonty lokali komunalnych w budynkach poddawanych termomodernizacji lub remontom w 940 budynkach,
  • montaż i uruchomienie instalacji OZE w budynkach wielorodzinnych w 1800 budynkach,
  • montaż i uruchomienie instalacji OZE w nowo budowanych budynkach TBS/SIM w 100 budynkach.

W ramach wsparcia przedsięwzięć polegających na budowie nowych budynków dla osób o niskich i średnich dochodach przewiduje się budowę 12 tys. 355 mieszkań.(PAP)

ab/ kmz/ mk/

Źródło:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu