Z danych spółki wynika, że w ciągu 9 miesięcy tego roku sprzedała już ponad 2 tony produktów z tego kruszcu. W opinii zarządu spółki w kolejnym okresie tego roku nadal można się spodziewać większej sprzedaży złota inwestycyjnego. Jednak w innych krajach naszego regionu ta sprzedaż w minionym kwartale bynajmniej nie wzrosła.
- W naszej części Europy sprzedaż złota inwestycyjnego w III kwartale tego roku była niższa o 19 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego. Choć trzeba przyznać, że popyt na ten kruszec był wyższy niż w II kwartale tego roku. Nasza spółka w tym roku w sumie sprzedała już ponad 2 tony złota w porównaniu do 1945 kg z analogicznym okresem roku ubiegłego co oznacza wzrost o 6,4 proc. Szacujemy, że w kolejnych miesiącach tego roku wojna na Ukrainie oraz na Bliskim Wschodzie nadal będą wpływać na wzrost sprzedaży złota inwestycyjnego w Polsce – powiedział Adam Stroniawski, dyrektor zarządzający ds. sprzedaży w Mennicy Skarbowej.
Polacy nadal najchętniej kupują mniejsze sztabki i monety
Jak dodał Stroniawski, nadal największym powodzeniem wśród Polaków cieszą się produkty z tego kruszcu o małej gramaturze np. sztabki 1- uncjowe lub monety bulionowe.
- Takie wyroby łatwo potem sprzedać na całym świecie lub wymienić na inne towary, a monety są oficjalnym środkiem płatniczym – dodał Adam Stroniawski.
W tym roku Mennica Skarbowa wygenerowała w okresie I-III kwartale sprzedaż na poziomie 639,4 mln zł w porównaniu do 539,7 mln zanotowanych w porównywalnym okresie roku ubiegłego. Spółka wygenerowała zysk netto na poziomie 9,8 mln zł w porównaniu do 1,6 mln złotych sprzed roku.
Wyższe ceny złota zachęcały do sprzedaży, ale popyt nadal jest silny
Globalny popyt na złote sztabki i monety bulionowe w sumie za trzy pierwsze kwartały 2024r wyniósł 859 ton i był zbliżony do poziomów z tego samego okresu w ostatnich czterech latach. Osiągnął jednak rekord pod względem wartości, która wyniosła aż 63 mld USD.
W trzecim kwartale br. średnia cena złota notowana przez LBMA pobiła kolejny rekord i na poziomie 2474 USD za uncję wzrosła rdr o 28 proc.. Popyt na złote sztabki i monety bulionowe wyniósł w tym czasie 269 ton, co w porównaniu ze stosunkowo silnym trzecim kwartałem 2023 roku oznaczało spadek na poziomie 9 proc. Ograniczone zakupy złota w Chinach, Turcji i Europie były głównymi czynnikami przyczyniającymi się do spowolnienia rdr. Największy spadek odnotowały w tym czasie Niemcy, gdzie popyt na fizyczne złoto inwestycyjne zmniejszył się rdr o 70 proc.
- Warto też zauważyć, że nadal banki centralne na całym świecie bardzo chętnie inwestują w złoto. W sumie w 3 kwartale tego roku kupiły ponad 186 ton tego kruszcu, a ponownie największym nabywcą był Narodowy Bank Polski, dodając 42 tony do rezerw złota - dodał Adam Stroniawski z Mennicy Skarbowej.
Mennica Skarbowa to jeden z największych dealerów złota inwestycyjnego, a także innych metali i kamieni szlachetnych na polskim rynku. W 2012 roku spółka zadebiutowała na NewConnect. Głównym akcjonariuszem spółki jest Bafago Sp. z o.o posiadająca 50,23 proc. akcji i MS Fundacja Rodzinna (16,68 proc.).
