UWAGA! Nowy wiek emerytalny w Polsce? To bardzo ważna informacja, której nie można przeoczyć

redpp
Wideo
od 16 lat
Będzie nowy wiek emerytalny w Polsce? To pytanie już od lat zadają sobie Polacy. Istnieją obawy o to, że wiek ten ulegnie wydłużeniu. O konieczności jego podniesienia mówi część ekonomistów, choć mało kto przyznaje, aby obecnie było to realne. Niemniej jednak podniesienie wieku emerytalnego zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn do 67 roku życia nie jest wcale wykluczone. Pojawiają się też alternatywne rozwiązania. Co zatem warto wiedzieć?

Spis treści

Nowy wiek emerytalny w Polsce

Obecnie w Polsce obowiązuje następujące progi wieku emerytalnego:

  • Dla kobiet jest to osiągnięcie 60. roku życia;
  • Dla mężczyzn jest to osiągnięcie 65. roku życia.

Będzie emerytura od 60 roku życia? Minister Maląg odpowiada!

O ryzyko podwyższenia wieku emerytalnego pytano minister rodziny Marlenę Maląg, a także prezes ZUS prof. Gertrudę Uścińską. Na specjalnej konferencji prasowej udzieliły takich wypowiedzi:

UWAGA! Nowy wiek emerytalny w Polsce? To bardzo ważna informacja, której nie można przeoczyć
Pixabay

- Nie po to przywracaliśmy wiek emerytalny, aby teraz pracować nad jego wydłużeniem. Przejście na emeryturę po osiągnięciu odpowiedniego wieku powinno być wyborem, a nie przymusem - skwitowała pytanie Marlena Maląg.

Polecamy

Z kolei prezes ZUS podkreśliła, że obecny system emerytalny jest dogodny dla państwa również w perspektywie jego wyzwań demograficznych.

- Jest bezpieczniejszy niż stary system emerytalny, który był bardzo kosztowny - wyjaśniła Gertruda Uścińska.

Nie chcesz przejść na emeryturę? To się opłaca!

Jednym ze sposobów na zaradzenie trudnej sytuacji emerytalnej jest prowadzenie różnego rodzaju kampanii zachęcających do tego, aby nie przechodzić na emeryturę po osiągnięciu wieku emerytalnego. Dlaczego? W praktyce dłuższe pozostawanie w pracy sprzyja wyraźnemu zwiększeniu świadczenia emerytalnego. Jeśli ktoś ma przewidywaną niską emeryturę, warto rozważyć dorobienie do niej tak, aby wyraźnie ją zwiększyć.

UWAGA! Nowy wiek emerytalny w Polsce? To bardzo ważna informacja, której nie można przeoczyć
Pixabay

Dorabianie do emerytury

Swoistym kompromisem pomiędzy zrezygnowaniem z przejścia na emeryturę a wybraniem się na emeryturę jest bycie czynnym zawodowo pomimo przejścia na emeryturę. Rozwiązanie to pozwala na dorobienie do emerytury do pewnej wysokości. Rozwiązanie tego typu jest korzystne zarówno dla seniora, jak i dla państwa.

Emerytury stażowe

Co jakiś czas pojawiają się kolejne pomysły modyfikowania systemu emerytalnego w Polsce. Jednym ze szczególnie często podnoszonych projektów jest ten, który ma wprowadzić emerytury stażowe. Choć tu można śmiało użyć liczby mnogiej, ponieważ obecnie dwa takie projekty zostały zgłoszone do sejmu. Jedne przez NSZZ Solidarność, drugi przez prezydenta Andrzeja Dudę. Oba zakładają, że na emeryturę można będzie przejść nie tylko po skończeniu odpowiedniej liczby lat, ale również po przepracowaniu kilkudziesięciu lat. Dzięki temu wcześniej na emeryturę pójdą osoby, które stosunkowo wcześnie zaczęły karierę zawodową.

Na czym polegają te projekty?

  • Projekt NSZZ Solidarnosć - zakłada, że kobiety będą mogły przejść na emeryturę po przepracowaniu 35 lat, a mężczyźni po przepracowaniu 40 lat. W tym projekcie niezbędne jest zebranie kapitału emerytalnego o wartości minimalnej emerytury obowiązującej w roku, w którym chciałoby się przejść na świadczenie emerytalne.
  • Projekt prezydenta RP - założeniem jest to, że emerytura stażowa dla kobiet byłaby dostępna po przepracowaniu 39 la, a dla mężczyzn po 44 latach pracy. Projekt ten włącza również do systemu emerytalnego rolników.
UWAGA! Nowy wiek emerytalny w Polsce? To bardzo ważna informacja, której nie można przeoczyć
Pixabay

Obecnie nie wiadomo jednak, czy i która z tych emerytur zostanie wprowadzona. Dla wielu osób ta zmiana byłaby rewolucją dającą szansę na skrócenie wieku emerytalnego, nie zaś jego wydłużenie. Oczywiście, pomimo spełnienia wymogów emerytury stażowej, nic nie stałoby na przeszkodzie, aby odłożyć to działanie w czasie.

Polecamy

Waloryzacja emerytur w 2024 roku!

W tym miejscu warto zaznaczyć, że chociaż w roku bieżącym była rekordowa waloryzacja, również i w 2024 możemy spodziewać się znacznych podwyżek emerytur. Obecnie szacuje się, że wzrost świadczeń emerytalnych w przyszłym roku miałby wynieść około 10,19%. Minimalna emerytura z obecnych 1588,44 zł miałaby wzrosnąć do 1750,30 zł brutto.

Co ze wcześniejszą emeryturą?

Obecnie na wcześniejszą emeryturę mogą liczyć kobiety, które przepracowały 30 lat, w tym lata składkowe (na etacie, w ramach działalności gospodarczej, jak i lata nieskładkowe (urlopy wychowawcze, zwolnienia lekarskie, czy rehabilitacja). W przypadku mężczyzn jest to wiek 60 lat i dotyczy sytuacji, gdy praca w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze trwała co najmniej 15 lat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: UWAGA! Nowy wiek emerytalny w Polsce? To bardzo ważna informacja, której nie można przeoczyć - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu