Spis treści
Nowy wiek emerytalny w Polsce
Obecnie w Polsce obowiązuje następujące progi wieku emerytalnego:
- Dla kobiet jest to osiągnięcie 60. roku życia;
- Dla mężczyzn jest to osiągnięcie 65. roku życia.
Będzie emerytura od 60 roku życia? Minister Maląg odpowiada!
O ryzyko podwyższenia wieku emerytalnego pytano minister rodziny Marlenę Maląg, a także prezes ZUS prof. Gertrudę Uścińską. Na specjalnej konferencji prasowej udzieliły takich wypowiedzi:

- Nie po to przywracaliśmy wiek emerytalny, aby teraz pracować nad jego wydłużeniem. Przejście na emeryturę po osiągnięciu odpowiedniego wieku powinno być wyborem, a nie przymusem - skwitowała pytanie Marlena Maląg.
Polecamy
Z kolei prezes ZUS podkreśliła, że obecny system emerytalny jest dogodny dla państwa również w perspektywie jego wyzwań demograficznych.
- Jest bezpieczniejszy niż stary system emerytalny, który był bardzo kosztowny - wyjaśniła Gertruda Uścińska.
Nie chcesz przejść na emeryturę? To się opłaca!
Jednym ze sposobów na zaradzenie trudnej sytuacji emerytalnej jest prowadzenie różnego rodzaju kampanii zachęcających do tego, aby nie przechodzić na emeryturę po osiągnięciu wieku emerytalnego. Dlaczego? W praktyce dłuższe pozostawanie w pracy sprzyja wyraźnemu zwiększeniu świadczenia emerytalnego. Jeśli ktoś ma przewidywaną niską emeryturę, warto rozważyć dorobienie do niej tak, aby wyraźnie ją zwiększyć.

Dorabianie do emerytury
Swoistym kompromisem pomiędzy zrezygnowaniem z przejścia na emeryturę a wybraniem się na emeryturę jest bycie czynnym zawodowo pomimo przejścia na emeryturę. Rozwiązanie to pozwala na dorobienie do emerytury do pewnej wysokości. Rozwiązanie tego typu jest korzystne zarówno dla seniora, jak i dla państwa.
Emerytury stażowe
Co jakiś czas pojawiają się kolejne pomysły modyfikowania systemu emerytalnego w Polsce. Jednym ze szczególnie często podnoszonych projektów jest ten, który ma wprowadzić emerytury stażowe. Choć tu można śmiało użyć liczby mnogiej, ponieważ obecnie dwa takie projekty zostały zgłoszone do sejmu. Jedne przez NSZZ Solidarność, drugi przez prezydenta Andrzeja Dudę. Oba zakładają, że na emeryturę można będzie przejść nie tylko po skończeniu odpowiedniej liczby lat, ale również po przepracowaniu kilkudziesięciu lat. Dzięki temu wcześniej na emeryturę pójdą osoby, które stosunkowo wcześnie zaczęły karierę zawodową.
Na czym polegają te projekty?
- Projekt NSZZ Solidarnosć - zakłada, że kobiety będą mogły przejść na emeryturę po przepracowaniu 35 lat, a mężczyźni po przepracowaniu 40 lat. W tym projekcie niezbędne jest zebranie kapitału emerytalnego o wartości minimalnej emerytury obowiązującej w roku, w którym chciałoby się przejść na świadczenie emerytalne.
- Projekt prezydenta RP - założeniem jest to, że emerytura stażowa dla kobiet byłaby dostępna po przepracowaniu 39 la, a dla mężczyzn po 44 latach pracy. Projekt ten włącza również do systemu emerytalnego rolników.

Obecnie nie wiadomo jednak, czy i która z tych emerytur zostanie wprowadzona. Dla wielu osób ta zmiana byłaby rewolucją dającą szansę na skrócenie wieku emerytalnego, nie zaś jego wydłużenie. Oczywiście, pomimo spełnienia wymogów emerytury stażowej, nic nie stałoby na przeszkodzie, aby odłożyć to działanie w czasie.
Polecamy
Waloryzacja emerytur w 2024 roku!
W tym miejscu warto zaznaczyć, że chociaż w roku bieżącym była rekordowa waloryzacja, również i w 2024 możemy spodziewać się znacznych podwyżek emerytur. Obecnie szacuje się, że wzrost świadczeń emerytalnych w przyszłym roku miałby wynieść około 10,19%. Minimalna emerytura z obecnych 1588,44 zł miałaby wzrosnąć do 1750,30 zł brutto.
Co ze wcześniejszą emeryturą?
Obecnie na wcześniejszą emeryturę mogą liczyć kobiety, które przepracowały 30 lat, w tym lata składkowe (na etacie, w ramach działalności gospodarczej, jak i lata nieskładkowe (urlopy wychowawcze, zwolnienia lekarskie, czy rehabilitacja). W przypadku mężczyzn jest to wiek 60 lat i dotyczy sytuacji, gdy praca w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze trwała co najmniej 15 lat.