W jakim wieku zarobimy najwięcej? Polskie firmy wolą młodszych pracowników

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
W Polsce najwięcej zarabiają osoby w wieku od 25 do 49 lat
W Polsce najwięcej zarabiają osoby w wieku od 25 do 49 lat Maciej Jeziorek / Polska Press
Największymi zarobkami w Polsce mogą pochwalić się osoby młode w wieku od 25 do 49 lat. Porównując do danych ze wszystkich krajów Unii Europejskiej, wynik ten może zaskakiwać. Co sprawia, że polskie firmy stawiają na pracowników z krótszym stażem?

Polski Instytut Ekonomiczny podzielił się danymi, z których wynika, że w większości krajów Unii Europejskiej najlepiej zarabiają osoby od 50. do 64. roku życia. W Danii i Szwecji osoby w tym przedziale wiekowym zarabiały o 25 i 23 procent więcej, niż wynosi tam przeciętne wynagrodzenie.

Firmy w Polsce wolą młodych pracowników

Ciekawe na tle pozostałych krajów wypada Polska, gdyż to młode osoby w wieku od 25. do 49. roku życia zarabiają tutaj najwięcej. Zdaniem wielu przedsiębiorców osoby w wieku niemobilnym są mniej atrakcyjnymi pracownikami, gdyż cechują się niższą produktywnością oraz gorzej radzą sobie ze skomplikowanymi sytuacjami. Pogląd ten potwierdzają wcześniejsze analizy PIE, z których wynika, że osoby powyżej 50. roku życia są nawet dwukrotnie rzadziej zapraszane na rozmowy kwalifikacyjne.

Jak wynika z danych PIE, w 12 krajach Unii Europejskiej najwyższe dochody uzyskują osoby w wieku od 25 do 49 lat. W grupie tej znalazły się: Łotwa, Estonia, Litwa, Rumunia, Malta, Chorwacja, Belgia, Irlandia, Węgry, Polska, Słowenia, Luksemburg, Portugalia.

Największe różnice między średnią ich dochodów a średnią dla całego społeczeństwa można zaobserwować na Łotwie (119 proc.) i w Estonii (117 proc.). Również Polska należy do tej grupy państw, choć w naszym kraju dochody osób w wieku 25-49 lat są wyższe niż średnia dla całej populacji zaledwie o 7 proc. - czytamy w analizie instytutu.

W większości państw UE najgorzej zarabiają osoby najmłodsze (18-24 lata), a także najstarsze (od 65 r.ż.). W Polsce najmłodsi osiągali przychody o 6 proc. niższe od ogólnopolskiej średniej, a najstarsi aż o 10 procent.

Tylko w kilku państwach UE osoby starsze osiągały wyraźnie wyższe dochody niż średni dochód w danym kraju. W Luksemburgu osoby powyżej 65 r.ż. miały dochód na poziomie 119 proc. średniego dochodu, we Włoszech – na poziomie 104 proc., a w Hiszpanii – 103 proc - dodaje PIE.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu