W Kielcach i okolicy trwa największy od 40 lat inwestycyjny boom!

Marzena Smoręda
Niespotykana od 40 lat liczba inwestycji mieszkaniowych w regionie świętokrzyskim. Kilkadziesiąt obiektów, głównie w Kielcach, budują deweloperzy, w setkach można liczyć domy stawiane przez inwestorów indywidualnych.

Jak twierdzą eksperci od obrotu nieruchomościami, to efekt ożywienia gospodarczego, dobrego gospodarczego klimatu dla inwestycji oraz trendu wyprowadzania się z prowincji do dużych miast. Taki budowlany boom może potrwać jeszcze przynajmniej dwa lata.

Wielki plac budowy
Od lat 70. i 80. ubiegłego wieku nie było w Kielcach i ościennych gminach takiego rozmachu w budownictwie mieszkaniowym, jaki obserwowany jest na przestrzeni ostatniego roku. W tej chwili w budowie jest około 30 inwestycji wielorodzinnych, a segment budownictwa jednorodzinnego to wielki plac budowy. - Rzeczywiście, nawet gołym okiem widać, że przede wszystkim w Kielcach nie kończy się jeszcze jedna budowa, a już kopie się fundamenty pod kolejną. I na wszystkie mieszkania nie brakuje chętnych! - mówi Wojciech Rusin, właściciel biura Properco.pl Nieruchomości.

Popyt na mieszkania, które poza Kielcami buduje się w tej chwili między innymi w Nowinach, Siodłach koło Zagnańska, w Wiśniówce, Cedzynie, to przede wszystkim efekt odpływu mieszkańców małych miast i miasteczek do dużej aglomeracji, jaką są Kielce, przede wszystkim za pracą, ale nie bez wpływu na taką sytuację jest obserwowane ożywienie gospodarcze. Spada bezrobocie, rosną wynagrodzenia, które w tej chwili są najwyższe od 26 lat, a tym samym rośnie zdolność kredytowa pracujących, co przy najniższym od 1989 roku oprocentowaniu kredytów mieszkaniowych daje duże szanse na zakup własnego lokum.

Młodzież, single, emeryci
Kto kupuje nowe mieszkania. - Przekrój wiekowy klientów jest szeroki, od 25 do 80 lat! Rodzice kupują mieszkania dla studiujących w Kielcach dzieci, na swoim chcą zamieszkać około 30-letni single, młode małżeństwa, rodziny z dziećmi, rozwiedzeni, którzy po rozstaniu muszą mieć swój oddzielny kąt, ludzie w średnim wieku, by na przykład zmienić lokalizację i standard mieszkania na wyższy, coraz więcej jest też osób, które sprzedają domy na wsi i wracają do miasta, by żyć tu w większym komforcie i z lepszym dostępem do miejskiej infrastruktury, oraz emeryci, którzy z dobrą zachodnią emeryturą wracają do kraju, w rodzinne strony z Kanady, Stanów Zjednoczonych, by tu spędzić jesień życia - wyjaśnia ekspert.

Pęd ku wygodzie
Generalnie sytuacja mieszkaniowa w regionie świętokrzyskim bardzo się poprawia, bo jeszcze niedawno w naszych domach mieszkało się wielopokoleniowo, a statystyki pokazywały, że mieliśmy jedne z najbardziej zagęszczonych mieszkań w Europie.
- Powodzi się nam coraz lepiej, zmienia się mentalność społeczeństwa i dążymy do wygody, dlatego o mieszkaniu z rodzicami czy dziadkami nawet nie ma teraz mowy. Warunki ku temu już są sprzyjające, ale byłoby jeszcze lepiej, gdyby region ściągał tu inwestycjami gospodarczymi w nowych technologiach specjalistów z różnych regionów kraju, i co bardzo ważne, nie pozwolił na wyjazdy młodych i tu wykształconych ludzi poza region oraz zachęcał młodzież do powrotu w rodzinne strony. Jest boom gospodarczy, jest więc pole do popisu dla biznesu i samorządu - uważa Wojciech Rusin.

Ze wzrostem poziomu życia wiąże się koszt inwestycji w mieszkanie. Nowe, deweloperskie kosztują w Kielcach od 3,9 do 5,5 tysiąca złotych za metr kwadratowy. Ceny zależą od lokalizacji, standardu wykończenia. Można przyjąć, że średnio wynoszą 4,5-4,7 tysiąca złotych za metr. Co ciekawe, niemal nie zmieniają się od pięciu lat. Powierzchnia na rynku wtórnym jest sporo tańsza. Mieszkanie do remontu można w Kielcach kupić nawet w cenie poniżej 3 tysięcy za metr kwadratowy. To sytuacja niespotykana od siedmiu lat na tym rynku.

Gdzie chcemy mieszkać?
- Przede wszystkim w lokalizacji zapewniającej prestiż, szybki dostęp do ścisłego centrum, nieopodal terenów zielonych i rekreacyjnych - mówią nabywcy nowych mieszkań. Na bliskości sklepów, szkół, uczelni, węzłów komunikacji miejskiej zależy przede wszystkim nabywcom lokali na rynku wtórnym. Preferencje zależą więc przede wszystkim od zasobności portfela. W moim odczuciu ten trend będzie się utrzymywał, a chętnych na własne mieszkania, szczególnie w Kielcach, nie zabraknie. Niestety, nasze powiaty już mają z tym problem, stąd panujący tam zastój w budownictwie wielorodzinnym - dodaje Wojciech Rusin.

Atrakcyjne mieszkanie może być Twoje. Wystarczy 29 złotych

Mówią eksperci

Zapytaliśmy ekspertów od nieruchomości, jaka jest perspektywa dla świętokrzyskiego rynku lokalowego.

Wojciech Rusin, właściciel biura Properco.pl Nieruchomości w Kielcach:
- Jeśli gospodarka i pensje będą nadal rosnąć, dynamika na rynku mieszkań się utrzyma przynajmniej dwa lata. Może jednak nastąpić delikatny wzrost ich cen.

Krzysztof Wojsa, właściciel agencji nieruchomości Eurolocum w Kielcach:
- Popyt na mieszkania wciąż trwa, gorzej z lokalami usługowymi, ale i dla nich perspektywy są niezłe. Tak jak na Zachodzie muszą to być miejsca dla gastronomii i rozrywki.

Ryszard Grzyb, właściciel firmy Ryszard Grzyb Nieruchomości w Kielcach:
- W moim odczuciu nadal są i będą chętni na mieszkania i lokale użytkowe w Kielcach. Kluczem jest bardzo dobra lokalizacja inwestycji i badanie oczekiwań nabywców.

Barbara Lorek z biura Properco.pl Nieruchomości w Kielcach:
- Rosną potrzeby, oczekiwania nabywców lokali, jeśli w ślad za tym pójdą pieniądze w ich portfelach, świętokrzyski rynek nadal przeżywać będzie rozkwit.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Kielcach i okolicy trwa największy od 40 lat inwestycyjny boom! - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu