Działalność hoteli przez dużą część 2020 r. i w pierwszym kwartale 2021 r. była mocno ograniczona. Tylko w branży usługowej zanotowano wzrost liczby bankructw o blisko 55 proc., w hotelarstwie i gastronomii o 185 proc. Na początku maja rząd ogłosił harmonogram stopniowego luzowania obostrzeń związanych z pandemią COVID-19.
Branża hotelarska zniosła rok 2020 bardzo źle. Tylko w 2020 r. swoją działalność zawiesiło blisko 9,5 tys. hoteli i obiektów noclegowych, z czego aż blisko 9 tys. to noclegowe obiekty turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania, jak wynika z informacji zebranych przez Dun&Brandstreet. W porównaniu do poprzedniego roku jest to wzrost o prawie 450 proc. W pierwszym kwartale 2021 r. zawieszono działalność kolejnych niemal 500 podmiotów, o 50 proc. więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.
W branży turystycznej, obejmującej m.in. biura podróży, agentów, pośredników, pilotów wycieczek i punkty informacji turystycznej, tylko w 2020 r. ponad 1,1 tys. przedsiębiorców zdecydowało się na czasowe zawieszenie działalności. To aż 85 proc. więcej niż w roku poprzednim. Swoją działalność zawiesiło m.in. ponad 310 biur podróży. W przypadku agentów turystycznych liczba zawieszonych działalności w 2020 r. w stosunku do 2019 wzrosła o 85 proc., pośredników turystycznych o 140 proc., pilotów wycieczek o blisko 60 proc. i punktów informacji turystycznej o 166 proc.
- Dane pokazują, że w 2020 roku zaledwie 1/3 z zawieszonych działalności zdecydowała się na powrót na rynek, głównie za sprawą licznych zachęt i tarcz ochronnych. W tym roku wedle szacunków na rynek wróciło mniej więcej od 40 do 50 proc. Kończą się pieniądze z tarcz ochronnych. Przedsiębiorcy stoją przed dylematem: wracamy lub zamykam biznes. Innego wyjścia nie ma- tłumaczy w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press Tomasz Starzyk, Dun&Brandstreet.
Ekspert prognozuje, że lato może te budżety podreperować, tym bardziej że duża część Polaków zostaje w tym roku w kraju. Co z kolei może się przełożyć na wzrost cen.
W pierwszym kwartale 2021 r. sytuacja nie poprawiła się - działalność zawiesiło kolejne 185 przedsiębiorstw, w tym 56 biur podróży. Wprawdzie nadal powstają nowe firmy, jednak po raz pierwszy od niemal dekady lat w tej branży ich liczba była niższa niż liczba działalności wykreślonych z rejestru KRS.
- Niestety jednocześnie rośnie odsetek firm trwale wykreślanych z rejestrów, firm likwidowanych. W roku ubiegłym ze wszystkich zawieszonych działalności trwale zlikwidowanych zostało ponad 10 tys firm. To 800 każdego miesiąca. W tym samym czasie roku poprzedniego z puli firm zawieszonych zlikwidowanych zostało 6000. Średnio 500 na miesiąc- dodaje ekspert.
Zmiany w korzystaniu z hulajnóg elektrycznych. Sprawdź co się zmieniło
Z kolei według danych ExpertSender, liczba kampanii mailingowych prowadzonych przez firmy z branży turystycznej wraca do normy po załamaniu z minionego roku. Liczba maili wysłanych w kwietniu 2021 w stosunku do kwietnia 2020 wzrosła o ponad 360 proc.
