W Policach będzie reaktor jądrowy! Podpisanie porozumienia w środę

Maciej Janiak
Reaktor ma działać w Grupie Azoty Police
Reaktor ma działać w Grupie Azoty Police archiwum
Jutro, w środę 29 marca, ma zostać podpisane porozumienie o współpracy w sprawie rozwoju i budowy badawczego obiektu energetyki jądrowej wyposażonego w technologię ultrabezpiecznego reaktora jądrowego MMR. Reaktor ma działać w Grupie Azoty Police.

Porozumienie podpiszą Grupa Azoty Police, Ultra Safe Nuclear Corporation i Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie.

- Reaktor będzie służyć jako obiekt szkoleniowy, badawczy i testowy. Zostanie podłączony do infrastruktury energetycznej Grupy Azoty Police, co zapewni unikalną możliwość badania, testowania, optymalizacji i integracji zero-emisyjnego źródła energii MMR z obiektem przemysłowym. Współpraca w tym zakresie pozwoli na opracowanie planu wdrożenia na pełną skalę wykorzystania energii jądrowej do procesów chemicznych i wytwarzania pary oraz wodoru w obiektach Grupy Azoty Police - informuje Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki.

Na pierwszym etapie planowane jest wybudowanie reaktora MMR o mocy 15 megawatów.

Firma USNC opracowała projekt reaktora MMR oraz w pełni ceramicznego paliwa mikroenkapsulowanego TRISO - kulki uranu pokryte są wielowarstwową osłoną ceramiczną; warstwy zawierają wewnątrz produkty rozszczepienia i zapewniają stabilność mechaniczną i chemiczną podczas napromieniowania i zmian temperatury; paliwo nie ulega uszkodzeniu i nie uwalnia substancji radioaktywnych do otoczenia, co stanowi cechę szczególną technologii spółki.

- System energetyczny mikroreaktora modułowego MMR to system energii jądrowej IV generacji. Zapewnia bezpieczną, czystą i ekonomiczną energię elektryczną użytkownikom w dowolnym miejscu. MMR jest licencjonowany w Kanadzie i USA i jest pierwszą „baterią rozszczepialną” w komercjalizacji. Utworzono księgę zamówień dla pierwszych użytkowników. Jednostki demonstracyjne mają zostać uruchomione jako pierwsza elektrownia jądrowa w 2026 roku - wyjaśnia USCN.

Firma demonstruje system MMR w kanadyjskim laboratorium jądrowym Ontario Power Generation oraz na Uniwersytecie Illinois – Urbana Champaign w Stanach Zjednoczonych i Uniwersytecie LUT w Lappeenrant w Finlandii.

- Paliwo z powlekanymi cząsteczkami zostało po raz pierwszy opracowane dla reaktora Dragon Reactor w Wielkiej Brytanii w latach 60. XX wieku, a następnie dla reaktorów gazowych w Niemczech, Stanach Zjednoczonych, Japonii, Afryce Południowej i Chinach. Paliwo jest niezwykle wytrzymałe, badane i rozwijane od ponad 60 lat - wyjaśnia firma.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Świat żegna Franciszka. Tłumy wiernych na Placu św. Piotra

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

b
buaha
28 marca, 11:39, gość:

zaraz Niemcy zaczną kwiczeć, bez TSUE się nie obejdzie, naziści znowu na najeżdżają na nasz Turów, chcą nas POzbawić energii elektrycznej i paliw, Polska ma być uzależnionym od Niemiec/rosji skansenem z mchu i paproci dostarczającym darmowych niewolników

28 marca, 17:40, Andy:

Nie muszą. Już się konstytuuje lokalny komitet protestacyjny. 😁

Andy chciał powiedzieć - Ein Lokales Protestkomitee wird gebildet. 😁

A
Andy
28 marca, 11:39, gość:

zaraz Niemcy zaczną kwiczeć, bez TSUE się nie obejdzie, naziści znowu na najeżdżają na nasz Turów, chcą nas POzbawić energii elektrycznej i paliw, Polska ma być uzależnionym od Niemiec/rosji skansenem z mchu i paproci dostarczającym darmowych niewolników

Nie muszą. Już się konstytuuje lokalny komitet protestacyjny. 😁

K
Ktosik
Ciekawe czy jak będą testowo zwiększać moc, to czy reaktor wytrzyma?
L
Lepszy gość
@gość

Nie ze[wulgaryzm] się.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu