Spis treści
Westinghouse poinformowało, że zawarte porozumienie stanowi solidną podstawę do przyszłej współpracy nad nowymi projektami elektrowni jądrowych na całym świecie. Amerykańska firma podkreśliła, że szczegóły umowy pozostaną poufne, zgodnie z decyzją obu stron.
KHNP także potwierdziło rozwiązanie sporu. Prezes koreańskiego koncernu, Whang Joo-ho, wyraził nadzieję, że porozumienie otworzy nowe możliwości dla jeszcze bliższej współpracy między obiema firmami.
Historia sporu
Konflikt między przedsiębiorstwami dotyczył możliwości eksportu koreańskiej technologii jądrowej. Amerykańska technologia pojawiła się w Korei Południowej na początku lat 70. XX wieku, kiedy to Westinghouse zbudowało tam pierwsze trzy reaktory. W kolejnej dekadzie Koreańczycy postanowili ustandaryzować konstrukcję kolejnych reaktorów, wybierając jako podstawę rozwiązania amerykańskiej firmy Combustion Engineering, znane jako System 80.
Na bazie tych metod Koreańczycy opracowali serię własnych reaktorów OPR1000, z których zbudowali 12. Kolejnym krokiem był projekt APR1000 i reaktor APR1400, działające obecnie w Korei Południowej i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. W 1990 roku Combustion Engineering zostało przejęte przez koncern Asea Brown Boveri ABB, a w 2001 roku "atomową" część ABB kupiło Westinghouse, co stało się podstawą roszczeń WEC do własności intelektualnej Systemu 80.
Rozstrzygnięcie prawne
KHNP uważało, że roszczenia Westinghouse są bezzasadne, argumentując, że dawny System 80 został na tyle zmodyfikowany, iż całość rozwiązań jest już własnością KHNP. Z kolei Westinghouse utrzymywało, że Koreańczycy muszą uzyskać zgodę amerykańskiego rządu na przekazywanie informacji technicznych i technologii za granicę, ponieważ niektóre środki techniczne stosowane przez Koreańczyków nadal należą do ich przedsiębiorstwa.
Sprawa trafiła do amerykańskiego sądu, który odrzucił pozew Westinghouse, uznając, że nie przedstawił on wystarczających podstaw do wszczęcia postępowania. Obie firmy wszczęły więc postępowania arbitrażowe, które zgodnie z deklaracjami towarzyszącymi porozumieniu, zostaną wycofane.
Przyszłość technologii jądrowej
Westinghouse jest dostawcą technologii do polskiej elektrowni jądrowej na Pomorzu, podczas gdy KHNP ma być dostawcą dla projektu PGE i ZE PAK w Pątnowie. Koreańczycy wygrali również przetarg na budowę nowej elektrowni jądrowej w Czechach. Zakończenie sporu otwiera nowe możliwości dla obu firm w zakresie rozwoju i eksportu technologii jądrowej.
Źródło: PAP
