W Polsce powstają elementy pionierskiej konstelacji satelitarnej

Maciej Badowski AIP
New Space oznacza wyjście poza wyśrubowane standardy bezpieczeństwa stosowane do tej pory w projektach satelitarnych prowadzonych przez największych światowych graczy.
New Space oznacza wyjście poza wyśrubowane standardy bezpieczeństwa stosowane do tej pory w projektach satelitarnych prowadzonych przez największych światowych graczy. Szymon Starnawski
Creotech Instruments S.A. rozwija współpracę z firmą ICEYE, fińskim kosmicznym start-upem, który pracuje nad budową konstelacji satelitów zobrazowania radarowego Ziemi. W przeciągu najbliższych 5 lat powstanie ich od 20 do nawet 30, a pierwszy z instrumentów ma trafić na orbitę jeszcze w tym roku.

ICEYE to fiński kosmiczny start-up, który działa na globalnym rynku od dwóch lat. Celem spółki jest stworzenie satelitarnego systemu radarowego zobrazowania Ziemi. Firma opracowała innowacyjny radar SAR (radar z tzw. syntetyczną aparaturą), który ma zostać zainstalowany na każdym docelowych 20-30 satelitów. Tak duża konstelacja zapewni pełne zobrazowanie powierzchni naszej planety w trybie niemal ciągłym, 24 godziny na dobę.

Spółka Creotech Instruments S.A. włączyła się w projekt ICEYE w połowie 2016 roku. W sterylnej hali montażowej w siedzibie firmy w Piasecznie powstaje obecnie elektronika pierwszego satelity radarowego z docelowej konstelacji. Instrument jeszcze w 2017 roku trafi na orbitę i zacznie testować opracowaną przez fińską spółkę technologię w warunkach kosmicznych. Co istotniejsze Creotech nie jest zaangażowany tylko w produkcję instrumentu, ale bierze także udział w dopracowywaniu szczegółów technicznych, związanych z projektem elektroniki, i technologicznych, związanych ze szczegółami produkcji. W styczniu przedstawiciele spółki, wraz z innymi przedstawicielami światowego sektora kosmicznego, w tym inżynierami NASA, brali udział w przeglądzie projektu (tzw. Critical Design Review), który odbył się w stolicy Finlandii - Helsinkach. Przegląd wykazał gotowość projektu do wejścia w fazę produkcji satelity.

Przewagą rozwiązania radarowego nad rozwiązaniami bazującymi na satelitarnych teleskopach optycznych jest możliwość dostarczania obrazów Ziemi niezależnie od panujących warunków atmosferycznych. Użyteczność satelitów optycznych w znacznym stopniu obniża np. zachmurzenie. Radar opracowany przez fińską firmę z powodzeniem przeszedł testy na samolotach i został dostosowany do montażu na satelitarnych platformach klasy mikro. Jest to kategoria satelitów o wadze od ok. 10 do nawet 150 kg.

New Space, czyli kosmiczne testowanie ‘bojem’

Spółka ICEYE działa w tzw. nurcie New Space, którego cechą jest dążenie do komercyjnego wykorzystywania ogromnego potencjału technologii kosmicznych przy zachowaniu organizacyjnej zwinności i reżimu kosztowego charakterystycznego dla sektora start-up. Znaczenie tego nurtu wzrasta wraz z postępującą miniaturyzacją elektroniki i upowszechnieniem platform satelitarnych działających w konstelacjach.

Prezes Creotech Instruments zwraca uwagę, że New Space oznacza wyjście poza wyśrubowane standardy bezpieczeństwa stosowane do tej pory w projektach satelitarnych prowadzonych przez największych światowych graczy.

- Znaczna redukcja kosztów przedsięwzięć kosmicznych jest możliwa, ale wiąże z akceptacją wyższego poziomu ryzyka. Bilans ekonomiczny jest jednak dodatni. Dzięki wielokrotnemu ograniczeniu budżetu projektu inwestorzy są w stanie zaakceptować fakt, że część satelitów nie będzie działała w sposób zadowalający. Stąd budowanie konstelacji ma nie tylko zapewnić lepszą dostępność usług (np. zobrazowania satelitarnego, jak w tym przypadku), ale również zagwarantować niezawodność całego systemu opartego na satelitach działających w konstelacji - tłumaczy Grzegorz Brona - Wybór spółki Creotech do projektu związany jest właśnie z optymalizacją kosztową projektu – z jednej strony bazując na projektach ESA jesteśmy w stanie kontrolować ryzyko, z drugiej działamy w sposób, który w języku specjalistów IT określany jest terminem Agile. Jako „zwinna” firma potrafimy redukujemy koszty i dostosowujemy się do potrzeb naszych klientów- dodaje.


Wyście poza ESA

Firma Creotech Instruments S.A. zdobyła niezbędne doświadczenie w zakresie montażu elementów na potrzeby misji kosmicznych współpracując z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) m.in. przy projekcie ExoMars2016 – aparatura wyprodukowana przez spółkę znajduje się w tej chwili na pokładzie orbitera TGO na orbicie Marsa.

- Dzięki współpracy z ESA udało nam się pozyskać unikalne kompetencje. Wybudowaliśmy, linię produkcyjną przeznaczoną do montażu elektroniki satelitarnej, która następnie przeszła wieloetapowy proces certyfikacji pod okiem ekspertów ESA. – mówi dr Grzegorz Brona, prezes Creotech Instruments S.A. - Teraz idziemy krok dalej. Nawiązujemy współpracę z kosmicznymi firmami, które działają poza projektami ESA. Istotnie poszerza to rynek, na którym działamy. Współpracę z ICEYE traktujemy jako priorytet, bo do takich projektów od dłuższego czasu się przygotowywaliśmy. Seryjna produkcja komponentów dla konstelacji mikrosatelitów to jeden z naszych głównych celów biznesowych – dodaje Brona.

W tym roku na orbitę trafi pierwszy satelita ICEYE, z instrumentem radarowym w znacznej części wyprodukowanym przez Creotech. Do połowy 2018 roku planowane są kolejne dwa satelity. Produkcja i wyniesienie na orbitę trzech instrumentów pozwoli na przetestowanie systemu ICEYE i jego zoptymalizowanie celem wdrożenia w następnych latach 20-30 satelitów działających w dużej konstelacji i dostarczających wysokiej jakości zobrazowań Ziemi.

- Jesteśmy dumni ze współpracy z ICEYE. Jednocześnie musimy zaznaczyć, że współpraca ta nie byłaby możliwa bez zaangażowania się Polski w działania ESA, dzięki której zdobyliśmy odpowiednie kompetencje. Jesteśmy świadkiem tego co było zapowiadane w momencie wstępowania Polski do ESA w 2012 roku – zdobyte know-how udaje się komercjalizować na rynku globalnym – podsumowuje dr Grzegorz Brona, prezes Creotech Instruments S.A.

Obejrzyj wideo

Centralny Port Lotniczy: gdzie powstanie?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Jaką decyzję podejmie w grudniu RPP?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu