W środę i czwartek nie polecisz z Modlina do... Co się należy za odwołalny lot? [aktualizacja 24 lipca]

AIP
SKYCOP
Znamy już kluczowe dni lipca, w które podróżowanie po Europie Ryanairem - największym europejskim przewoźnikiem lotniczym - będzie obarczone szczególnym ryzykiem. Ryanair odwołuje loty. Problem dotyka tysiące pasażerów. W opałach są pasażerowie, którzy planowali podróż z lub do Hiszpanii, Portugalii albo Belgii w dniach 25-26 lipca. Właśnie Ryanair ogłosił, że w środę i czwartek nie polecimy samolotami tej linii z Modlina do Hiszpanii i Belgii. Odwołanych jest 600 lotów. Następnym krajem z protestem pracowników Ryanaira będą Włochy!

Personel pokładowy wzywa Ryanair do przestrzegania krajowych przepisów prawa pracy, podczas gdy przewoźnik chce stosować się jedynie do przepisów irlandzkich.

Ci, którzy planowali podróż na 25 i 26 lipca, mają problemy, ponieważ do skutku nie dojdą setki lotów. W tym te z i do krajów, które są częstym wakacyjnym kierunkiem. Dlaczego loty Ryanaira są odwołane?
Pasażerowie, którzy mieli wykupione bilety na loty w dniach 25-26 lipca, które zostały odwołane, otrzymali SMS-owe powiadomienia.
Problem jest duży, bo dotyczy wielu tysięcy osób, przy czym w najgorszej sytuacji są ci, którzy planowali podróż do Belgii.
Do tego kraju bowiem odwołano niemal co trzeci lot.

Podróżni zostali już poinformowani przez Ryanair o odwołaniu lotów oraz możliwościach, jakie w związku z tym oferuje im firma.
To nie jedyne strajki planowane przez pracowników linii lotniczych i lotnisk.

Ryanair walczy z czasem. Niskokosztowa linia lotnicza niedawno uznała związki, teraz waha się nad zaakceptowaniem żądań pracowników.

Fiskus może uznać, że zarobkujesz zagranicą dla optymalizacji podatkowej i obłoży cię nowym podatkiem! Kliknij w ten tekst, a poznasz szczegóły!

W okresie świątecznym w ubiegłym roku personel Ryanair postawił ultimatum – linia lotnicza uzna związki zawodowe, albo pracownicy rozpoczną strajk 20 grudnia. Michael O'Leary nie mógł zignorować tej groźby. Już jesienią pasażerowie zostali postawieni przed faktem anulowania około 20 000 lotów.Oficjalnym powodem anulacji rejsów były błędy związane z planowaniem grafików pracy. Kolejna strata wywołana akcją protestacyjną na wielką skalę, tym razem w jednym z najbardziej lukratywnych okresów, byłaby poważnym zagrożeniem biznesowym.

Po raz pierwszy od momentu powstania Ryanair uznał związki zawodowe. Nadal jednak ma trudności z uznaniem ich autorytetu. 24 kwietnia przedstawiciele związków zawodowych z Hiszpanii, Portugalii, Belgii i Włoch spotkali się, aby przedyskutować niezadowolenie z długoterminowej polityki zatrudnienia w Ryanair. Pracownicy Ryanaira są zatrudnieni na podstawie niestandardowych umów, zgodnych z ustawodawstwem Irlandii.

Odwołany lub opóźniony lot? Co ci się należy?

– Tylko od 1 stycznia br. aż 1 310 lotów zostało zakłóconych z winy przewoźnika. Ta liczba z roku na rok rośnie. Głównie ze względu na to, że linie lotnicze rozwijają swoją działalność – wykonują coraz więcej kursów, otwierają nowe połączenia. Rosnący ruch na niebie to nie zawsze same plusy – czasem skutkuje niemiłymi dla pasażerów opóźnieniami. Dlatego warto wiedzieć, jakie przysługują nam prawa, by w uzasadnionym przypadku wnioskować o odszkodowanie lub o należny posiłek czy nocleg – mówi Natalia Gębska, Country Manager w AirHelp.

Pieniądze albo opieka

Jeśli opóźnienie lotu wynosi 3 godziny lub więcej i nastąpiło na skutek czynników, na które przewoźnik ma wpływ (np. awaria lub spóźnienie samolotu, brak zastępstwa w przypadku choroby pilota) mamy prawo do odszkodowania, wynoszącego od 250 do nawet 600 euro (w zależności od długości podróży). Rekompensata pieniężna należy nam się także w przypadku tzw. overbookingu, czyli odmowy wejścia na pokładu.

Czasem zdarza się jednak, że opóźnienie lotu wynika z przyczyn losowych, niezależnych od przewoźnika, takich jak mgła, burza czy nagły strajk załogi lotniska. Wówczas nie przysługuje nam wprawdzie rekompensata pieniężna, ale warto upomnieć się o należny nam posiłek, dostęp do telefonu oraz nocleg czy transport – jeśli jest to konieczne.

Sezon urlopowy w pełni. Wykorzystaj swój urlop do ostatniego dnia. Nowe zasady korzystania z urlopów przewidują bowiem, że urlop niewykorzystany w terminie przepada. Kliknij w ten tekst a dowiesz się szczegółów!

Zgodnie z prawem międzynarodowym Ryanair nie może jednak obejmować wszystkich pracowników irlandzką jurysdykcją. Portugalski minister pracy, Jose Vieira da Silva wyjaśnił, że chociaż większość umów z portugalskimi załogami została podpisana na mocy prawa irlandzkiego, to Traktat Rzymski gwarantuje zastosowanie praw pracowniczych na mocy prawa miejscowego.
Wiosną tego roku portugalski związek pilotów SNPVAC jako pierwszy zaprotestował przeciwko międzynarodowemu zastosowaniu irlandzkiej jurysdykcji, która ignoruje prawa rodzicielskie i zwolnienia lekarskie. SNPVAC zgłosił również sprzeciw wobec frustrujących procesów dyscyplinarnych stosowanych przez menedżerów w związku z nieosiągnięciem celów sprzedaży na pokładzie samolotu. Inne bolączki zgłaszane przez pracowników, to kosztowne szkolenia, 12-godzinne zmiany od 5 rano, niewystarczający odpoczynek pomiędzy dniami pracy i brak wyżywienia dla załóg.

Pięć związków zawodowych domaga się od linii lotniczych zatrudniania pracowników zgodnie z ustawodawstwem krajowym każdego z krajów, w których przewoźnik prowadzi działalność. Ryanair może odrzucić żądania, ale będzie się to wiązało z akcją protestacyjną na poziomie międzynarodowym i masowym odwoływaniem wakacyjnych lotów. Ewentualny strajk w samej Hiszpanii zakłóciłby podróże około 115 tys. Pasażerów.

Chcesz kupować tanio? Chińskie sklepy internetowe mają bezkonkurencyjną ofertę, z której Polacy korzystają masowo - w takim tempie, że Poczta Polska ledwie nadąża z usługami kurierskimi. Kliknij w ten tekst, a dowiesz się więcej!

„Bycie tanim przewoźnikiem nie powinno oznaczać oszczędności na świadczeniach pracowniczych. Pracownicy pracujący dla Ryanair zarządzają codziennie ogromną częścią ruchu pasażerskiego w Europie. Jako obywatele najbogatszej społeczności gospodarczej na świecie jesteśmy dumni z wysokich standardów moralnych i wspieramy uczciwe praktyki zatrudnienia. Mamy nadzieję, że Ryanair podejmie działania w celu poprawy warunków zatrudnienia” – komentuje Marius Stonkus, prezes zajmującej się odszkodowaniami lotniczymi firmy Skycop.

„Teraz załogi Ryanair wreszcie doszły do głosu. Reprezentowane przez związki zawodowe walczą o podstawowe prawa pracownicze: godziwe warunki pracy i płace, równowagę między życiem zawodowym i prywatnym, prawo do właściwych okresów odpoczynku, a także przejrzyste perspektywy kariery. Warunki te nie powinny być traktowane jako przywileje, ale jako wymóg bezpiecznego lotu, który może być realizowany tylko przez zadowoloną i wypoczętą załogę kabinową. Pan O'Leary powinien zastanowić się, kto jest największą wartością jego firmy” – dodaje Marius Stonkus.

"Ryanair w pełni przestrzega wszystkich unijnych przepisów prawa pracy, a twierdzenie o "kosztownych szkoleniach, 12-godzinnych zmianach od 5 rano i niewystarczającym czasie na odpoczynek między dniami pracy" jest całkowicie fałszywe. Jako największa linia lotnicza w Europie, Ryanair oferuje doskonałe warunki pracy, a personel pokładowy korzysta z dogodnych grafików pracy (5 dni pracy, 3 dni wolnego) oraz fantastycznych możliwości rozwoju. Ryanair kontynuuje szybki rozwój, zapewnia bezpieczeństwo pracy, a członkowie załóg pokładowych mogą liczyć na zarobki do €40.000 rocznie latając nowymi samolotami" - Agencję Informacyjną Polska Press w imieniu Przewoźnika poinformowała Olga Pawlonka - Sales and Marketing Manager CEE & Balkans.

Źródło: SKYCOP

Kliknij w ten tekst i polub nas na Facebooku! Będziesz wtedy na bieżąco z aktualnymi i ważnymi informacjami z zakresu prawa, biznesu i finansów. Naprawdę warto!

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu