300 złotych dla ucznia. Czas złożyć niosek, by szybko dostać pieniądze. Kiedy i gdzie?

Zbigniew Biskupski AIP
Mariusz Kapała / Polska Press
Od 1 lipca można złożyć wniosek o 300 złotych n a ucznia. Przez lipiec tylko drogą elektroniczną. Ale to oznacza, że o dowolnej godzinie i z dowolnego miejsca Polski i na świecie. Trzeba wiedzieć, że kto złoży wniosek w wakacje, ten pieniądze dostanie we wrześniu. Kto później - będzie czekał nawet do listopada.

Od środy 1 sierpnia można wnioski skłądać też w urzędzie lub wysyłać pocztą. Jednak ci, którzy zdecydowali się wysłać je drogą internetową są podwójnie wygrani. Choć pieniądze powinny do nich trafić do końca września - o ile tylko wniosek jest złozony w wakacje - to jednak jest to termin obowiązkowy dla urzędów jako finalny. Mówiąc inaczej nie wyklucza wypłacenia pieniędzy wcześniej - ale jako dobra wola urzędu.
Wiele z nich jednak tak własnie robi. Na przykład mieszkańcy woj. śląskiego, którzy złożyli wnioski o 300 zł na ucznia przez internet w lipcu, dostali pieniądze także w lipcu.

Polskie rodziny oprócz pieniędzy z programu Rodzina 500 plus dostaną wkrótce po 300 złotych na każde uczące się dziecko. 300 złotych – tyle wynosi świadczenie „Dobry Start” dla każdego uczącego się dziecka. Rząd ustanowił program, na podstawie, którego rodziny otrzymają raz w roku 300 zł na każde dziecko uczące się w szkole – bez względu na dochody. Trwa kampania informacyjna. W tym tygodniu ministrowie spotykają się z zainteresowanymi w regionach. uruchomione zostały także infolinie telefoniczne. Ważne, by wniosek złożyć w wakacje, bo W przypadku wniosków złożonych w lipcu i sierpniu, rodziny wyprawkę otrzymają nie później niż 30 września. W przypadku wniosków złożonych w kolejnych miesiącach gminy będą miały maksymalnie 2 miesiące od dnia złożenia wniosku na jego rozpatrzenie i wypłatę świadczenia.

- „Zależy nam na tym, aby informacja o świadczeniu dobry start, będącym nowym instrumentem wsparcia polskich rodzin, trafiła do wszystkich zainteresowanych, tak aby każdy uprawniony do świadczenia dobry start mógł skorzystać z tej formy pomocy” – mówi Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Informacje na temat programu „Dobry Start” będą udostępniane i aktualizowane cyklicznie w mediach społecznościowych, takich jak: Facebook, Twitter, Instagram, Youtube. Promocji programu służyć będą również spotkania z dziennikarzami oraz przekazywane im materiały i informatory.

PILNE! Nie korzystasz z Internetu i składasz wniosek o 300 zł na ucznia bezpośrednio w urzędzie? Kliknij w ten tekst, a dowiesz się wszystkiego: jak to zrobić, gdzie - wykaz z adresami wszystkich urzędów w całej Polsce przyjmujących wnioski, kiedy, a nawet wydrukujesz wniosek do wypełnienia!

Przez pierwsze trzy tygodnie lipca złożono ponad 1,1 mln wniosków o 500 plus i 300 złotych: najwięcej na Mazowszu (171,5 tys.), na Śląsku (168,5 tys.), w Wielkopolsce (100,9 tys.) oraz Małopolsce (93,4 tys.).

O świadczenie300 złotych na ucznia złożono 847,9 tys. wniosków. Najwięcej na Śląsku (134,7 tys.), na Mazowszu (129 tys.), w Wielkopolsce (75,1 tys.) oraz Małopolsce (69,5 tys.).

Program „Dobry Start” ruszył 1 lipca w całej Polsce. W lipcu wnioski składamy tylko online przez portal Ministerstwa Rodziny empatia.mrpips.gov.pl oraz bankowość elektroniczną - przypomina Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. I dodaje:

Wniosek o świadczenia drogą tradycyjną będzie można złożyć od 1 sierpnia. Od tej daty rodzice mogą także wysyłać wypełnione wnioski pocztą.

Zapowiedź szokująco wysokich podwyżek cen gazu to tylko początek. Po wakacjach czekają nas podwyżki energii elektrycznej, dalszy wzrost cen paliw, ale przede wszystkim drożyzna cen żywności - od chleba po mięso. Ile, dlaczego, co jeszcze? Odpowiedź na te pytania poznasz, klikając po prostu w ten tekst!

Kiedy rodzina dostanie wsparcie? Im wcześniej rodzina złoży wniosek, tym szybciej trafi do niej świadczenie dobry start. Złożenie wniosku w lipcu lub sierpniu gwarantuje wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września. Jeżeli złożymy wniosek później wówczas samorząd ma 2 miesiące na rozpatrzenie wniosku.

Nie przegap terminu! Jeśli chcesz otrzymać wsparcie, wniosek należy złożyć najpóźniej do 30 listopada. W przeciwnym razie prawo do świadczenia dobry start przepadnie.

Fiskus może uznać, że zarobkujesz zagranicą dla optymalizacji podatkowej i obłoży cię nowym podatkiem! Kliknij w ten tekst, a poznasz szczegóły!

Szybki wniosek

Dlaczego już teraz warto pomyśleć o wniosku o 300 złotych na ucznia? Dla odpowiedzi na to pytanie kluczowe znaczenie ma okoliczność, iż wnioski drogą elektroniczną można składać już od 1 lipca, a tradycyjną – osobiście w punktach wyznaczonych przez urzędy, od 1 sierpnia czyli w samym środku wakacji. Jak pokazała to akcja ubiegłorocznego odnawiania wniosków o 500 plus, tworzą się wówczas gigantyczne kolejki.

Dlatego lepiej złożyć wniosek drogą elektroniczną. 1 lipca albo nawet kilka dni później, z domu lub z wakacji. By jednak to było możliwe, trzeba mieć tzw. profil zaufany. W prosty sposób można go załatwić poprzez bankowość elektroniczną – taką możliwość oferują swoim klientom największe banki w Polsce. Niewykluczone, że niektóre z nich wkrótce zaoferują możliwość nie tylko założenia profilu zaufanego, ale i składania wniosku o 300 zł na ucznia, bezpośrednio ze swojej strony bankowości elektronicznej.
Warto więc w banku lub e-urzędzie załatwić taki profil zaufany (kto go jeszcze nie ma, bo to takie samo narzędzie, które umożliwia składanie PIT przez internet lub wniosku o wydanie dowodu osobistego) i spokojnie wyjechać na wakacje, by z dowolnego miejsca w kraju lub na świecie już 1 lipca) zapewnić sobie dzięki złożonemu wnioskowi 300 zł na uczące się dziecko w ramach programu „Dobry Start”.

Do banków, które umożliwiają założenie profilu zaufanego, należą m.in. te najpopularniejsze: ING Bank Śląski, PKO BP, Pekao SA, Millennium, Bank Zachodni WBK. Ale także inne. Na stronie internetowej banku, w którym masz swoje konto osobiste łatwo sprawdzisz, czy dostępna jest w nim taka funkcjonalność!

Kliknij w ten tekst i polub nas na Facebooku! Będziesz wtedy na bieżąco z aktualnymi i ważnymi informacjami dotyczącymi budżetu domowego. Naprawdę warto!

Kto dostanie 300 złotych

Świadczenie "Dobry Start" przysługuje raz w roku na rozpoczynające rok szkolny dzieci do ukończenia 20 roku życia. Dzieci niepełnosprawne uczące się w szkole otrzymają je do ukończenia przez nie 24 roku życia. Co ważne, rodzina będzie mogła liczyć na wsparcie niezależnie od posiadanego dochodu.

Jak dostać 300 złotych dla ucznia na "Dobry Start"?

Aby otrzymać wsparcie, należy złożyć wniosek. Może to zrobić mama lub tata dziecka, opiekun prawny lub opiekun faktyczny dziecka, a w przypadku dzieci przebywających w pieczy zastępczej – rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej.

Gdzie złożyć wniosek o 300 złotych dla ucznia

Wnioski o świadczenie będą przyjmowane i realizowane przez te same instytucje , które realizują obecnie świadczenie wychowawcze w ramach programu „Rodzina 500+”.

Ważne! Wniosek o 300 złotych dla ucznia należy złożyć do 30 listopada.

Chodzi tu o urząd miasta/gminy, ośrodek pomocy społecznej lub inną jednostkę organizacyjną (np. centrum świadczeń) właściwą dla miejsca zamieszkania rodzica ubiegającego się o wyprawkę na dziecko (w przypadku powiatów świadczenia będą realizowane przez powiatowe centra pomocy rodzinie). Warto zauważyć, że gmina będzie wykorzystywać rozwiązania organizacyjne i teleinformatyczne, którymi posługuje się przy realizacji świadczenia wychowawczego 500+.

Kiedy złożyć wniosek?

Wniosek – podobnie jak wnioski o świadczenie wychowawcze z programu „Rodzina 500+” – będzie można składać już od 1 lipca online przez stronę Ministerstwa Rodziny empatia.mrpips.gov.pl oraz przez bankowość elektroniczną, a od 1 sierpnia droga tradycyjną (papierową).

Nie wiesz co zrobić z oszczędnościamy, by BEZPIECZNIE na siebie zarabiały? Niezwykła oferta rządu. Skorzystaj szybko, bo oferta trwa krótko. Kliknij w ten tekst, a dowiesz się wszystkiego!

Uproszczona procedura. W celu usprawnienia i przyspieszenia procesu przyznawania wyprawki szkolnej zrezygnowano z konieczności wydania i doręczenia decyzji administracyjnej – będą one wydawane jedynie w przypadku odmowy przyznania świadczenia, a także w sprawach nienależnie pobranych świadczeń.

Kiedy rodzina otrzyma pieniądze z programu "Dobry Start"

W przypadku wniosków złożonych w lipcu i sierpniu, rodziny wyprawkę otrzymają nie później niż 30 września. W przypadku wniosków złożonych w kolejnych miesiącach gminy będą miały maksymalnie 2 miesiące od dnia złożenia wniosku na jego rozpatrzenie i wypłatę świadczenia.

Ważne! Złożenie wniosku o świadczenie "Dobry Start" w lipcu i sierpniu to gwarancja wypłaty świadczenia nie później niż do 30 września.

Wyprawka szkolna w liczbach

Wyprawka szkolna trafi do 4 mln 600 tys. dzieci, wychowujących się w ok. 3 mln 400 tys. rodzin. Koszt realizacji świadczenia szacuje się na ok. 1,4 mld zł rocznie.
Świadczenie "Dobry Start" jest zwolnione od podatku. Nie podlega egzekucji ani wliczeniu do dochodu przy ustalaniu prawa do świadczeń z innych systemów wsparcia.
Świadczenie nie przysługuje na dzieci uczęszczające do przedszkola oraz dzieci realizujące roczne przygotowania przedszkolne w tzw. zerówce w przedszkolu lub szkole.

W regionach ruszyły wojewódzkie infolinie dla rodzin i samorządów dotyczące świadczenia dobry start.

We wszystkich województwach uruchomiono specjalne numery kontaktowe, za pośrednictwem których można uzyskać informacje dotyczące świadczenia dobry start. Mogą z nich skorzystać rodzice i opiekunowie zainteresowani świadczeniem, ale także pracownicy samorządów. Opłata za połączenie jest zgodna z taryfą operatora. Wykaz numerów telefonów w urzędach wojewódzkich znajduje się poniżej:

Kontakt z infolinią pozwala na zapoznanie się z zasadami programu „Dobry Start”. Dzwoniąc na infolinię, można uzyskać informacje na temat tego, kto może otrzymać świadczenie dobry start, gdzie i kiedy złożyć wniosek o wsparcie i w jakim terminie zostanie ono przyznane itp.

dolnośląskie

71 34 06 458

kujawsko-pomorskie

800 200 660

lubelskie

81 74 24 240

lubuskie

95 71 15 500

łódzkie

42 66 42 000, 42 66 42 034

małopolskie

12 39 21 280

mazowieckie

22 69 57 122

opolskie

77 45 24 300

podkarpackie

17 86 71 314, 17 86 71 332

podlaskie

800 160 121

pomorskie

58 30 77 457 przeznaczona dla osób korzystających ze świadczenia w ramach pieczy zastępczej (powiaty)

58 30 77 456 przeznaczona dla osób uprawnionych do świadczenia wypłacanego przez gminę.

śląskie

32 60 63 003

świętokrzyskie

41 34 21 717

warmińsko-mazurskie

55 23 74 584

55 23 74 535

wielkopolskie

61 67 06 652

zachodniopomorskie

91 43 03 013

Świadcznie „Dobry Start” jest kolejnym komponentem kompleksowej i długofalowej prowadzonej przez rząd polityki rodzinnej. To 300 złotych jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny. Co ważne, rodziny otrzymają świadczenie bez względu na dochód. Program obejmuje dzieci wychowujące się zarówno w rodzinach, jak i te przebywające w pieczy zastępczej, w tym wychowankowie placówek opiekuńczo - wychowawczych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Komentarze 32

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Adrianna
Sprawdzanie dochodu przy tak powszechnym systemie kosztowałoby więcej. Dobra decyzja.
G
Gość dnia
"...bez względu na wysokość dochodów..."
Kogoś naprawdę ostro jeb*e w łeb! A chorym, niepełnosprawnym z orzeczonym najcięższym! stopniem niepełnosprawności limity dla nieodzownego opiekuna, by mógł za codzienną,nierzadko ciężką opiekę otrzymywać miesięcznie 520 zł LIMITY W WYSOKOŚCI 764 ZŁ NA OSOBĘ! Kogoś niebywale w łeb je**ie! Czy Bóg tak lubi?
77d
Co raz w roku a co miesiąc to nie łaska
g
gosc
do roboty a nie tylko brac ,500 teraz 300 i jeszcze mało a kto na to pracuje
g
gosc
dawno ,podreczniki maja z darmo,dostaja a potem oddaja.wszystko tylko daj ,daj,niech lepiej zaczną lepiej płacić za nasza pracę,w ten sposób to tylko nierobów się hoduje,jak moje dzieci były małe to nawet rodzinnego nie było i się wychowały a teraz się hoduje a nie wychowuje
M
Maciej
Nie rozumiem ... Dlaczego chcą nam oddać zabrane nam pieniądze ? I to w mniejszej ilości , zamiast tego , mogliby mniej zabrać...
Ś
Środa

Alleluja ! i do przodu ! 

c
czarna pantera

Cos sie zmienia na lepsze w Polsce, to dobrze.  :) 
...wreszcie mamy dobra zmiane, brawo Prawo i Sprawiedliwosc !
Brawo Pan Prezydent Polski i Pan Premier, brawo ministrowie !
Dosc oszukiwania Polakow, czas na zmiany na lepsze...i tak tez sie dzieje.  :) 
Nie w smak to zwolennikom PO i innym lewicowcom.

Polska rosnie w sile ! Alleluja !  :D

G
Gość
W dniu 11.06.2018 o 15:43, Stefan napisał:

Czy to po raz kolejny nie zrodzi patologii?! Pieniądze powinna dostać każda szkoła i kupić za to zeszyty, ćwiczenia, kredki, długopisy itd....Pracuje w ośrodku w którym dzieci w połowie września i tak nie będą miały długopisów bo matka za te 300 zł kupi jeden długopis, najtańsze kredki i o jednym zeszycie.... a resztę przepije. ...

 

Już widzę te wyniki przetargów ogłaszanych przez szkołę i tą drożyznę "najtańszych" wybrańców.

M
Matka Polka
W dniu 11.06.2018 o 15:43, Stefan napisał:

Czy to po raz kolejny nie zrodzi patologii?! Pieniądze powinna dostać każda szkoła i kupić za to zeszyty, ćwiczenia, kredki, długopisy itd....Pracuje w ośrodku w którym dzieci w połowie września i tak nie będą miały długopisów bo matka za te 300 zł kupi jeden długopis, najtańsze kredki i o jednym zeszycie.... a resztę przepije. ...

Stefan nie pij tyle. To że twoja stara chleje i cię zdradza, nie oznacza że tak jest w każdej rodzinie. 

n
nauczycielka

GŁOSUJCIE NA PIS !!!!!!!!
PO TO PATOLOGIA !

n
nauczyciel

PIS TO PRZECIEŻ PATOLOGIA!!!!!!!!

S
Stefan
Czy to po raz kolejny nie zrodzi patologii?! Pieniądze powinna dostać każda szkoła i kupić za to zeszyty, ćwiczenia, kredki, długopisy itd....
Pracuje w ośrodku w którym dzieci w połowie września i tak nie będą miały długopisów bo matka za te 300 zł kupi jeden długopis, najtańsze kredki i o jednym zeszycie.... a resztę przepije. ...
M
Monika
Czy jak rodzic pobiera świadczenie za granicą to te 300zł nie będzie się należeć?
M
Miki
A książki do przedszkola to koszt 180zł dla 1 dziecka.....
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu