Zobacz wideo: Rok 2023 w Bydgoszczy ogłoszony został rokiem Andrzeja Szwalbego

W ostatnim czasie doradcy emerytalni w ZUS w Kujawsko-Pomorskiem przeżywają oblężenie. Mieszkańcy regionu najczęściej pytają, w jakim miesiącu najkorzystniej przejść na emeryturę, czy luty to dobry miesiąc czy lepiej poczekać z decyzją do lipca. Proszą także o wyliczenie w kalkulatorze emerytalnym kwoty przyszłej emerytury w różnych wariantach w zależności od momentu, w którym chcą na nią przejść.
- Pamiętajmy, że wybór momentu zakończenia pracy zawodowej należy wyłącznie do nas. Warto jednak wiedzieć, że na wysokość naszej emerytury może mieć wpływ miesiąc, w którym składamy wniosek. Jeśli zdecydujemy się zakończyć naszą aktywność zawodową i planujemy przejść na emeryturę od lutego 2023 roku, to warto rozwiązać umowę najpóźniej 27 lutego i do 28 lutego złożyć wniosek o emeryturę wraz ze świadectwem pracy. Wówczas otrzymamy za ten miesiąc pensję i całą emeryturę, a co ważne nasza emerytura będzie podlegać już waloryzacji w marcu - mówi Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
Załapią się już na trzynastkę
Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich, podaje kolejny argument za tym, by właśnie w lutym br. przejść na emeryturę.
- Do końca marca będą obowiązywały korzystniejsze tablice trwania życia, w oparciu o które ustalana jest wysokość przyznawanych emerytur. Jest to pośredni efekt dużej liczby nadmiarowych zgonów w okresie pandemii, które spowodowały obniżenie nawet o dwa lata oczekiwanej długości życia. Osoby, które nabyły uprawnienia emerytalne między kwietniem 2022 roku a marcem 2023 roku będą mogły skorzystać z obecnych, korzystnych tablic trwania życia - mówi Łukasz Kozłowski.
Poza tym senior nie straci trzynastej emerytury, która jest wypłacana w kwietniu oraz czternastki wypłacanej jesienią.
Doradca emerytalny rozwieje wątpliwości
Przed podjęciem decyzji w sprawie wyboru miesiąca przejścia na emeryturę, warto udać się do doradcy emerytalnego. Z usług doradcy można także skorzystać w trakcie e-wizyty, czyli wideorozmowy z pracownikiem ZUS.
Pracując dłużej możemy liczyć na wyższe świadczenie. Wynika to z opłacenia dodatkowych składek, ich waloryzacji oraz mniejszej liczby miesięcy życia na emeryturze przyjętej do obliczeń. Przekonała się o tym emerytka z naszego województwa, która na emeryturę przeszła w wieku 81 lat i 6-miesięcy, mając ponad 61 lat stażu pracy. Dziś otrzymuje najwyższą kobiecą emeryturę w Polsce, która wynosi 26,8 tys. zł.
Wysokie świadczenie dostaje także mieszkaniec Kujawsko-Pomorskiego, który w swoim życiu przepracował ponad 45 lat, a na emeryturę przeszedł 13 lat później niż powszechny wiek emerytalny, czyli w wieku 78 lat. Dziś otrzymuje co miesiąc ponad 17 tys. zł.
Krystyna Michałek mówi wprost: - Choć jest bardzo wiele różnych czynników mających wpływ na wybranie optymalnego momentu przejścia na emeryturę, to i tak nie można być pewnym, czy wybrało się najlepszy. Nie wiemy, jaka będzie wysokość kolejnej waloryzacji składek, jaka będzie kolejna waloryzacja emerytur, a także jakie będą kolejne tablice średniego dalszego trwania życia.
Jak dodaje, pewne jest natomiast to, że ZUS wyliczając emeryturę, zawsze sprawdza, które tablice dla ubezpieczonego są korzystniejsze. Czy te, które obowiązywały w czasie ukończenia przez niego wieku emerytalnego czy te, które obowiązują w czasie złożenia wniosku o emeryturę albo wniosku o podjęcie emerytury.
Nie przegap
Dla nich korzystniejszy będzie lipiec
Osoby, które ukończą wiek emerytalny po 28 lutego 2023 roku, nie skorzystają już z marcowej waloryzacji. W ich przypadku korzystnym miesiącem na przejście na emeryturę będzie lipiec. Związane jest to z waloryzacją roczną i kwartalną.