W tym tygodniu benzyna ma tanieć. To koniec wzrostu cen paliw?

Zbigniew Biskupski AIP
Andrzej Zgiet/Polska Press
Paliwa drożeją i drożeją a końca podwyżek nie widać. Zaczynający się 18 września nowy tydzień powinien jednak przerwać ten trend. W ocenie analityków BM Reflex specjalizującego się w analizie cen paliw, w ciągu najbliższych dni w wielu stacjach w Polsce powinna potanieć benzyna. Taką prognozę opierają na tym, iż od dwóch tygodni to paliwo tanieje w hurcie. Jednak w dłuższej perspektywie prognozy nie są już optymistyczne.

Na rynkach światowych ceny ropy naftowej od wielu miesięcy idą w górę, w efekcie mamy narastającą drożyznę na naszych stacjach paliw. Przed wakacjami doszło do tego znaczne osłabienie polskiej waluty względem amerykańskiego dolara. Światowe ceny baryłki ropy oraz kurs dolara - oprócz ewentualnych zmian w akcyzie - to dwa kluczowe czynniki decydujące o tym, ile płacimy za benzynę czy olej napędowy tankując samochody.

Przy czym dostawcy i nabywcy ropy zawierają transakcje z pewnym wyprzedzeniem dlatego dla aktualnego stanu cen w detalu ma większe znaczenie co działo się kilka miesięcy wcześniej niż stan obecny.

Mimo więc znacznego osłabienia kursu USD w ostatnim czasie, w ubiegłym tygodniu paliwa w Polsce dalej drożały. Jak wyliczono w BM Reflex, średnio o 4-5 groszy na litrze. Zaczynający się tydzień ma jednak trend odwrócić i w wielu stacjach o kilka groszy potanieć powinna benzyna.

Niestety, w odniesieniu do cen oleju napędowego oraz LPG Urszula Cieślak z BM Reflex prognozuje dalszy wzrost cen. Jej zdaniem w ciągu najbliższych siedmiu dni te dwa rodzaje paliw podrożeją średnio o 3-4 grosze na litrze.

W rozpoczynający się tydzień według wyliczeń BM Reflex startujemy z następującymi (średnio dla całego kraju za 1 litr) cenami paliw: benzyna bezołowiowa 95 - 4,62 zł, benzyna bezołowiowa 98 - 4,92 zł, olej napędowy - 4,37 zł, autogaz - 2,13 zł.

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy, a więc w odniesieniu do cen, które obowiązywały w połowie września 2016 roku, paliwa podrożały już dość istotnie. Najbardziej autogaz - 25 groszy na litrze, najmniej olej napędowy - 11 groszy. Natomiast benzyna 95 o 18 groszy, a ta o większej liczbie oktanowej - o 16 groszy.

A czego spodziewają się analitycy w dłuższej perspektywie? Wiadomości nie są zbyt dobre, przynajmniej z giełd surowcowych. Cena baryłki ropy ma nadal iść w górę, głównie za sprawą rosnącego popytu na ten surowiec, w miarę jak rozkręcają się gospodarki wielu krajów, w tym z Unii Europejskiej, w której przez ostatnich kilkanaście miesięcy był gospodarczy zastój. Tylko w minionym tygodniu ceny baryłki ropy wzrosły o 3 proc., do poziomu 55 dolarów za baryłkę. na dodatek wskutek huraganu Harvey spadły zapasy tego surowca.
Jedynej nadziei kierowcy więc upatrywać muszą w sile złotego, zwłaszcza w relacjach z USD. Tu prognozy są dobre; najwięksi optymiści wieszczą nawet spadek siły dolara poniżej progu 3 złotych. Jest więc mimo wszystko szansa, że za kolejne dwanaście miesięcy paliwa wrócą przynajmniej do poziomów z 2016 roku.

Może zaciekawią Cię te artykuły? Kliknij

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu