Wakacje kredytowe mogą zostać wydłużone. Rząd pracuje nad nowym rozwiązaniem dla około miliona osób

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Wakacjami kredytowymi objęto już ponad 1,05 mln kredytów
Wakacjami kredytowymi objęto już ponad 1,05 mln kredytów OleksandrPidvalnyi / PixaBay
Według nieoficjalnych doniesień portalu money.pl wakacje kredytowe mogą być wydłużone do końca 2024 roku. Obecnie pomysł omawiany jest w kancelarii premiera, a ostateczna decyzja zapadnie w połowie roku. Do sprawy odniósł się już rzecznik rządu Piotr Muller.

Spis treści

Portal money.pl przekazał, że kancelaria premiera Mateusza Morawieckiego rozważa wydłużenie o rok wakacji kredytowych. Rządowi informatorzy podkreślają, że nie zapadła jeszcze kluczowa decyzja ws. przyszłości tego programu. Do sprawy odniósł się także rzecznik rządu Piotr Muller, podkreślając, że na przyszłość programu będzie miała wpływ wysokość stóp procentowych.

Na ten rok rozwiązania są przyjęte. Zobaczymy, jak będą kształtowały się stopy procentowe. Jeśli stopy spadną w dół, to nie będzie potrzebne przedłużenie - wyjaśnił Piotr Muller.

Jak dodaje, istotne są też inne czynniki takie jak możliwości budżetowe czy sytuacja makroekonomiczna, dlatego też decyzja w tej sprawie nie zapadnie w najbliższym czasie.

Zdaniem ekonomistów do obniżek stóp procentowych najwcześniej dojdzie w ostatnim kwartale bieżącego roku. Jeśli jednak decyzja ws. wydłużenia programu nie zostanie podjęta, wakacje kredytowe zakończą się po 31 grudnia 2023 roku.

Czym są wakacje kredytowe?

Wakacje kredytowe to wprowadzone przez rząd rozwiązanie skierowane do kredytobiorców hipotecznych, których finanse ucierpiały z powodu podwyżek stóp procentowych. Dzięki wakacjom mogą oni wstrzymać spłatę rat na osiem miesięcy - cztery w 2022 r. i drugie tyle w 2023 r.

Program obejmuje osoby, które zaciągnęły kredyt hipoteczny w polskiej walucie przed 1 lipca 2022 roku w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Wstrzymanie spłaty nie przysługuje zatem inwestorom, którzy handlują nieruchomościami.

Zawieszenie spłaty kredytu przysługuje w okresach:

  • 1 sierpnia 2022 r. - 30 września 2022 r. - dwa miesiące,
  • 1 października 2022 r. - 31 grudnia 2022 r. - dwa miesiące,
  • od 1 stycznia do 31 grudnia 2023 r. - miesiąc na każdy kwartał.

„Zamrożone” raty zostaną automatycznie przeniesione na koniec danego okresu kredytowania. Co istotne, banki nie będą raportowały tego jako opóźnienie w spłatach. Korzystanie z programu nie wpływa też na wartość oceny punktowej BIK.

Jak skorzystać z wakacji kredytowych?

Jeśli chcemy skorzystać z wakacji, wystarczy dostarczyć do banku wniosek o wstrzymanie spłaty w formie elektronicznej lub papierowej. W dokumencie powinny znaleźć się następujące informacje:

  • dane kredytobiorcy (imię i nazwisko),
  • dane banku,
  • wskazanie okresów wstrzymania spłaty kredytu,
  • oświadczenie, że złożony wniosek dotyczy mieszkania kupionego w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych.

Banki mogą też oferować inne programy umożliwiające zawieszenie spłaty kredytu np. na mniej korzystnych warunkach. Warto zatem upewnić się, czy korzystamy z ustawowego rozwiązania.

Polacy chętnie korzystają z wakacji kredytowych

Wakacje kredytowe zostały wprowadzone, by pomóc kredytobiorcom po podwyżkach stóp procentowych. Obecnie są one na poziomie najwyższym od 20 lat, co sprawia, że wysokość rat drastycznie wzrosła. Na zmianach najbardziej ucierpiały osoby, które zaciągnęły hipoteki w okresie ostatnich czterech lat, gdy stopy procentowe były wyjątkowo niskie.

Do tej pory wakacjami kredytowymi objęto już ponad 1,05 mln kredytów o łącznej wysokości 262,5 mld złotych. To 54 proc. wszystkich kredytów hipotecznych w Polsce oraz 68 proc. ich całkowitej wartości.

Według wyliczeń banków koszt wakacji kredytowych to ponad 18 mld złotych przy założeniu, że będą trwały dwa lata. Na ostateczną decyzję ws. przedłużenia programu poczekamy co najmniej do czerwca.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu