Spis treści
Związki zawodowe proponują waloryzacje emerytur i rent nie tylko na podstawie inflacji
Aby podwyżki nie były zbyt niskie, rząd może zdecydować się na zmianę sposobu obliczania waloryzacji emerytury. Konkretne propozycje mają już NSZZ „Solidarność” oraz OPZZ.
Zarówno „Solidarność”, jak i OPZZ, chcą uzależnienia waloryzacji rent i emerytur nie tylko od inflacji, ale także od realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia za pracę.
- Wskaźnik waloryzacji emerytur i rent powinien w 2024 r. wynosić nie mniej niż średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług w 2023 roku, o którym mowa w art. 89 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, zwiększony o co najmniej 50 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia za pracę w roku 2023 – czytamy w oficjalnym stanowisku OPZZ.
Organizacja proponuje także, aby w przypadku, gdy wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w ciągu pierwszych sześciu miesięcy roku, w którym jest przeprowadzana waloryzacja, przekroczy 5 proc., od 1 września nastąpiła druga, warunkowa waloryzacja rent i emerytur, której mechanizm określą nowo zaprojektowane przepisy.
- W poniedziałek 22 maja OPZZ skierowało do Podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów Piotra Patkowskiego Pismo, w którym przedłożyło propozycje ws. wzrostu: wynagrodzeń w gospodarce narodowej, w tym państwowej sferze budżetowej, minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz rent i emerytur w 2024 rok – napisał związek zawodowy.
Waloryzacja emerytury. Tak jest aktualnie wyliczana
Aktualnie coroczna waloryzacja obliczana jest w oparciu o inflację i wzrost płac. Inflacja będzie spadać, co oznacza wolniejszy wzrost cen w sklepach. Tym samym emerytury i renty również będą rosnąć wolniej.
Dotychczas najwyższa inflacja była w lutym tego roku i wyniosła 18,4 proc. W marcu 2023 r. w sektorze przedsiębiorstw przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto wzrosło o 12,6 proc. w porównaniu do marca roku wcześniejszego. Przełożyło się to na rekordowy wzrost świadczeń w tym roku.
Od 1 marca 2023 r. świadczenia seniorów są wyższe o 14,8 proc. Waloryzacja emerytur 2023 była rekordowa z powodu tych dwóch czynników, które się nałożyły. Emeryci i renciści dostali już listownie informację, ile wyniosła ich podwyżka w tym roku.
Waloryzacja emerytur w roku 2024 i latach 2025-2026. Ile wyniesie?
Rząd prognozuje w Wieloletnim Planie Finansowym Państwa na lata 2023-2026, że waloryzacja emerytur w 2024 roku będzie oparta na wskaźniku 7,08 proc. (inflacja - 6,5 proc., realne wynagrodzenie w gospodarce zwiększy się o 2,9 proc.) W takiej sytuacji minimalna emerytura wzrosłaby o 191 zł.
W 2025 roku wskaźnik miałby być jeszcze niższy – 4,42 proc. (inflacja - 6,5 proc., realne wynagrodzenie w gospodarce - wzrost o 2,9 proc.) W 2026 roku wyniesie już tylko 3,64 proc.
Gdyby rząd przystał na propozycje „Solidarności” i OPZZ, podnosząc przelicznik realnego wzrostu wynagrodzeń do 50 proc., w takiej sytuacji waloryzacja wyniosłaby:
- w 2025 roku - 7,3 proc.,
- w 2026 roku - 5,2 proc.