Ważna decyzja w sprawie stóp procentowych. Raty kredytów wzrosną nawet dwukrotnie. Premier przedstawił plan pomocy kredytobiorcom

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wysoka inflacja w Polsce i słabość złotego przemawiają za zdecydowanym działaniem polskich władz monetarnych.
Wysoka inflacja w Polsce i słabość złotego przemawiają za zdecydowanym działaniem polskich władz monetarnych. Karolina Misztal/ Polska Press
Udostępnij:
Wysoka inflacja w Polsce i słabość złotego przemawiają za zdecydowanym działaniem polskich władz monetarnych. Eksperci prognozowali podwyżkę stóp procentowych o 100pb. Jednak Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe o 75 pkt bazowych. Najpierw FED podniósł stopy o 0,5 p.p., a następnie, po raz ósmy z rzędu dokonała tego Rada Polityki Pieniężnej. – Stopy wzrosły o 0,75 p.p., do 5,25 proc. Stopy rosną jednak wolniej niż inflacja, która w kwietniu wyniosła 12,4 proc, czyli o 1,4 p.p. więcej niż w marcu. Rekordowe są także straty posiadaczy bankowych lokat – komentuje ekspert. Premier Morawiecki przedstawił plan pomocy kredytobiorcom.

– Wprowadzone będą 4 miesiące wakacji kredytowych w tym roku i 4 miesiące w 2023 r. Łączny koszt to ok. 3 mld zł – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej. – Po drugie, będzie pomoc dla kredytobiorców w trudnej sytuacji finansowej. – Fundusz Wsparcia Kredytobiorców zwiększony zostanie do 2 mld zł, to jest pula do wykorzystania nawet w tym roku, a w kolejnym będzie ponownie pula 2 mld zł – tłumaczył.

Premier zapowiedział także, że od 2023 r. wskaźnik WIBOR będzie obniżony do wypracowanej nowej stawki. – Jeśli sektor bankowy tego nie wypracuje, mamy gotowe rozwiązanie, to będzie to stawka Overnight Polonia – przyznał. – To są też oszczędności roczne w wysokości do 1 mld zł, koszt który ponoszą banki – stwierdził.

Jednocześnie zapowiedział, że „w ciągu najbliższych kilku dni zaproponuje nowe rozwiązania w zakresie oszczędności, które powinny być oferowane Polakom przez sektor finansowy”.

Alarm inflacyjny

Przed miesiącem prezes NBP Adam Glapiński, zapowiedział, że o skali kolejnych podwyżek stóp procentowych zadecyduje rozwój sytuacji gospodarczej, a cykl nie ma z góry określonego poziomu docelowego. Zdaniem Bartosza Sawickiego, analityka cinkciarz.pl od tego czasu pojawiło się co najmniej kilka przesłanek za kolejnym agresywnym ruchem. Wymienia tutaj trwającą za naszą wschodnią granicą wojnę i jej konsekwencje, które negatywnie odbiją się na dynamice PKB.

– Co ważne, w momencie rosyjskiej agresji na Ukrainę i tuż po wybuchu zbrojnego konfliktu polska gospodarka pracowała na pełnych obrotach. Można szacować, że pędziła w tempie ok. 8 proc. rok do roku – wyjaśnia.

RPP od października 2021 roku przestała oglądać się na FED

– FED rozpoczął podnoszenie stóp procentowych w marcu, a w środę dokonał drugiej podwyżki w serii, o 0,50 p.p. Wcześniej FED nie podnosił stóp, co w roku 2021 było jednym z argumentów Rady Polityki Pieniężnej, by wstrzymać się także z podwyżkami stóp w Polsce. RPP od października 2021 roku przestała oglądać się na FED i na wszystkich ośmiu kolejnych posiedzeniach podniosła stopy procentowe. Dziś dokonała podwyżki o 0,75 p.p., co oznacza, że podstawowa stopa procentowa w Polsce wynosi obecnie 5,25 proc. – komentuje Paweł Majtkowski, analityk rynków eToro w Polsce.

Płaca minimalna od lat rośnie szybciej od przeciętnejW latach 2015 - 2022 minimalne wynagrodzenie za pracę rosło szybciej niż przeciętne wynagrodzenie w gospodarce i wzrosło o 1 260 zł (72%) z 1 750 zł w 2015 r. do 3 010 zł w 2022 r. W tym samym czasie przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej wzrosło o 54,5%.

Płaca minimalna 2023: dwie podwyżki najniższego wynagrodzeni...

Jak podaje, realna stopa procentowa (stopa procentowa minus inflacja) w Polsce jednak kolejny raz spadła, bowiem inflacja wzrosła bardziej niż stopy, z 11 do 12,3 proc. Miesiąc temu realna stopa w Polsce wynosiła -5,77 proc, teraz spadła do -6,28 proc. – Najbardziej niepokojący pozostaje fakt, że inflacja nadal może rosnąć w kolejnych miesiącach, co jeszcze bardziej obniży realną stopę procentową. Cały czas realna stopa w Polsce jest wyższa od amerykańskiej, która wynosi obecnie -6,91 proc. – wyjaśnia.

Lokaty nie przekraczały 2 proc.

Majtkowski zauważa, że choć stopy wynoszą już 5,25 proc, to jeszcze do niedawna najlepsze lokaty nie przekraczały 2 proc. A to powodowało, że najważniejszy z celów podwyżek, czyli zachęcenie do rezygnacji z bieżącej konsumpcji na rzecz oszczędzania, nie był w pełni realizowany. – Mamy także za sobą kolejny miesiąc rekordowych strat, ponoszonych przez posiadaczy kończących się rocznych lokat. Lokaty na 12 miesięcy założone w maju 2021, z przeciętnym oprocentowaniem, przyniosły po roku straty wynoszące10,86 proc. – komentuje.

O ile jeszcze wzrosną stopy procentowe

Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl wyjaśnia, że cykl podnoszenia stóp prawdopodobnie zakończy się w najbliższych miesiącach na pułapie około 6,5-7 proc. Jednocześnie zwraca uwagę że "wymaga tego także zderzenie z polityką budżetową: rząd tnie podatki i zwiększa wydatki, co obniża skuteczność wysiłków władz pieniężnych i wymusza na nich jeszcze śmielsze kroki".

– Niestety, przekłada się to na wzrost rat kredytów, m.in. kredytów hipotecznych. Gdy RPP postawi kropkę nad „i” w cyklu podwyżek, część z nich będzie mieć raty o 100 proc. wyższe w porównaniu do sytuacji sprzed roku, gdy koszt pieniądza był bliski zeru. Rata nowego zobowiązania na 300 tysięcy złotych i okres 30 lat powinna wynosić ok. 2400 zł. Jeszcze we wrześniu ub. r. kredyt o takich samych parametrach miał miesięczną ratę w wysokości niespełna 1200 zł – wylicza analityk.

Ile wyniesie rata kredytu hipotecznego po podwyżce stóp procentowych do 5,25 proc.? Wyliczamy.

O ile wzrośnie rata kredytu hipotecznego podniesieniu stóp p...

Podwyżka stóp procentowych oznacza kolejny spadek dostępnej kwoty kredytu

– Efekt jest bardzo silny ponieważ jest połączony z działającą od kwietnia rekomendacją KNF dotyczącą sposoby wyliczania zdolności kredytowej. Ktoś, kto w październiku 2021 r. mógł liczyć na 300 tys. zł kredytu przy okresie spłaty 25 lat, obecnie otrzyma już tylko ok. 175 tys. zł. Po majowej podwyżce stóp ta kwota jeszcze bardziej spadnie – do ok. 164 tys. zł. Jeśli natomiast wnioskodawca posiada dzieci, to kwota będzie jeszcze niższa ponieważ rekomendacja KNF spowodowała znaczący wzrost przyjmowanych przez banki kosztów utrzymania. Te koszty szczególnie mocno wzrosły dla rodzin z dziećmi – wyjaśnia Sadowski.

RPP nie zakończy serii podwyżek na czwartkowej decyzji

Zdaniem Sawickiego RPP nie zakończy serii podwyżek na czwartkowej decyzji, ale może być to ostatnia tak ostra podwyżka w bieżącym cyklu. Docelowo stopy procentowe powinny wzrosnąć do 6,5-7 proc., aż inflacja zacznie opadać, co może nastąpić w III kw. br.

– Zacieśniania wymaga także zderzenie z polityką budżetową: polski rząd tnie podatki i zwiększa wydatki, co obniża skuteczność wysiłków władz pieniężnych i wymusza na nich jeszcze śmielsze kroki. Niestety, przekłada się to na wzrost rat kredytów. Gdy RPP postawi kropkę nad „i” w cyklu podwyżek, część z nich będzie mieć raty o 100 proc. wyższe w porównaniu do sytuacji sprzed roku, gdy koszt pieniądza był bliski zeru. Rata nowego zobowiązania hipotecznego na 300 tysięcy złotych i okres 30 lat powinna wynosić ok. 2400 zł. Jeszcze we wrześniu ub. r. kredyt o takich samych parametrach miał miesięczną ratę w wysokości niespełna 1200 zł – wylicza analityk Cinkciarz.pl.

Przyszłe podwyżki stopy referencyjnej są już w większości uwzględnione w stawkach WIBOR

Sawicki "na pocieszenie kredytobiorców" przyznaje, że przyszłe podwyżki stopy referencyjnej są już w większości uwzględnione w stawkach WIBOR, które stanowią punkt odniesienia przy obliczaniu rat hipotek. – Trzymiesięczne stawki już teraz przekraczają 6,1 proc., a sześciomiesięczne zbliżyły się do 6,35 proc. Gdy Rada Polityki Pieniężnej przed miesiącem zszokowała ostrym ruchem o 100 pkt bazowych (oczekiwana była zmiana o 50 pkt) WIBOR 3M podniósł się w bezpośredniej reakcji o mniej niż 35 punktów bazowych – wyjaśnia.

Jego zdaniem, jeżeli czwartkowa decyzja okaże się zgodna z prognozami, "nie będzie rodzić nawet takich przetasowań". Płynny, stopniowy wzrost stawek rynku pieniężnego po kolejnych sygnałach z gospodarki oznacza, że zamiary RPP zostały dogłębnie przetrawione, a większość wzrostu rat kredytów już się dokonała.

Premier Morawiecki obiecuje wsparcie dla kredytobiorców

– Dziś chcę przedstawić nasz plan, który został przedyskutowany z sektorem bankowym, który ma pomóc przejść Polakom przez ten trudny czas podniesionych stóp procentowych – zapowiedział w poniedziałek, 25 kwietnia premier Mateusz Morawiecki podczas 14. Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Pomoc ma być skierowana do rodzin posiadających kredyty hipoteczne w złotych. Funkcjonować będą 4 filary wsparcia dla kredytobiorców:

 • 4 miesiące „wakacji kredytowych” – wartość wsparcia to ok. 3 mld zł rocznie (przesunięcie dochodu).
 • Pomoc dla kredytobiorców z przejściowymi problemami – wartość wsparcia to 1,4 mld zł w 2022 r. i 2 mld zł w 2023 r.
 • Wprowadzenie nowego wskaźnika oprocentowania kredytu w miejsce WIBOR-u od 1 stycznia 2023 r. – wartość wsparcia to ok. 1 mld zł rocznie.
 • Dodatkowy mechanizm odporności systemu – Fundusz Pomocy.

Bieżąca spłata kredytu jest obciążeniem? Sprawdź co możesz zrobić

– W sytuacji rosnących stawek procentowych WIBOR używanych w kredytach hipotecznych, spłata rat może być dla niektórych osób coraz większym obciążeniem. Znaczącą ulgą może być skorzystanie z szeregu narzędzi wsparcia, które gwarantują polskie przepisy. Mogą one mieć duże znaczenie szczególnie dla tych grup kredytobiorców hipotecznych, dla których spłata rat kredytu hipotecznego stanowi poważne obciążenie budżetu domowego – mówi Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK, cytowany w komunikacie.

UOKiK na swojej stronie przygotował krótki poradnik dla kredytobiorców. Wśród narzędzi z których mogą skorzystać kredytobiorcy wymieniono:

 • ustawowe wakacje kredytowe,
 • nadpłatę kredytu,
 • zmianę oprocentowania na stałą stopę procentową,
 • negocjowanie marży,
 • wydłużenie długości spłaty kredytu.

Jednocześnie Urząd na swojej stronie udostępnił specjalny kalkulator finansowy, dzięki któremu można sprawdzić, jak orientacyjnie będzie się kształtować rata kredytu, gdy zwiększy się jego oprocentowanie. Ponadto można obliczyć, czy w przypadku nadpłaty bardziej korzystne będzie zmniejszenie raty, czy skrócenie okresu kredytowania. Kalkulator znajduje na stronie finanse.uokik.gov.pl.

Ile wynoszą stopy procentowe w Polsce?

Rada Polityki Pieniężnej nieprzerwanie od października 2021 roku przeprowadza serię podwyżek stóp procentowych. Ich poziom na dzień 05.05.2022 roku kształtuje się następująco:

 • stopa referencyjna - 5,25% w skali rocznej (poprzednio 4,50%),
 • stopa lombardowa - 5,75% w skali rocznej (poprzednio 5,00%),
 • stopa depozytowa - 4,75% w skali rocznej (poprzednio 4,00%),
 • stopa redyskonta weksli - 5,30% w skali rocznej (poprzednio 4,55%),
 • stopa dyskontowa weksli - 5,35% w skali rocznej (poprzednio 4,60%)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strefa Biznesu
Dodaj ogłoszenie