Spis treści
Wcześniejsze emerytury w polu dyskusji
W lipcu br. Senat z poprawkami przyjął ustawę o emeryturach stażowych dla nauczycieli. Senatorowie chcieli, aby nauczyciel pobierający takie świadczenie nie musiał ubiegać się o zgodę kuratora na podjęcie pracy. Przegłosowali oni także poprawkę znoszącą ograniczenie wymiaru ich pracy do połowy etatu.
Jeszcze w czerwcu 2023 najbardziej prawdopodobne wydawało się przyjęcie propozycji Solidarności, która chciała wprowadzenia stażowych emerytur dla wszystkich Polaków. W ich planie kobiety mogłyby przechodzić na wcześniejszą emeryturę po 35 latach pracy, a mężczyźni po 40.
– Rozmowy strony rządowej z NSZZ Solidarność przyniosły efekt, który nawiązuje do pamiętnych wydarzeń z sierpnia 1980 r., bo otwarta została droga do tego, co zapisano wśród tamtych 21 punktów, to znaczy do emerytur stażowych – mówił Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości.
Emerytury stażowe nie dla każdego
Z kolei Business Insider donosi, że rząd może chcieć wprowadzić emerytury stażowe jeszcze przed wyborami. Prawo do wcześniejszej emerytury miałoby jednak przysługiwać nie na podstawie długości zatrudnienia, a wymiaru okresów składkowych.
Oznaczałoby to, że do wyliczenia stażu pracy nie byłyby brane pod uwagę okresy nieskładkowe, czyli czas:
- pobierania wynagrodzenia chorobowego,
- pobierania zasiłku z ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego,
- pobierania świadczenia rehabilitacyjnego,
- urlopu bezpłatnego,
- urlopu wychowawczego,
- nauki w szkole wyższej na jednym kierunku.
Są to zatem wszystkie okresy, w których nie były odprowadzane składki na ubezpieczenie społeczne. Wszystkie te ograniczenia w ciągu życia dotyczyć mogą każdego z nas, a dla wielu osób odliczenie tego czasu od stażu pracy oznaczać będzie konieczność znacznie dłuższej pracy, niż wynikałoby to z założeń propozycji Solidarności.
Matki i studenci najbardziej poszkodowani
Załóżmy, że młoda kobieta idzie na 5-letnie studia, potem podejmuje pracę, a niedługo później rodzi dwójkę dzieci. Jeśli w tym czasie korzysta z pełnego wymiaru przysługującego jej urlopu wychowawczego (36 miesięcy), to jej okres składkowy w ciągu 10 lat nie będzie liczył nawet połowy tego czasu. Do okresu składkowego w tym przypadku zaliczany będzie jedynie czas urlopu macierzyńskiego i faktycznej pracy na umowie o pracę.
Z drugiej strony prawo do wcześniejszej emerytury mogą z powodzeniem zyskać studenci, którzy od razu po studiach podjęli pracę i nie korzystali zbyt często ze zwolnień chorobowych. Oni mogliby skorzystać z emerytury stażowej po 40 latach pracy, a więc około 2 lata wcześniej niż wynika to z obowiązującego dla panów wieku emerytalnego.
Koszty byłyby duże
Portal money.pl zapytał Zakład Ubezpieczeń Społecznych o możliwe skutki wprowadzenia emerytur stażowych. Koszty wejścia w życie projektu Solidarności zwiększyłyby wydatki na emeryturę o 50 mld zł, przy założeniu, że tylko połowa uprawnionych skorzysta z tej opcji. Czy na pewno tak wielu Polaków zdecydowałoby się przejść na wcześniejszą emeryturę? Prawdopodobnie nie, ponieważ wszyscy wiemy, że skutkuje to obniżeniem samego świadczenia, a każdy kolejny rok pracy może przynieść realne wzrosty emerytury nawet o kilkaset złotych.
Zobacz także: Tysiące emerytów nie pobrało trzynastej i czternastej emerytury w 2022. Mieli ważny powód. W tle Polski Ład
ZUS podkreśla, że po wprowadzeniu emerytur stażowych liczba osób pobierających emeryturę zwiększyłaby się o ponad 120 tys. tylko w pierwszym roku obowiązywania, a w ciągu 10 lat z tego rozwiązania mogłoby skorzystać ponad 500 tys. osób.
Strefa Biznesu: Polska istotnym graczem w sektorze offshore
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?