We wrześniu wiele rodzin dostanie ostatnie pieniądze z programu 500 plus

Zbigniew Biskupski AIP
Waldemar Wylegalski/Polska Press
Od sierpnia obowiązują nowe zasady przyznawania rodzinom świadczeń na dzieci z programu Rodzina 500 plus. Zmienione przepisy pozbawiają prawa do pieniędzy z programu Rodzina 500 plus wiele grup, w tym zwłaszcza osób samotnie wychowujących dzieci oraz przebywających zagranicą. Ale w październiku 500 plus nie dostaną też rodziny, które spóźnią się z wnioskiem lub zostanie on zbyt późno rozpatrzony przez gminę.

Minister Rodziny, pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska podkreśla jednak, że mimo zmian w prawie ograniczających kręgi uprawnionych osób, pieniędzy z 500 plus nie zostanie pozbawione żadne dziecko, na które to wsparcie się należy.

Rodzina 500 plus - nowy wniosek

Jednak wszystkie rodziny - nawet te, dla których pieniądze z programu Rodzina 500 plus są bezdyskusyjne, muszą złożyć nowe wnioski. Są one przyjmowane od 1 sierpnia i kto nie zdąży w terminie, ten może stracić przynajmniej październikową wypłatę, nawet jeśli formalnie ma do niej prawo.

Od samego początku w ustawie zapisano, iż zasiłki z tego programu przyznawane są na wniosek osób uprawnionych - na okres roku, który trwa od 1 października do 30 września. Po jego upływie, by otrzymać pieniądze z programu Rodzina 500 plus trzeba znów złożyć wniosek.

Apel minister Rafalskiej w sprawie wniosków Rodzina 500 plus

Minister Elżbieta Rafalska zaapelowała w środę 23 sierpnia do samorządów, by przypominały rodzinom o konieczności składania nowych wniosków o pieniądze z programu Rodzina 500 plus, w tym zorganizowanie mobilnych punktów, w których takie formalności rodziny mogą załatwić.

Rodzina 500 plus od października

- Jak najbardziej możliwe jest i wskazane aby w szczególności w przypadku rodzin dotkniętych tragicznymi w skutkach nawałnicami, złożone wnioski było rozpatrywane jak najszybciej, tak aby wypłata przyznanych świadczeń odbywała się na bieżąco także w pierwszych miesiącach kolejnego okresu świadczeniowego/zasiłkowego - podkreśliła minister Elżbieta Rafalska.

Może zaciekawią Cię te artykuły? Kliknij

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu